Fotó: Imago (archív)
A Rosenborg szurkolói zsinórban 13-szor ünnepelhettek bajnoki címet
Fotó: Imago (archív)
A Rosenborg szurkolói zsinórban 13-szor ünnepelhettek bajnoki címet
AZ EGYEDURALKODÓKAz ellenfelek szurkolóinak már akkor elegük van egy csapatból, ha az négy-öt éven keresztül végez az élen. Mit szóljanak hát a lett és vanuatui futballbarátok, akik annak lehettek tanúi, hogy az épp aktuális egyeduralkodó csapat 14 (!) alkalommal hódítja el egymás után a bajnoki címet. Az egyik ráadásul jelenleg nagyon jó úton halad a tizenötödik megnyerése felé…
Az egyik világcsúcstartó a lett
Skonto Riga, amely 1991-es megalakulásától kezdve 14 éven keresztül „vaskézzel uralkodott” a balti országban. Az első években még hatalmas küzdelmet kellett folytatnia az Olimpijával és a RAF Jelgavával, de miután Aleksandars Starkovs került a kispadra, a Skonto megállíthatatlan volt.
A gyakorlatilag teljes lett válogatottat (Kolinko, Stepanovs, a BVSC-ben is megforduló Zemlinskis, Pahars, Astafjevs, Laizans, Lobanovs, Rubins, no meg Verpakovskis) kinevelő Skonto két idényen keresztül nem szenvedett vereséget, és aratott bajnokin 15–2-es győzelmet is…
A sikersorozatnak akkor lett vége, mikor a letteket az Euro2004-re kivezető Aleksandars Starkovs a Szpartak Moszkvába távozott, utódai pedig 14 év után, 2005-ben elvesztették a hegemóniát – a bajnoki címet azóta sem sikerült visszaszerezniük, sőt 2007-ben még a dobogóról is lecsúsztak.
A másik világcsúcstartóig egészen messzire, Vanuatuig kell utaznunk, a hírnevesnek nem nevezhető
Tafea FC csapatához. A piros-kékek 1994 óta minden bajnokságot megnyertek (értsd: a Vanuatun valaha kiírt összes bajnokságot), és az Amical, az Erakor GS, az Ifira Black Bird, a Pango Green Bird, a Tupuji Imere, a Westtan Verts és a Yatel szurkolói ennek köszönhetően a második helynél jobbról nem is álmodozhatnak…
Ráadásul a Tafea (amely egyszer az Óceániai Bajnokok Kupája döntőjébe is eljutott) 2008-ban is nagyon magabiztosan halad az aranyérem felé. Nyolc forduló után hat pont az előnye, 7–1–0 a mérlege, 27–4 a gólkülönbsége: valószínűleg ezt a bajnokságot is bezsebeli.
A fent említetteken kívül még a
Rosenborg BK tudott több mint évtizedes sikerszériát felmutatni: a trondheimi fehér-feketék 1992 és 2004 között zsinórban tizenháromszor nyertek, amitől az utolsó években valószínűleg már a hóba zokogtak a riválisok drukkerei.
A Nils Arne Eggen által tökélyre fejlesztett 4–3–3-at játszó RBK ráadásul első győzelmei után bejutott a Bajnokok Ligájába is, és a befolyó hatalmas összegből okosan gazdálkodott, mindig megvéve a legjobb otthon játszó norvég labdarúgókat és legnagyobb tehetségeket.
A sikersorozatnak 2005-ben szakadt vége, amikor a befektetők már a többi nagycsapatot is kellően vonzónak találták, a Rosenborgnál pedig belső válságok sora tört ki. 2006-ban ismét visszahódították a bajnoki címet, de az utóbbi két évben lemaradtak – nem valószínű, hogy még egyszer lesz hasonló dominanciájuk.
