Ronaldo, te drága, de most Messi éri a legtöbbet

HEGYI TAMÁSHEGYI TAMÁS
Vágólapra másolva!
2010.10.25. 14:35
null
Mélyen kell annak a pénztárcájába nyúlnia, aki ki akarja vásárolni a Messi, Ronaldo kettőst (Fotó: Action Images)
Címkék
A hónap elején Anglia egyik újgazdag futballklubja, a Manchester City elképesztő összegű ajánlatával hívta fel magára a figyelmet: 90 millió fontot, azaz mintegy 110 millió eurót is hajlandó lett volna fizetni a Barcelonának a világbajnok Gerard Piquéért. Vagyis „csupán" 60 millió eurót, a maradék ötven „milla" ugyanis a spanyol védő markát ütötte volna a következő öt idényben. Állandó, Sportlegek című rovatunkban a pénzről, méghozzá sok-sok pénzről lesz szó ezúttal – a legnagyobb transzfereknek jártunk utána.

A City legújabb „licitjén" nem illene meglepődnünk, lévén az egyik legtehetősebb (futball)egylet a szigetországban. Az új tulaj, az emírségekbeli Manszúr bin Zajed an-Nahjan sejk két kézzel szórja a pénzt 2008-as érkezése óta, évről évre őrült összegeket költve játékosok vásárlására. (Az invesztáció egyelőre sikertelen, de ez már egy másik téma.)

Robinhóért például 43 millió eurót csengetett a City a Real Madridnak 2008 szeptemberében, s ez az összeg csupán 3 millióval maradt el a brit átigazolási rekordtól. Jellemző adat: a City történetének 25 legdrágább vételéből csak ötöt nem a sejki érának számító utóbbi két évben jegyeztek fel. Az idei átigazolásokra költött summa sem piskóta: 145 és fél millió euró!

Ezzel együtt egyetlen City-szerzemény sem található (még) minden idők 10 legnagyobb összegű igazolása között – derül ki a témában jártas és az ilyen jellegű adatok közlése nyomán tíz év alatt jelentős nimbuszra szert tévő hamburgi futballstatisztikai, futballpiaci portál, a transfermarkt.de kimutatásából (lásd lentebb).

A LEGNAGYOBB TRANSZFEREK 1971 ÓTA 
Játékos Nemzetiség Poszt Eladó Vásárló Összeg* Idény
C. Ronaldo portugál csatár M. United Real Madrid 94 2009–10
Zidane francia középpályás Juventus Real Madrid 73.5 2001–02
Ibrahimovic svéd csatár Inter Barcelona 69.5 2009–10
Kaká brazil középpályás Milan Real Madrid 65 2009–10
Figo portugál középpályás Barcelona Real Madrid 60 2000–01
Crespo argentin csatár Parma Lazio 55 2000–01
Buffon olasz kapus Parma Juventus 54.2 2001–02
Mendieta spanyol középpályás Valencia Lazio 48 2001–02
Sevcsenko ukrán csatár Milan Chelsea 46 2006–07
R. Ferdinand angol hátvéd Leeds M. United 46 2002–03
*Millió euróban

A németek az 1971–72-es szezontól indulva tartják nyilván a szabályos átigazolásokat: az olyan ügyleteket, amelyek a világ bármely pontján egy eladó és egy vevő érdekeltség között egy játékos végleges megszerzésére vagy kikölcsönzésére szerződésben köttettek – akár pénzért, akár ingyen (akár más fejében, pl. csereügylet keretében) –; s minden összeget euróban tüntetnek fel.

EURÓPA FÖLÉNYBEN
A transfermarkt.de 1971–72 óta eddig 40 idény átigazolási adatait dolgozta fel. A transzferlisták éllovasainak adataiból kiderül, hogy 39 esetben európai csapat volt a vásárló, s néhány kivételtől (1982–83, Boca Juniors, Maradona; 1998–99, Sao Paulo, Denílson) eltekintve az eladó is. Egyetlen esetre bukkantunk, amikor az üzletben egyáltalán nem volt érdekelt az öreg kontinens. 1981-ben színtiszta argentin transzfer bonyolódott le az Argentinos és a Boca között Diego Maradonáért, 1 250 000 euró értékben. Érdekesség, hogy az első német transzferlista-éllovas játékosra 1989-ig (Jürgen Klinsmann), az első ilyen franciára 2001-ig (Zidane), spanyolra pedig 2007-ig (Fernando Torres) kellett várni.
Az utóbbi 40 szezon transzferlista-vezető labdarúgóit a következő nemzetek adták: Anglia (9), Hollandia (5), Brazília (4), Argentína, Olaszország, Skócia (3-3), Belgium, Dánia, Portugália, Spanyolország (2-2), Ausztria, Elefántcsontpart, Franciaország, Ghána, Magyarország, NSZK, Ukrajna (1-1); két esetben holtverseny alakult ki.
Ha ennél is többet akarnak megtudni a legdrágább labdarúgókról, kattintsanak ránk a jövő héten is, mert a következő Sportlegben folytatjuk transzferlistás kalandozásunkat!

