Látványelemek tömkelege, fény, csillogás – az olimpia megnyitója és záróünnepsége után sejthető volt, hogy a házigazda kínaiak a paralimpián sem adják alább, és lőn. A küldöttségek bevonulása előtt a lelátó tűzijáték kíséretében számolt vissza. De nem is ez a lényeg, hanem hogy 148 ország 4200 versenyzője vesz részt a pekingi játékokon, és nagy részük fel is vonult szombaton a Nemzeti Stadionban.
Természetesen a 33 tagú magyar csapat is képviseltette magát, a piros-fehér-zöld zászlót Pálfi Judit kerekes székes vívó vitte. A négyszeres paralimpiai ezüstérmes bizonyára fáradt volt, mert az utolsó sportolói küldöttséggel magyar idő szerint pénteken kora délután kelt útra, így a megnyitó napjának hajnalán ért hét társával a kínai fővárosba. No de a vívók csak jövő vasárnap kezdenek.
Az első versenynap magyar műsora a következő: hat úszó száll vízbe, elkezdődnek az egyéni küzdelmek asztaliteniszezőink számára, szintén egyesben lesz érdekelve az együtt esélyesebb két bocsás, és a sportlövő Gurisatti Gyuláért is lehet szurkolni, noha nem fő számában áll a céltábla elé. A legnagyobb várakozással mindenképp Sors Tamás 100 méteres pillangóúszása elé tekintünk, hiszen ő nemrég világrekordere volt e számnak.
Persze csak a saját sérültségi kategóriájában – az esélyegyenlőség érdekében ugyanis a résztvevőket egy nemzetközi szakértői bizottság a testi fogyatékosságtól függően kategóriákba sorolja. Bonyolítja a dolgot, hogy minden sportágnak saját besorolási rendszere van… Ráadásul a sérültség mértékét betűvel és számmal is jelölik, de ugyanaz a betű és szám különböző sportágakban más fogyatékossági szintet jelenthet.
Azért vannak olyan sportágak is, amelyekben a besorolás egyszerűen nyomon követhető, a teniszben például csak két kategória létezik: az álló és az ülő, vagyis a kerekes székes. Utóbbiban nagy a szerepe a nálunk tolókocsiként ismert speciális gépezetnek, erről két paralimpikonunk, Farkas László és Prohászka Csaba is sokat beszélhetne.