A MAGYAR REKORDERTíz, egymás után nyert bajnoksággal magyar csapat is büszkélkedhet, igaz, az
MTK 1915 őszi hadibajnokságban elért sikere nem hivatalos. Ha ezt beszámítjuk, tíz, ha nem, kilenc aranyérmet szereztek zsinórban a kék-fehérek, akiknek legendás mecénása, Brüll Alfréd 1905-től vezette a klubot.
Az 1914-es bajnoki cím után az angol Jimmy Hogan kovácsolta össze azt az akkor rendkívül korszerűnek számító focit játszó csapatot, amely egy évtizeden keresztül uralta a magyar mezőnyt. A Hungária körútiak Európa egyik legjobb csapatát alkották, a hírneves osztrák szakíró, Willy Meisl egy 1922-es cikkében azt állította: három igazi nagycsapat van Európában, a Barcelona, a Sparta Praha és az MTK – amely számtalan külföldi turnén öregbítette a magyar futball hírnevét.
A sikerszériát a zseniális Orth György pályafutását kettétörő sérülése, és az ezt követő válság törte meg: 1926-ban, 10 év után ismét a Ferencváros szerezte meg a bajnoki címet.
Kilences sorozatot a Celtic BEK-et is nyert „dinasztiája” (1966–74) és a Rangers (1989–97) tudott produkálni, Spanyolországban és Olaszországban öt zsinórban aratott bajnoki cím a rekord (Real Madrid, illetve Juventus), Angliában hármas sorozat fölé nem sikerült még mennie egyetlen gárdának sem, Franciaországban a Lyon jelenleg is tartó, hetes sikersorozata a leghosszabb.
A LEGEGYHANGÚBB BAJNOKSÁGFotó: Imago (archív)
Egy bajnoki meccs a Scilly-szigeteken
Ha sikerül ezt a Guinness rekordok könyvével is elismertetniük, a világ legkisebb fociligája hivatalosan is „rekordtörpe” lesz: a Nagy-Britanniához tartozó, de autonómiát élvező Scilly-szigeteken ugyanis összesen két csapat van…
Az 1950-es évek óta minden helyi játékos dilemmája, hogy vajon a Garrison Gunners (egykor Rangers) piros, vagy a Woolpack Wanderers (egykor Rovers) sárga-kék szerelését válassza, ugyanis a szigeteken ennyi a választék.
Ebből elképzelhető, milyen lehet a két csapat rivalizálása, főleg ha hozzávesszük évi 17 bajnoki mérkőzésüket és a két kupadöntőt – a Scilly-szigeteken nem kell sokat hajtani a fináléért… Maga a menetrend is csak annyit közöl, hogy épp bajnoki vagy kupameccs van.
A két csapat minden vasárnap megmérkőzik, közben pedig a „hősködés” helye a pub, ahol rendszeresen összetalálkoznak a csapattagok. A két gárdából néha összeáll egy „válogatott”, a Newlyn Non Athletico, mely az angol tizennegyedosztályt „boldogítja”.
Játékost így sem könnyű találni: 16 éves korában minden fiatalnak el kell hagynia a szigeteket, ha tovább akar tanulni, így az átlagéletkor a csapatokban jóval magasabb 30 évnél – a két gárda gerincét a visszaköltözők adják. Egyszer csupán néhány jókor felbukkanó nézőnek volt köszönhető, hogy elindult a liga – kaptak szerelést, és azonnal Gunners-, illetve Wanderers-játékosnak vallhatták magukat.
És hogy a játékosok ne unják meg a világ legkisebb bajnokságát, a csapatkapitányok minden szezon előtt összerakják a keretüket – a régi iskolai módszer szerint, választásos alapon.
„Imádom a bajtársiasságát ennek az egésznek. Kilencven percig győzelem vagy halál, utána meg a pubban együtt mulatunk. Nem lehet megharagudni az ellenfelekre, hiszen minden nap összetalálkozunk” – mondta egyszer a középpályás David Stone a Guardian Scillyre kilátogató riporterének egy 6–6-os, 9 néző által megtekintett derbi után.
Ilyet azért alighanem a világ egyetlen más bajnokságában sem hallhatunk…