De Alte, Didi, Jay-Jay és társaik: a futballvilág egykori sztárjai

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
Vágólapra másolva!
2009.01.06. 18:06
Címkék
Trilógiánk harmadik, befejező részében több tucat ismert, többnyire válogatott futballista profi pályafutásától veszünk búcsút, akik ugyan nem mind, vagy éppen nem mindig álltak a média figyelmének középpontjában, ám nélkülük – valljuk meg őszintén – sokkal szürkébb lett a labdarúgás világa.
Augustine Azuka Okocha (jobbra) nem bolondítja többet az ellenfeleit
Fotó: Imago
Augustine Azuka Okocha (jobbra) nem bolondítja többet az ellenfeleit
Augustine Azuka Okocha (jobbra) nem bolondítja többet az ellenfeleit
Fotó: Imago
Augustine Azuka Okocha (jobbra) nem bolondítja többet az ellenfeleit

Bundesliga

Visszavonult tavaly a 2003 és 2005 között a futballnyugdíjas létet egyszer már megkóstoló, profiként korelnök, 1966-os születésű Bernd Dreher (utolsó klubja a Bayern München volt) és a 31-szeres guineai válogatott szűrő, a 35 esztendős Pablo Thiam is. Utóbbi máris utolsó klubjánál, a VfL Wolfsburgnál pályaedzősködik. A nála nem sokkal idősebb Silvio Meissner is szögre akasztotta csukáját (fénykorában 1.2 millió eurót fizetett játékjogáért a Stuttgart), és felcsapott játékosügynöknek. Hozzá hasonlóan az egykori ördöngös támadó, a 2001-es aranycipős Szergej Barbarez (37) sem tud teljesen elszakadni a futballtól: nyári visszavonulása után az edzősködés mellett a Hamburger SV felügyelőbizottságába szeretne bekerülni. Vele üde színfoltját és egyik csúcstartóját is elveszíti a bajnokság: egyetlen külföldi sem lépett annyiszor pályára a Bundesligában, mint Barbarez.

Több emblematikus figurától is vidám búcsút vettek ebben az idényben a német szurkolók: a szimpatikus portástól, Richard Golztól (40, utolsó klubja a Hannover ’96 volt), a nyolcszoros válogatott Thomas Brdarictól (33, Hannover ’96) és a kőkemény bekktől, az egy világbajnokságon és két kontinenstornán is megforduló Christian Wörnstől (36, Borussia Dortmund).

AKIK VISSZATÉRTEK

Néhányan fordított utat jártak be, mint a fent felsoroltak, közülük a legismertebbek a még mindig villámléptű Marc Overmars (35, Go Ahead), az Orleans-ban újrakezdő egykori PSG-irányító, Yann Lachuer (35), a toronydaru Tore André Flo, alias „Flonaldo” (35, Milton Keynes) és a Dortmund aranykorából felsejlő René Tretschok (40, Grün-Weiß Wolfen).
Nem fut ki többé tétmérkőzésen pályára a németek rosszfiúja, a tízszeres válogatott és vb-ezüstérmes Jörg Böhme (34, Arminia Bielefeld), aki utolsó klubja tartalékcsapatánál máris elkezdte tréneri pályafutását. Az egykori Bundesliga II-gólkirály, a nemsokára már 36 éves horvát Tomislav Maric a lehető legjobbkor lett középcsatár-pályaedzőből főállású segédedző a Hoffenheimnél, míg arról nincs információnk, hogy mivel üti el szabadidejét a nyár óta Dirk Heinen (38, Arminia Bielefeld).

A német másodosztály idei „veszteséglistáját” az ötszörös válogatott középpályás, Stefan Beinlich vezeti, aki 36 esztendősen is folytatta volna még, ám operált térde másképpen vélekedett. Szintén sérülése miatt vonult vissza mindössze 31 évesen Stefan Blank és a nála is fiatalabb amerikai, a valaha nagy reményekkel induló Joshua Grenier (29), aki gyorsan el is helyezkedett programozóként az USA-ban. A vele egykorú egykori U-válogatott Andreas Voss sem profi futballista már, hanem az MSV Duisburg edzői stábjában tevékenykedik, amely klubtól nemrégiben visszavonult.

A Regionnalliga, a német harmadosztály is tartogat meglepetéseket, ha átnézzük a 2008-as visszavonulókat: a Bayern amatőrjei között az idén húzott magára utoljára mezt jelentős mérkőzésen a 43-szoros válogatott Thomas Linke (39), a szerb válogatott Nebojsza Krupnikovics (35), valamint a cseh nemzeti csapatba többször is behívott Tomás Votava, Ivo Ulich kettős (mindketten 34 évesek, és a Dynamo Dresden volt utolsó klubjuk).

Szintén a Bundesliga, de az osztrák volt utolsó pontvadászata Dietmar „Didi” Kühbauernek (37), aki egykoron a „sógorok” legjobb középpályása volt, a sokszoros lengyel válogatott balhátvédnek, Tomasz Rzasának (36) és a 42 esztendős helyi érdekű szélsőlegendának, Heimo Pfeifenbergernek.


Premier League

Az angol bajnokságban profiskodott utoljára a kiváló svájci bekk, Stéphane Henchoz (34, Blackburn Rovers, jelenleg ugyanott az U18-as csapat edzője) és a nála két évvel fiatalabb ír Stephen Carr (Newcastle United). A spanyol Gaizka Mendieta (34, Middlesbrough) is abbahagyta, akiért fénykorában 48 millió eurót fizetett ki a Lazio, így aztán a hispán futballista minden idők legnagyobb ráfizetése is egyben.

A 36 esztendős szlovák hátvéd, Stanislav Varga utolsó klubja a Sunderland volt, míg a finn portásé, Antti Niemié (36) a Fulham. A nigériai cselgép, a Hull City karmesteri pálcáját Geovannira hagyó Jay-Jay Okocha (35) Angliában is közönségkedvenc volt, akár csak a karrierjét agyműtétje után is folytató Alan Stubbs (37, Derby County) és a kétszeres angol gólkirály, a holland Jimmy Floyd Hasselbaink (36, Cardiff City). Fénykorában Dion Dublin az angol válogatott csatársorát is erősítette (39, Norwich City), de korántsem akkora legenda a szigetországban, mint a Manchester United két BL-hérosza, Andy Cole (37, Nottingham Forest) és Teddy Sheringham (42, Colchester United).

Skóciában is akadt egy neves visszavonuló: a Liverpool-legenda Kenny Dalglish fia, Paul harmincegy évesen hagyta abba a labdarúgást, sokadik sérülése után és miatt.


Serie A

Az olasz csapatok közül nem meglepő módon a Milan búcsúztatta a legtöbb profit: a 39 esztendős kapust, Valerio Fiorit, a nála egy évvel fiatalabb, kétszeres világbajnok Cafút (aki áprilistól állítólag az angol Garforth Townban tér vissza, ahol 2004-ben Socrates és Careca is pályára lépett) és a 37 tavaszt látott Serginhót. Csatlakozott hozzájuk a francia Ibrahim Ba (36), aki egy karrier végi jutalomidényt tölthetett el a vörös-feketéknél (most ugyanott játékosmegfigyelő).

Egy cipőben jár velük a háromszoros olasz válogatott kapus, Luca Bucci (39, AC Parma), valamint kor- és egykori klubtársa, a portugál „védőfejedelem”, Fernando Couto.

Az olasz labdarúgó-bajnokság idei veszteséglistáját gazdagítja az albán csatár, Igli Tare (35, Lazio), de a római drukkereket a 68-szoros válogatott, colos ék távozásánál is jobban megviselte, hogy a 44 esztendős Marco Ballotta szögre akasztotta kesztyűit – de csak azokat, mert a nagy öreg (BL-korrekorder) a nyolcadosztályban éli sokadvirágzását. Csatárként…


Ligue 1

A francia pontvadászat dicsekedhet az egyik legjobb nevekből álló „Kik vonultak vissza hazánkban 2008-ban?” listával, gondoljunk csak Pauleta, Lilian Thuram és Johan Micoud mellett a Lille-től búcsúzó, még mindig csak 32 éves Patrick Kluivertre, a holland válogatott gólrekorderére, aki szerződés híján felcsapott pályaedzőnek az Alkmaarnál.

Egy nagy csatáregyéniség, Lilian Laslandes (37, Nice) sem folytatja már, pontosabban átnyergelt a kézilabdára a Bordeaux HBC színeiben.

Nem csak Thuramnak akadtak gondjai a szívével: a 34 éves középhátvéd, David Sommeil is hasonló okok miatt fújt visszavonulót Valenciennes-ben. Dominic Arribage (37, Toulouse), Sébastien Mate (37, Olympique Marseille) és Frédéric Roux (35, Olympique Lyon) inkább csak odahaza számítottak ismertebb játékosnak, utóbbi ráadásul újra kesztyűt húzna egy jó ajánlat esetén.

A másodosztály, a Ligue 2 legismertebb búcsúzója az OM-ben és a Benficában is megforduló Manuel dos Santos (34, Racing Strasbourg) volt.

Egy kis érdekesség a számmisztika kedvelőinek: sérülések miatt mindössze 29 évesen fejezte be az uruguayi Adrián Sarkisian, a francia Emmanuel Duchemin és a brazil Adaílton, mindhárman a Nancyban – az utolsó kettő ráadásul 24 órán belül...


