Nos, a kezdeti lelkesedés a 60. védő megvizsgálása közben kissé alábbhagyott – ahogyan kollégám finoman megjegyezte, valószínűleg annyira tartottak a kapitányok a mieinktől, hogy ritkán változtattak a (jól) bevált védelmükön. Sol Campbell már egy kifejezetten istenes találatnak bizonyult, igazán neves társak híján viszont inkább újratervezés lett a dologból, és más koncepcióban folytatódott a gyűjtés.
Ennek eredményeként kategóriák alapján próbáltam rendszerezni a neveket, és bár az igény megvolt rá, a teljesség ekkora időszaknál – különösen a régi meccsek esetében – nem valósulhatott meg, így minden olvasót bátorítok, hogy hozzászólásban emelje ki a számára fontos kimaradókat!
KAPUSFENOMÉNOK
Kezdjük is a cikk apropójával, a kiváló kapusok „csokrával”. Elsőként Peter Schmeichelnél ugrik fel az Hungría név, az 1988. májusi összecsapáson Kiprich József és Bognár György is bevette a dán kaput az MU-legenda debütálásán, de ezzel együtt iksz lett a meccs (2–2). A dánok a válogatottság számánál beleveszik az olimpiai selejtezőket is, de az első felnőtt válogatottbeli meccsére valóban a mieink ellen került sor.
Hozzá hasonlóan BL-győztesnek vallhatja magát Petr Cech, aki 2002 februárjában szerepelt először a cseh nemzeti csapatban – neki még jobban sikerült a rajtja, 2–0-ra nyertek Király Gáborék ellen.
Harmadikként Lev Jasin neve jött elő – más kérdés, hogy tévesen, mert a mieink elleni meccs előtt néhány nappal már Svédország ellen is pályára lépett.
(KÍSÉRLETEZŐ) ANGOLOK
A „háromoroszlánosok” kifejezetten vállalkozó kedvűeknek bizonyultak: a mieink ellen debütált a válogatottban a Tottenhamet és az Arsenalt is erősítő Sol Campbell (1996. május 18., 0–3), a korábbi aranycipős Kevin Phillips és a helyére beálló – a Liverpoollal egy idény alatt öt trófeát nyerő – Emil Heskey (mindketten 1999. április 28., 1–1), Theo Walcott (2006. május 30., 1–3), valamint Kieran Gibbs és Jack Wilshere (mindketten 2010. augusztus 11., 1–2) is – Walcott azóta is a legfiatalabb angol, aki a felnőttválogatottban bemutatkozott, 17 éves és 75 napos volt.
ARANYCSAPAT–ARANYLABDA
1954-ben két későbbi aranylabdás is az Aranycsapat ellen szerepelt, szeptemberben a már említett Lev Jasin – aki 1963-ban, eddigi egyetlen kapusként érdemelte ki a díjat – hálóját Kocsis Sándor vette be az 1:1-re végződő meccsen, októberben pedig az 1962 legjobbjának választott Josef Masopust sem tudta megakadályozni a csehszlovákok sima, 4:1-es vereségét (Kocsis ezen a meccsen triplázott, rajta kívül Sándor Károly is eredményes volt).
FUTBALLTÖRTÉNETI NAGYSÁGOK
A fentebb említett két név sem volt kicsi, de akkor mit mondjunk a következő hármasra?! Alighanem minden létező futballtörténeti rangsor top 10-es listáján helyet kapna Lionel Messi, Diego Maradona és Johan Cruyff is (s lehet, hogy még sokat is mondtunk azzal a tízzel...).
Az egy éve márciusban elhunyt Johan Cruyffot nem véletlenül tartják a történelem egyik legkiválóbb játékosának, 1971-ben, 1973-ban és 1974-ben is megkapta a legjobbnak járó trófeát, fantasztikus pályafutásáról itt olvashatnak bővebben! Cruyff 1966 szeptemberében Eb-selejtezőn debütált, s bár a góljával már 2:0-ra vezettek a hollandok, Mészöly Kálmánék egyenlíteni tudtak (2:2).
Diego Maradonának az Aranylabda nem jöhetett össze (1995-ig csak európai játékos szerezhette meg), „cserébe” 1986-ban világbajnoki címet szerzett. Az Aranyfiú tehetsége villámgyorsan megmutatkozott, 1977. február 27-én, mindössze 16 évesen már szóhoz jutott a mieinket 5–1-re legyőző argentin csapatban.
Ami honfitársának nem jöhetett össze, az kamatostul meglett Lionel Messinek. A Barcelonával eddig többek között négy BL-t, három klub-vb-t, három európai Szuperkupát és nyolc bajnoki címet szerző támadót ötször jutalmazták Aranylabdával. Eddig. A válogatottal (mostanáig) egy U20-as vb-cím és egy olimpiai arany jött össze, a felnőttcsapatban viszont még csak elveszített döntői vannak.
A rajt mindenesetre pocsékra sikerült, a 64. percben csereként állt be a 2–1-es vendégsikerrel záruló budapesti mérkőzésen (rögvest Gabriel Heinze győzelmet hozó találata után), de egy perccel később máris mehetett le a pályáról, miután Vanczák Vilmos felé visszaütött, amiért megkapta pályafutása eddigi egyetlen piros lapját.
Lionel Messi kellemetlen debütálása
Holger Badstubernek 2010 májusában jobb volt a rajtja, akkor 3–0-ra nyertek a németek, más kérdés, hogy neki meg a folytatás nem alakult eddig a legfényesebben a rengeteg sérülése miatt.
Torghelle Sándor duplája rontotta el a németek kedvét
EB-ARANY, VB-EZÜST, BAJNOKI CÍM A CAGLIARIVAL; VB-ARANY, DE ELŐBB TÖRTÉNELMI VERESÉG!
Luigi Riva 1968-ban Európa-bajnoki címet nyert az olasz válogatottal, 1970-ben vb-ezüstérmes volt, és három alkalommal is gólkirály lett a Serie A-ban, sőt, bajnoki címhez segítette a Cagliarit. A squadra azzurra színeiben 42 meccsen 35 gólig jutott, ez utóbbival hazája csúcstartója. A rajt? 1965-ben egy 2:1-es vereséggel – a mieinktől.
Az olaszoknál maradva meg kell emlékeznünk még az 1934-es világbajnokságon aranyérmet nyerő gárda kapusáról, Gianpiero Combiról is. A Juventusszal öt bajnoki címet szerző játékos 1924. április 6-án játszott először a nemzeti csapatban. Ez a nap meg arról emlékezetes, hogy az olasz válogatott történetének legnagyobb vereségével zárult, 7:1-re nyert Magyarország!