Évről évre így végigjárhatjuk az átigazolási piacot, az Aachen és a Hertha BSC közötti 1971-es piti – 150 ezres – Erwin Hermandung-ügylettől egészen Zlatan Ibrahimovic AC Milanhoz való szerződéséig, például. De rákereshetünk a klubokra, a játékosokra, a nagy tornákra vagy éppen a nemzeti bajnokságokra is, természetesen.

Az oldal által közölt első, már említett 1971–72-es idényben a Volendam kapusáért, Jan Ruiterért fizettek a legtöbbet, a vevő az Anderlecht volt, amely mai számítások szerint 295 ezer eurót utalt át a hollandoknak.

Az első „millió dolláros bébi” szintén egy németalföldi játékos volt, nevezetesen Johan Cruyff (hollandosan: Hendrik Johannes Cruijff), aki nem is 1, hanem mindjárt 2 millióért kelt el 1973 nyarán – persze szigorúan euróban számolva, mert amúgy 6 millió guldenért „ütötték le” –, midőn a Barca megvette az Ajaxtól.

Csúcsa 1982-ben dőlt meg, éspedig ha lehet, még egy nálánál is nagyobb zseni (no meg az őérte fizető klub) által. Ezúttal is a Barcelona volt a vevő, az új szerzemény pedig a korszak első számú bálványa, a katalánoknak 8 millió eurót érő Diego Maradona. Az argentin csillag az 1981(–82)-es átigazolási szezonban is a legértékesebb portékának bizonyult a nemzetközi transzferpiacon, amikor az Argentinosból a Boca Juniorsba igazolt – és 1984–(85)-ben is, amikor a Barca 13 millióért eladta a Napolinak.

Rajta kívül senki sem tudott háromszor is az éves transzferlista élére kerülni a transfermarkt.de szerint. S mindezt négy bajnoki évadon belül!

Maradona ide, transzferrekordok oda, az Isteniért fizetett összegek ma aprópénznek tűnnek. Mint első táblázatunkban láthattuk, Cristiano Ronaldóért 94 millió eurót, Zinedine Zidane-ért 73 és fél milliót, Ibrahimovicért 69 és fél milliót, Kakáért 65 milliót sem sajnáltak vevőik. És további 15 játékosról tudható, hogy minimum 40 millió euróért cserélt gazdát. De vajon kiért fizettek az évek során összesen legtöbbet?

 AKIKÉRT A LEGTÖBBET FIZETTEK ÖSSZESEN – 100 MILLIÓSOK KLUBJA
Játékos Nemzetiség Poszt Transzferszám Összeg*
Zlatan Ibrahimovic svéd csatár 6 157.1
Nicolas Anelka francia csatár 8 128.86
Hernán Crespo argentin csatár 4 121
Juan S. Verón argentin középpályás 6 117
Cristiano Ronaldo portugál csatár 2 111.5
Ronaldo brazil csatár 5 100.975
*Millió euróban

Tán meglepő, hogy fenti listánk második helyén egy olyan csatár (Anelka; útvonala: Trappes-St Quentin, INF Clairfontaine, Paris SG U19, Paris SG, Arsenal, Real Madrid, Paris SG, Liverpool, Paris SG, Man. City, Fenerbahce, Bolton, Chelsea) áll, akinek tudását kevésbé ismerik el a világon, s aki a szurkolók körében talán kevésbé népszerű, mindazonáltal úgy fest, a szakemberek mégis látnak benne fantáziát, és nem utolsósorban hajlandóak is mélyen a zsebükbe nyúlni érte...

Végezetül álljon itt a hamburgi portál szerint a jelenleg legtöbbet érő labdarúgók listája napjaink legnagyobb talentumával, Lionel Messivel az élen. A németek kereken 100 millió euróra taksálják Leo pillanatnyi piaci értékét, vagyis az argentin (elvileg) ma többet ér, mint amennyiért (94 millió) Cristiano Ronaldo kelt el bő egy évvel ezelőtt.

A lajstromból az is kiderül, hogy a dél-afrikai világbajnokok ára igencsak felértékelődött a torna megnyerése után, öt spanyol (Iniesta, Fabregas, Villa, Torres, Xavi) is helyet kapott az első nyolcban.

 AKIK A LEGTÖBBET ÉRIK JELENLEG
Játékos Nemzetiség Klub Poszt Piaci érték*
Lionel Messi argentin Barcelona csatár 100
Cristiano Ronaldo portugál Real Madrid csatár 90
Andrés Iniesta spanyol Barcelona középpályás 60
Cesc Fabregas spanyol Arsenal középpályás 55
Wayne Rooney angol Man. United csatár 55
David Villa spanyol Barcelona csatár 50
Fernando Torres spanyol Liverpool csatár 50
Xavi spanyol Barcelona középpályás 50
Franck Ribéry francia Bayern középpályás 45
Wesley Sneijder holland Internazionale középpályás 45
Kaká brazil Real Madrid középpályás 45
*Millió euróban
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik