Született: 1942. január 18., Sao Sebastio do Paraíso, Brazília |
Ha valaki hosszú éveken keresztül együtt futballozott Pelével, majd felfedezte a jelenlegi brazil labdarúgás legfényesebb csillagát, annak a szavára érdemes odafigyelni. Bár a Lima labdarúgói művésznévre hallgató Antonio Lima dos Santos neve csak a fanatikusoknak cseng manapság is ismerősen Magyarországon, Brazíliában senkinek sem kell bemutatni a korábbi hátvédet, aki 1960 és 1973 között majd' hétszáz(!) bajnokit játszott a Santosban, a brazil válogatott mezét pedig tizenkilencszer húzhatta magára – egyik fellépése éppen a magyar válogatott elleni 1966-os világbajnoki csoportmeccs volt. A Santos szakmai tanácsadójaként dolgozó hatszoros brazil bajnok és kétszeres Libertadores-kupa-győztes a mai napig szoros barátságot ápol a Fekete Gyöngyszemmel, Puskás Ferencről a legmélyebb tisztelettel beszél, Neymart pedig, akit már gyermekkorában pártfogásába vett, példaképnek tartja. Lapunk a Red Bull által szervezett Neymar Jr's Five kispályás focitorna brazíliai döntőjét a helyszínről követi figyelemmel, a pénteken kezdődő küzdelmek előtt viszont a Santos FC-től kért és kapott beszélgetési lehetőséget a brazil klub 76 esztendős legendájával, aki készséggel válaszolt kérdéseinkre. Sőt, amikor meghallotta, hogy a magyar sportnapilap szeretne interjút készíteni vele, mosolyogva visszakérdezett: „Szóval Puskás Ferenc hazájából jöttek?”
– Milyen emlékeket őriz a Honvéd és a Real Madrid néhai klasszisáról?
– Egészen különleges labdarúgó volt – felelte Lima. – Mindenki a zsenit látta benne, ami érthető, valóban az volt, de engem leginkább a belőle áradó nyugalom nyűgözött le. Elképesztő technikai tudással tette-vette a labdát, ráadásul úgy, hogy egyetlen pillanatban sem ült ki meglepetés vagy félelem az arcára. Nem láthattam az összes meccsét, de úgy vélem, akár a Honvédban, akár a Real Madridban játszott, biztosan ő volt a csapat esze.
– Vannak egyéb emlékei is a magyar futballról?
– Hogyne. A Santosszal kétszer játszottunk a Vasas ellen a Hexagonal-tornán, a magyar válogatottal pedig az angliai világbajnokságon mérkőztünk meg.
– Az említett ezerkilencszázhatvanhatos találkozót három egyre Magyarország nyerte meg. Gondolta volna, hogy vb-címvédőként esélyük sem lesz azon a meccsen?
– A válogatottunk valóban címvédőként érkezett meg az angliai világbajnokságra, ugyanakkor egy rettenetesen erős magyar csapattal találkoztunk. Amikor kisorsolták a csoportmeccseket, mindannyian tudtuk, hogy azzal az együttessel kerültünk össze, amely játéktudásban a legközelebb áll hozzánk, és a stílusa is hasonlít a miénkhez. Az a magyar válogatott úgy futballozott, mintha tizenegy brazil klasszis alkotta volna.
– A tornán a brazil válogatott nem jutott tovább a csoportjából. Mi volt a bukás oka?
– A csapatot remek játékosok alkották, elég csak Pelét, Garrinchát vagy Jairzinhót említeni. A felkészülés során, valamint a tornát megelőző hónapokban erősnek és a végső győzelemre is esélyesnek éreztük magunkat. Csakhogy a sérülések keresztülhúzták a terveinket, menet közben többen is kidőltek. A szövetségi kapitánynak foltoznia kellett a lyukakat, nem tudtunk a legerősebb összeállításban szerepelni. Sorra estek ki a kulcsjátékosok, ezt pedig nem bírta el a csapat.
– Korábbi hátvédként melyik támadót tartotta félelmetesebbnek? Pelét vagy Puskás Ferencet?
– Mindketten zsenik voltak, mindketten halhatatlanná váltak, de nem lehet összehasonlítani őket, mert teljesen más stílusban futballoztak. Ezért csak annyit mondok, örülök, hogy abban a korban játszottam, amikor ők futballoztak. Ami azt illeti, fáj a szívem, hogy ma már nincsenek olyan kaliberű labdarúgók, mint Pelé vagy Puskás. Ma is látni klasszisokat, de olyanokat, mint ők, már nem.
Pénteken és szombaton ötvenkilenc ország férfi, valamint tizenhat nemzet női kispályás amatőr focicsapata verseng egymással a Neymar Jr's Five kispályás focitorna brazíliai döntőjében. Az öttagú csapatok a brazil klasszis kedvenc gyerekkori játékszabályai szerint játszanak: ha az egyik csapat gólt lő, az ellenféltől lemegy egy játékos. A meccs legfeljebb tíz percig tart, vagy addig, amíg az egyik csapatban elfogynak a versenyzők. A magyar színeket a hazai selejtezőt megnyerő Zsírkréták képviseli, a tét hatalmas: a győztes csapat szombaton pályára léphet Neymar és barátai ellen. |
– Mit gondol, miért van egyre kevesebb igazi klasszis a mai labdarúgásban?
– Nem tudom, de úgy érzem, valami félresiklott a futballban. Sokkal jobbak a körülmények, mint ötven esztendővel ezelőtt, a tehetségek jobb minőségű edzőpályákon fejlődhetnek, a szakemberek folyamatosan képzik magukat, de a kedvezőbb infrastruktúra és a nagyobb szakmai tudás sem képes annyi klasszist kitermelni, mint annak idején a grundok és az utcai dühöngők világa.
– A kevés klasszis között viszont ott van az ön által felfedezett Neymar. Miért ragaszkodott hozzá annak idején?
– Mert istenadta tehetség. Az azóta megboldogult kollégámmal, a kétszeres világbajnok Zitóval figyeltük az egyik edzésen, és azt láttuk, hogy tizenhárom esztendősen a két évvel idősebbek között is toronymagasan a legjobb. Zito aggódott, mert a klubnak nem volt U13-as csapata, ezért bizonytalan volt Neymar jövője. Én viszont azt mondtam a barátomnak: örüljünk, hogy nincs olyan korosztályunk, mert ennek a srácnak csak visszavetné a fejlődését, ha tizenhárom évesek között játszana. Nyugodt szívvel tettem be az U15-ös együttesbe, az idő pedig igazolta ezt a döntést.
– A PSG mai csillaga tehetsége vagy szorgalma révén jutott ilyen magasságokba?
– Mindkettő közrejátszott benne. Az edzések után rendre kint maradt, alig lehetett lezavarni a pályáról. Napról napra jobb akart lenni, megtörtént, hogy amikor a lövéseket gyakorolta, mindkét kapust megkérte, álljon a gólvonal elé. Az öltözőben és a pályán kívül folyamatosan ugratta társait, szeretett a középpontban lenni, de az edzéseken száz százalékig odatette magát.
– Az utóbbi időben viszont többször is a kritikák kereszttüzébe került: az oroszországi világbajnokságon színészkedései miatt, máskor azért, mert nagyképűen viselkedik csapattársaival. Ennek ellenére ideális példaképnek tartja?
– Amikor a Santos utánpótlásához került, az idősebb fiúk is rá akartak hasonlítani, vele akartak lépést tartani. Azóta is minden brazil gyerek álma, hogy olyan magasságokig jusson, mint ő, úgyhogy egyértelmű a válasz: igen, ő példakép.