Miután a kötöttfogásúak – a vérmérgezéssel kórházba kerülő Módos Péter kivételével – és az egyetlen női induló, Sastin Marianna elutazott Pekingbe, már csak Gulyás István szakágvezető szabadfogású versenyzői készülnek a birkózók közül a tatai edzőtáborban. A Hatos Gábor (74 kg), Kiss Gergely (96), Aubéli Ottó (120) trió az elmúlt egy hetet Lengyelországban töltötte, ahol főleg a helyi versenyzőkkel készültek, akik a magyarokéhoz hasonló súlycsoportokban szereztek kvótát.
„Nagyon jó volt az edzőtábor, igaz, nem birkóztam sokat, de minőségi ellenfelekkel küzdöttem – mondta Kiss Gergely. – Találkoztam a lengyel Mateusz Gucmannal és a kirgiz Alekszej Krupnyakovval is, ők a súlycsoportomban a jók közé tartoznak. Igaz, a birkózás nem ment valami jól, de ez most még nem probléma, majd három hét múlva fog jól menni. Különben sem kell ebből messzemenő következtetést levonni, mivel előfordulhat, hogy valakitől délelőtt kikapsz, délután pedig már le is győzöd. Emellett azért is éreztük jól magunkat, mert a tábor a tengerparton volt, így az edzések között fel is tudtunk töltődni.”
Kiss szerint a fizikai felkészülés – erőnlétben a magyarok a világ élvonalába tartoznak – mellett a mentális is nagyon fontos. Taktikailag is fel kell készülni az ellenfelekre, hogy tudja, bizonyos szituációkban melyik rivális mivel próbálkozik. Ennek érdekében meglehetősen sok időt tölt a videó előtt, igen nagy hangsúlyt fektet az elemzésre.
„A nemzetközi szövetség honlapján megtalálhatók a világversenyek felvételei, onnan le lehet tölteni azokat – tudjuk meg Kisstől. – Esténként legalább egy órát videózom, időnként jegyzetelek is. Ha van egyegy akció, akkor sokszor visszatekerem, elemzem a helyzetet, figyelek rá, ki melyik lábra támad. Ilyenkor akár fogásokat is el lehet lesni, persze nem három héttel az olimpia előtt, de volt már rá példa.”
Kiss 2006-ban fél évet töltött az Egyesült Államokban, ahol közgazdaságtant tanult, s mint elmondta, az a legnagyobb különbség, hogy kint sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek a mentális felkészítésre. Az edzések előtt gyakran csaknem fél órát beszélgettek, belesulykolták mindenkibe, hogy milyen kemény és jó birkózó. A 24 éves versenyző az olimpia miatt hazajött, azonban tervezi, hogy Pekinget követően újra külföldön tanul.
A 96 kilós Kiss minden kérdésre készségesen válaszol, egyedül akkor válik szűkszavúvá, amikor az olimpiai eredményről kérdezzük. Mint elmondja, babonából sem szeretne erről nyilatkozni, ám nyilvánvaló – és egy ilyen eseményen elvárható minimum –, hogy szeretné kihozni magából a maximumot.
„Nálam rosszabbtól semmiképpen sem szeretnék kikapni, ha pedig a legjobbal kezdek, mindenképpen szoros meccsre törekszem. A mezőnyt látva nagyjából az ötödik-hetedik hely környékére sorolnám magam, remélem, ezt Pekingben is tudom bizonyítani.”