„A teqball gyorsaságot és összpontosítást igényel” (Carles Puyol) |
Portugál, francia, angol, spanyol és luxemburgi nyelven folyt a beszélgetés a főasztalnál a Royal hotelben rendezett sajtótájékoztatón, olyan futball-legendák között, mint Carles Puyol, Robert Pires, Simao Sabrosa, William Gallas, Ruud Gullit, Christian Karembeu, Ricardo és Nuno Gomes. S noha magyarul egy szó sem hangzott el, s a magyar médiát is egyedül mi képviseltük, az első Teqball All Stars Gala elnevezésű eseménynek, amelyet a beszélgetés volt hivatott beharangozni, nagyon is van magyar vonatkozása. Magyarok a sportág feltalálói, az ahhoz használt speciális asztal kifejlesztői (Huszár Viktor és Borsányi Gábor), és magyar a sportág harmadik alapítójának számító Gattyán György, a már létező, tavasszal Budapesten bejelentett, Svájcban székelő nemzetközi szövetség alelnöke is, aki nélkül aligha haladna ilyen hétmérföldes léptekkel a világhír felé a csak pár éve rajtoló teqball. Az egyik leggazdagabb magyarként számon tartott üzletember cégcsoportja, a Docler Holding áll ugyanis a lehengerlő marketingkampány mögött. Pénzügyileg legalábbis mindenképpen, de a pénz itt sem elég.
„Ebből a játékból egy kapus is profitálhat, fejlesztheti a technikai tudását, hogy egy érintésből oldjon meg helyzeteket” (Ricardo, 79-szeres portugál válogatott) |
Rengeteget számít például, hogy a teqballnak, ha önálló sportág is, sok, a labdarúgásban is hasznos eleme van, és a sztárfutballistákat egyrészt nem nehéz rábeszélni egy kis játékra, másrészt a szerepvállalásuknak óriási a reklámértéke. Ilyen nevek persze aligha mozdulnak meg ingyen, ám sok ajánlatuk közül szívesebben választják ezt a projektet. Lelkesedésük és a sportág nagyvonalú finanszírozása jelentősen megkönnyíti a terjeszkedést, s azt a kampányt, amelynek keretében mind több világhíresség lesz a teqball nagykövete, miközben a luxemburgi kétnapos esemény lebonyolításáról ötvenfős, Budapestről érkező stáb gondoskodott.
„Futballistaként egykori, egyben kezdő edzőként jelenlegi klubom, az Arsenal is vásárolt négy teqballasztalt, mert jól használható a játékosok felkészítésében” (Robert Pires, 79-szeres francia válogatott, akit az Arsenal-szurkolók a klubtörténet 6. legjobb játékosának választottak) |
Sofőrök, hoszteszek, operatőrök, sajtósok mindenütt, a teqball egységes dizájnját tükröző narancssárga nyakkendőben, s még a sportág vezetői is egységes, narancsszínű díszzsebkendővel a zakózsebben mutatkoznak a hivatalos eseményeken, beleértve a nemzetközi dzsúdóvilág fejének, Vizer Máriusznak a fiát, az ifjabb Vizer Máriuszt, aki a nemzetközi szövetség elnökségi tagja, vagy magát Gattyán Györgyöt is, aki cégcsoportja „egyik ékkövének” és a „szerelmének” nevezi a teqballt, de nem árulja el, mekkora egy ilyen rendezvénynek vagy a sportág egy évének a költségvetése. „A teqball, ami egyfajta startup, értéke potenciálisan több milliárd euró – mondja kérdésünkre a sportágalapító. – Ma még természetesen nincs ilyen nagyságrendű pénz a sportágban, ám nekünk ehhez a perspektívához kell igazítanunk minden lépésünket, ahhoz mérten kell már most is pozicionálnunk a sportágat.”
