Kevesebb jut a sportra

L. Á.L. Á.
Vágólapra másolva!
2008.10.19. 02:02
Címkék
Az alapszabály módosítása és a pekingi olimpiai szereplés értékelése volt a két fő napirendi pont a Magyar Olimpiai Bizottság szombati közgyűlésén, amelyen többek között felszólalt Gyenesei István, a sportért felelős önkormányzati miniszter, aki elmondta: az új költségvetés szerint 2009-ben nyolc százalékkal csökken a sportra szánt összeg.

Schmitt Pálnak, a Magyar Olim piai Bizottság elnökének beszámolójával kezdődött meg szombat délelőtt a MOB közgyűlése. Az elnök szót ejtett a júliusi ülés óta eltelt időszakról, megemlékezett a magyar sport időközben elbúcsúzott nagy legendáiról, beszélt a testület aktivitásairól, az új szponzorokról, majd áttért a napirendi pontok ismertetésére: az alapszabálymódosításra, valamint a pekingi olimpiai szereplés értékelésére. Előbbiben a legfontosabb momentum az volt, hogy a 94 tagú testület megszavazta: a jövőben a közgyűlés helyett a MOB elnökének javaslatára az elnökség döntsön a főtitkár személyéről. A pekingi beszámolót Kovács Tamás, a MOB sportigazgatója tartotta, aki elmondta, ha a vízilabda és a kajak-kenu sikereit kiemeli a pekingi, sőt az elmúlt három olimpia eredményei közül, akkor „rozoga oszlopokon áll a magyar sport eredményessége”. Kétezer-ötben 12-13 aranyérmet ígértek a sportszövetségek vezetői, amely a 2005 és 2008 közötti időszakban megszerzett 19 olimpiai számban született világbajnoki aranyérem alapján csak némiképp tűnhetett túlzónak. Pekingben a vízilabdások és a kajak-kenusok nyújtottak kiemelkedő szereplést, jónak értékelhető az úszók és a női kézilabdázók eredménye, ugyanakkor 24 sportágból tizenötben nem szerzett pontot a magyar küldöttség. Így nem volt teljesíthető az előzetes cél, vagyis hogy a legjobb 15 nemzet között zárjon Magyarország az olimpiai pontversenyben. A MOB jelentése szerint négy alapvető probléma befolyásolta a Pekingben szereplő 171 magyar olimpikon teljesítményét: az egyesületi rendszer folyamatos leépülése, az edzők és sportszakemberek anyagi és erkölcsi megbecsülésének alacsony szintje, a pénzügyi források szűk mértéke és kedvezőtlen időbeli elosztása, valamint a sporttudományos és sportegészségügyi háttér hiányosságai.

Ugyanezekre a problémákra hívta fel a figyelmet felszólalásában Gyenesei István, a sportért felelős önkormányzati miniszter, aki beszédében hangsúlyozta: „nem a felelősök keresése, hanem a felelősség megtalálása a cél” az elkövetkező időszakban.

A miniszter elmondta, a gazdasági válság miatt módosuló költségvetés a sportot is érinti. Bár eredetileg sikerült 2009-re is a 2008-as (olimpiai évben megemelt) összeget biztosítani, ami ugyebár nem olimpiai esztendőben növekedést jelentett volna, a válság végül átírta a számokat: jövőre nyolc százalékkal kevesebb jut majd a magyar sportra az állami kasszából. Ugyanakkor lesznek olyan területek, amelyek kiemelt támogatáshoz jutnak: az áldatlan helyzetben lévő és méltatlan körülmények között létező magyar sportegészségügyre ötven százalékkal, az utánpótlásra, a népszerű Héraklészprogramra 34 százalékkal több jut jövőre, míg a versenysport és a köztestületek támogatása nem változik a 2008-as esztendőhöz képest. A miniszter kitért arra is, hogy nemcsak az államtól kell várni a sikeres felkészüléshez, a működéshez szükséges hiánypótlást, a szövetségeknek is törekedniük kell arra, hogy eladható értéket teremtsenek sportágukban, s ezzel növeljék saját bevételeiket, megteremtsék anyagi forrásaikat is.

A közgyűlés végén kerítettek sort a MOB-érdemérmek átadására. A díjazottak között volt Baráth Etele, a Magyar Kajak-kenu Szövetség elnöke, Hegedűs Csaba, a Magyar Birkózószövetség elnöke, Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség elnöke, Martin György, a Magyar Vízilabda-szövetség elnöke, Molnár Zoltán, a pekingi olimpiai csapat vezetője, Konrád János, a MOB elnökségi tagja és Perjámosi Sándor, a Dunaferr SE ügyvezető elnöke.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik