Andy Martin, a helyi szövetség ügyvezetője csütörtöki közleményében jelezte, figyelemmel kísérik az eseményeket, amelyek azonban valószínűleg nem befolyásolják a tornát.
Andy Martin, a helyi szövetség ügyvezetője csütörtöki közleményében jelezte, figyelemmel kísérik az eseményeket, amelyek azonban valószínűleg nem befolyásolják a tornát.
„Mindenki keményen dolgozik tovább, és készen áll, hogy megrendezzük az ország történetének eddigi legnagyobb szabású sporteseményét” – áll a közleményben.
A botrány kapcsán nem csupán Martin szólalt meg új-zélandi részről, hanem tulajdonképpen mindenki, aki fontosabb szerepet vállalt a vb-re leadott pályázatban vagy a FIFA-nál töltött be pozíciót. Mindannyian igyekeztek hangsúlyozni, a világbajnokság rendezését tiszta körülmények között nyerték el. Michael Glading, a győztes pályázat vezetője „száz százalékig” tisztának nevezte az eljárást, amelynek végén megkapták az idei tornát.
„Meghökkennék, ha kiderülne, hogy a korosztályos viadalok bármilyen szinten is érintettek a korrupcióban – mondta Glading. – Sajnálatos módon a FIFA-nál a játék legfelső szintjein nagyon zavaros a víz, és most ez ömlik ki, ám az utánpótlás szintjén a FIFA csodálatosan dolgozik.”
Frank van Hattum, az új-zélandi szövetség korábbi elnöke, aki a FIFA etikai bizottságának is a tagja volt, egyértelműen kijelentette, hogy a győztes pályázatukat semmi sem szennyezi be.
„Liliomfehérek vagyunk, és ezt szívemre tett kézzel mondom” – jelentette ki Van Hattum. A világbajnoksággal kapcsolatban vélhetőleg azért is kezdtek heves magyarázkodásba az új-zélandiak, mert a torna szervezőbizottságának elnöke Jeffrey Webb, aki szerdán a letartóztatottak között volt.
A szerdai rendőrségi akciót eredményező amerikai vádiratban kilenc magas rangú FIFA-illetékest – köztük a két jelenlegi alelnököt, a kajmán-szigeteki Jeffrey Webbet és az uruguayi Eugenio Figueredót – és öt sportmarketing-vezetőt vádolnak korrupcióval.
Loretta Lynch, az amerikai igazságügyi tárcát irányító főügyész szerint az érintettek húsz év börtönt is kaphatnak. A New York-i szövetségi bíróságnál kétéves nyomozás eredményeként benyújtott, 47 vádpontot tartalmazó vádiratban többek között az áll, hogy az érintettek zsarolásra, csalásra és pénzmosásra épülő rendszert működtettek több mint két évtizeden keresztül.