„Remélem, felkerül az olimpiák műsorára ez az új sportág” (William Gallas, volt francia vb-ezüstérmes Chelsea-sztár) |
Az üzletember máris új barátokra tett szert a teqball mellé álló hírességek táborából, mint mondja, a hozzá hasonlóan Franciaországban élő William Gallas és Robert Pires elkötelezett nagykövetei a teqballnak, és amúgy is sok a közös témájuk. Gattyán György, akinek mindhárom lakóhelyén, Budapesten, Párizsban és Los Angelesben is van teqballasztala, maga is szívesen gyakorol, jóllehet kezdőnek számít, futballmúltja sincs, mert amikor a KSI-ben gyerekként játékra jelentkezett, az atlétákhoz irányították a sorra megnyert futóversenyek miatt, s aztán az általa ma is támogatott sportegyesület, az Ikarus atlétája lett. „De a kezdőknek is ajánlom a teqballt, megfelelő partnerrel, mint amilyen nekem a hihetetlenül jól játszó Borsányi Gábor, párosban hamar sikerélménye lehet az embernek, és gyorsan lehet fejlődni". A játék feltalálói ugyanis, ahogyan az egy új sportág hőskorához illik, űzik is a sportágat, miközben már olyanok is akadnak, akik ebből, a teqballozásból élnek, vagyis profik. Ők a „teqer”-ek – a sportág önálló nyelvezete is kezd kialakulni. Maga a játék neve utal egyrészt az általa megkövetelt magas szintű „technikai" tudásra, és a különleges „technológiára”, amely a különleges, dizájndíjas, hajlított asztal gyártására és a most fejlesztés alatt álló játékelemző szettre is vonatkozik, tudtuk meg Gattyán Györgytől.
„Engem meggyőzött a teqball, minden csapatnak játszania kellene” (Robby Langers, 57 éves luxemburgi futball-legenda) |
A Luxemburgba érkező szupersztárok egyébként sorra jelezték, hogy nem csak szavakkal szeretnék népszerűsíteni a játékot, hanem, ha már itt vannak, játszanának is. Kispályás focimeccsen, s aztán a teqballasztal mellett is harcba szálltak a díszvendégek, akik mind eurómilliókat kerestek valaha a futballban, itt azonban leginkább az motiválta őket – ahogyan Huszár Viktor a sajtótájékoztatón fogalmazott –, hogy egyikük sem szeret veszíteni...
– Izgul? – kérdeztük a barcelonai klublegendát, a világ- és Európa-bajnok, háromszoros BL-győztes Carles Puyolt, amikor az ebéd végén, néhány teqballmeccs Youtube-összefoglalójának megtekintése után, amelyhez a telefonját használta evés közben, pihenni indult a „nagy fellépés” előtt.
– Hát persze! – válaszolta mosolyogva, mint minden nagy mérkőzés előtt...
A franciák elleni vb-selejtezőn döntetlent elérő Luxemburgban szombat óta nem csak futball-, de teqball-láz is van tehát.
A Nemzeti Sport vasárnapi számában exkluzív interjút olvashatnak a luxemburgi gálán szintén részt vevő Ruud Gullittal, korábbi 66-szoros holland válogatott játékossal.
A játékosként a Barcelonát soha el nem hagyó, s a klub legsikeresebb korszakának egyik alapemberévé váló Carles Puyol három éve vonult vissza, miután csaknem félezer meccset játszott a katalán klub színeiben. Most ő a teqball egyik új nagykövete, a luxemburgi gála egyik legnevesebb vendége. Nem minden hátsó szándék nélkül feltett kérdésünkre, hogy mennyire követi a Barca kosár-, illetve kézilabdacsapatának eredményeit, így válaszolt: „Kosárban is jók vagyunk, ugye? Bevallom, nem ismerem a játékosokat (az új szerzeményt, a pénteken első bajnokiját játszó Hanga Ádámot sem – a szerk.). Nem úgy, mint a kézilabdában! A magyar Nagy László a barátom, remek srác, most Veszprémben játszik, igaz? Két vagy három éve a négyes döntőre is elutaztam Kölnbe, hogy a helyszínen szurkoljak a Barcának.” Puyol beszélt nekünk Kubala Lászlóról is, akit a klubtörténet óriásának tart, s amikor felvetettük, hogy a Madrid magyarja, az ugyancsak Budapesten, ugyancsak 1927-ben született Puskás Ferenc nagyobb nemzetközi eredményekkel büszkélkedhet, gyorsan utánakeresett az interneten, majd azt mondta: „Nemcsak a trófeák számítanak. Hanem mindaz, amit a pályán és a pályán kívül a klubért tett. Nem véletlenül van szobra a Camp Nou mellett, legenda, a Barcelona történetének egyik legnagyobbja.” |