Fát azért mégse vágjanak a hátunkon – összegezték tömören a veszprémi vezetők még a Csurgó elleni, keddi bajnoki meccs előtt, hogy miért fordultak az Európai Kézilabda-szövetséghez (EHF) a legutóbbi BL-mérkőzésükön (Ciudad Real–MKB Veszprém 29–24) történtek miatt. Korrekten elismerték, hogy több-kevesebb hibával játszó csapatuknak nem volt jelentős esélye a győzelemre, ám a fehérorosz bírókettős csak a Veszprémet sújtó tévedései, durva „belenyúlásai” miatt nem úszta meg a csapat a negyeddöntő első meccsét csupán egy-két gólos vereséggel, amit a szombati visszavágón könnyebb lenne ledolgozni. Csalást, bundát, megvesztegetést vagy óvást persze nem emlegetnek, de kérik a Guszko, Repkin bírópáros tevékenységének elemzését és minősítését a mérkőzés vágatlan videofelvétele alapján. Azt mondják, ha a történtek mellett elmennének szó nélkül, akkor tényleg fát is vághatnának a hátukon.
A tiltakozásnak, a hibák feltárásának van értelme és eredménye az EHF-ben, amely szemlátomást igyekszik nem sóhivatalként működni. Már javában vizsgálja az utóbbi hetekben napvilágra kerülő vesztegetési gyanúsításokat, amelyek sora a Kiel–Flensburg férfi BL-döntővel (2007) kezdődött. Az EHF vezérkara sajtótájékoztatón ismertette, hogy a sorra kipattanó botrányok hatására miként szigorította a bíróküldést (ezért Andorka Sándor, az EHF versenybizottsági tagja, a játékvezetői tanács első embere a felelős). Az európai szövetség máris elrendelte: csak két órával az európai kupamérkőzések előtt derülhet ki, hogy kik a bírók, akikkel a mérkőzésig nem lehet semmilyen kapcsolatuk a csapatoknak. A sípmestereket titokban jelölik ki és utaztatják, de ez a szabály egyelőre csak a BL-re érvényes. Az EHF létrehozza a csúcsjátékvezetők csoportját, amelynek tagjait kiemelten megfizeti, valamint külön képezi. A kiválasztottak nem lehetnek klubok vagy nemzeti szövetségek tisztségviselői.
Az EHF ezeket a mérkőzéseket vizsgálja: Lada Togliatti–Slagelse (női BL-csoportmérkőzés, 2005), Csehovszkije Medvegyi–Valladolid (férfi KEK-döntő, 2006), Kiel–Flensburg (férfi BL-döntő, 2007), Lada Togliatti–Viborg (női BL-negyeddöntő, 2007), Zvezda Zvenyigorod–Hypo (női BL-döntő, 2008), Románia–Montenegró (férfi vb-selejtező, 2008), Meta-lurg Szkopje–Barcelona (férfi BL-csoportmérkőzés, 2008).
Az európai botrányok miatt a Nemzetközi Kézilabda-szövetség (IHF), amely évek óta nehezen oldódó ellentétben áll az EHF-fel, közleményt adott ki. Ebben mélységes aggodalmának ad hangot a sportágra káros események miatt, s fenntartja magának a jogot, hogy lépéseket is tegyen tisztázásukra.
A fenti botrányokhoz képest az MKB Veszprém tiltakozása tényleg csak szerény jelzés.