Xavi káprázatos passzának, Thi erry Henry önzetlenségének, valamint saját gólérzékenységének köszönhetően Samuel Eto’o a Málaga ellen megszerezte 122. és 123. bajnoki találatát a katalán klub mezében. Ezzel tovább növelte előnyét a góllövőlistán – 25-ször köszönt be, LionelMessi, Diego Forlán és David Villa követi egyaránt 19-cel. Az európai Aranycipőért folytatott versenyben is élre állt, ott az osztrák Red Bull Salzburg 25 éves csatára, Marc Janko követi. A speciális pontszámítás szerint Eto’ónak kereken 50 pontja van, az osztráknak 49.5.
Ezeknél az adatoknál azonban sokkal nagyobb büszkeséggel gondolhat a 180 centis kameruni arra, hogy a barcelonai góllövők örökranglistáján az ötödik helyre lépett elő. Az afrikai futballidol a Barca vasárnapi, Málaga ellen rendezett gálaelőadásán szerzett két góljával egyszerre lépett át az ezredforduló holland válogatott csatárán, Patrick Kluiverten, valamint a Cruyff-éra balszélsőjén, Carles Rexachon.
Arra nem érdemes fogadásokat kötni, hogy Eto’o ebben a szezonban nem kerül dobogóra ebben a rangsorban, hiszen a negyvenes években 167 tétmeccsen 188 (!) gólt szerző Mariano Martín mindössze egygyel áll előtte az összevetésben, a jelenleg az üzbég Bunjodkort erősítő Rivaldo pedig 130-cal már dobogós!
Azt a két labdarúgót, aki Rivaldo előtt áll, már sokkal nehezebb lesz utolérnie. A második helyezett Kubala László a maga 196 góljával. Nem véletlen, hogy az FC Barcelona vezetősége a napokban döntötte el, hogy a három országban is válogatottá, Katalóniában azonban már életében szentté avatott „Lászi” szobrot kap a Camp Nouban. Az első helyen még Kubalát is 39 góllal megelőzve César Rodríguez Álvarez, a II. világháború utáni korszak támadója áll.
Samuel Eto’o képességét, elhivatottságát s nem mellékesen játékostársai szellemiségét és játéktudását látva nem nehéz elképzelni, hogy megdönti az előtte magasodó, mindenki más számára elérhetetlen csúcsokat. Pedig a múlt nyáron, amikor Pep Guardiola kihirdette első keretét, kijelentette: Ronaldinhóval és Decóval egyetemben nincs hely benne Eto’o számára sem.
Aztán az események az átigazolási fronton úgy alakultak, hogy nem érkezett számottevő csatár Barcelonába, Eto’o – másik két nevezett társával ellentétben – maradt. Nem durcáskodott, hanem futballozott, azt tette, amihez a legjobban ért: gólokat rúgott. Bizonyította, hogy helye van a csapatban, s mivel Guardiola is ért a szakmájához, s nem kötötte az ebet a karóhoz: mind nagyobb szerep jutott neki az egyre félelmetesebb fokozatba kapcsoló, három trófeára is eséllyel pályázó FC Barcelonában.
„Nem tulajdonítok jelentőséget annak, ki lövi a gólokat. Minden egyes gól, amelyet rúgok, a csapat érdeme. Az a lényeg, hogy nyerjünk, csak a győzelem a fontos!”– mutat rá a Barca futballfilozófiájának lényegére a kameruni futballista.
Az egység a lényeg, a futball a lényeg, a gól a lényeg s az, hogy a közönség jól szórakozzon!
Ezeknek a követelményeknek a Barcelona minden pályára lépésekor igyekszik megfelelni. S ez így van még akkor is, ha a média állandóan azzal van elfoglalva, hová szerződik a nyáron Eto’o, s ki az, aki a helyére érkezik. Némelyek már kész tényként jelentették be David Villa és/vagy Zlatan Ibrahimovic jövetelét. Ez már Guardiolánál is kiverte a biztosítékot, aki a Málaga elleni fényes 6–0 éjszakáján kiosztotta az újságírókat.
„Hogy nyáron ki megy és ki marad, majd én eldöntöm. Sokkal több tiszteletet követelek Samuel Eto’ónak, aki évek óta szolgálja a klubot, nem is akárhogyan. Sorozatban lövi a gólokat, és szerez örömet szurkolóinknak” – füstölgött a szakvezető.
Igaza van, a spanyol média sok mindent leírt már – ráadásul a madridi lapok szeretnek is kicsit keresztbe tenni a Barcelonának –, azzal kevésbé foglalkozott, amikor Eto’o kijelentette, hogy maradni akar. A klub is ezt szeretné, konkrétan azt, hogy 2014ig hosszabbítson Barcelonában a katalánok kameruni gyémántja. Egy apró „bibin” vitatkozgatnak, de ha Eto’o így folytatja, biztosan megállapodnak. A gólvágó azt szeretné, ha ugyanannyi fizetést rakhatna zsebre, mint Leo Messi, azaz tíz és fél millió eurót – évente. Ehhez csekély két és félmillió hibádzik.
Előbb-utóbb megkapja – mert megéri a pénzét!