Primera División

A spanyol focidrukkerek a már említett Santi Canizaresen kívül kénytelenek voltak elbúcsúzni a szintén Real Madrid-nevelés kapus, az egyszeres válogatott Pedro Contrerastól (37, Real Betis).

A spanyol másodosztályból vonult vissza a grúz gólrekorder, Sota Arveladze (35, UD Levante), az egykori Barca-szélső, Antonio Pinilla (37, Gimnastic de Tarragona) és az argentin válogatott kapuvédő, Nacho González (37, Las Palmas).

Fura módon külföldön vívta utolsó nagy mérkőzését a Bilbao legendás csatára, Ismael Urzaiz, aki 37 évesen még tett egy kései tanulmányi kirándulást az Ajaxban.


A topligákon kívül is találtak szeget

Mármint azt, amelyre a szólás szerint véglegesen felakasztják cipőjüket, kesztyűjüket a visszavonuló játékosok – hogy a futballvilág egyik legnagyobb közhelyével éljek, ígérem, utoljára.

Az orosz Szaturn Ramenszkoje gárdája jelentette a végállomást a 71-szeres ukrán válogatott Andrij Huszin (36) számára labdarúgó-pályafutása során, míg a Bayernnel a futballvilág csúcsait megmászó ghánai Samuel Osei Kuffourét (32) az Ajax, a több nagy holland klubban is védő Edwin Zoetebierét (38) a NAC Breda. A nagy Johan Cruyff fia, Jordi (34) aligha gondolt arra, amikor pályára lépett az 1996-os Európa-bajnokságon, hogy egy tucat év múlva az ukrán Metalurg Doneck lesz az utolsó klubja. Az idősebbik Mpenza testvér, Mbo is látott már szebb napokat, most mindössze 32 évesen vonult vissza a Láriszától.

Nála három évvel idősebb az „Eb-győsztesz” Panagiotisz Fisszasz, aki a Panathinaikoszból, és kettővel Vassziliosz Zikosz, aki az AEK Athénből búcsúzott a profiléttől. Nem bosszantja többé az ellen védőit a 48-szoros török válogatott Ergün Penbe (36, Gaziantepspor), maximum csak a lelátóról. Anno az ellenkező oldalon állt a belga Ronny Gaspercic (39, KVC Westerlo), akinek honfitársa, a nemzeti csapatban 48 alkalommal szereplő Yves Vanderhaeghe sem koptatja már az ellen középpályásait és a gyepet (38, KSV Roeselare).

Eljött a vég – már ami futballkarrierjét illeti – a cseh futógép, Radek Bejbl (36, Slovan Liberec), az ötszörös bajnok és kupagyőztes dán Per Nielsen (35, Bröndby IF), az egykori osztrák gólkirály, a lengyel Radoslaw Gilewicz (37, Polonia), a 69-szeres lengyel válogatott Tomasz Klos (35, LKS Lódz), honfitársa, a címeres mezt 41-szer magára öltő Radoslaw Kaluzny (34, Jagiellonia Bialystok), valamint a harmincéves Igor Tudor (Hajduk Split) számára is.

Anno sokat olvashattunk a bolgár Georgi Donkovról (38, L. Oggersheim), Tony Popovicról (36, Sydney FC), Veljko Paunovicsról (31, Partizan) és a nyári Eb-n is látott Niclas Alexanderssonról (37, IFK Göteborg).

Szintén régi ismerős az 1994-es világbajnokságon is megforduló bolgár Daniel Borimirov (38, Levszki Szófia), a valamikori Ajax-szélső Wamberto (34, Omniworld Almere), a 43-szoros cseh válogatott Karel Rada (37, Bohemians), a Dortmundban hat szezont lehúzó Otto Addo (33, Hamburger SV II), az Euro 2004-en is felbukkanó Nenad Bjelica (37, Kärnten), valamint a 46-szoros brazil válogatott Zé Maria (35, Portuguesa).

Eme gigászi összeállítás végén ne feledkezzünk meg a rekordokról: a legfiatalabb visszavonuló profi – legalábbis a transfermarkt.de szerint – a 21 esztendős osztrák, Markus Pirker (SV Wienerberg), míg a legidősebb a még mindig csak 47 éves portás, Wolfgang Knaller volt. Utóbbi 2007-ben egyszer már befejezte az osztrák FC Waidhofen/Ybbs együttesében, de a hebehurgya ifjú rájött, hogy csúnyán elkapkodta döntését, így tavaly januárban újrakezdte az ASK Baumgartenben. A nyáron ismét visszavonult, de korai őt még leírni, gondoljunk csak a közelmúlt elnyűhetetlenjei közül a még ötvenévesen is védő Uli Steinre.

Ám jegyezze fel tanulságként a kedves NSO-olvasó, hogy a végzetet nem lehet elkerülni: nemrégiben még a német strandfoci-válogatott portása, Günther Schumacher (30) is visszavonult...
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik