Megvan az első ausztrál és katari győzelem, a rangadót nyerő Japán maradt az egyetlen hibátlan Ázsiában

K. Zs.K. Zs.
2024.10.10. 20:53
Ausztrál gólöröm – balról a második az egyenlítő Lewis Millar (Fotó: Getty Images)
Három válogatott várta hibátlanul a 3. kör 3. fordulóját a 2026-os labdarúgó-világbajnokság ázsiai selejtezőjében: közülük Üzbegisztán és Irán egymás ellen játszott csütörtökön, izgalmas hajrá után 0–0-s döntetlen lett a vége, míg a harmadik, Japán megőrizte százszázalékos mérlegét azzal, hogy 2–0-ra győzött Szaúd-Arábiában. Dél-Korea idegenbeli győzelemmel csoportja élére ugrott, Ausztrália és Katar elkönyvelte első sikerét ebben a szakaszban, míg Indonézia három mérkőzés után is veretlen – igaz, még nem is nyert.

A-CSOPORT

Üzbegisztán és Irán taskenti rangadója nem hozott gólt, de azért nem volt eseménytelen. Az iráni Szaleh Hardani az 57. percben piros lapot kapott, az üzbégek el is jutottak helyzetekig, de a kapuba nem találtak be, és a ráadásban majdnem elúszott a pontjuk: kezezés miatt Shaun Evans játékvezető tizenegyest adott Iránnak, aztán a VAR-ozás után visszavonta (0–0)... A két csapat a selejtező előző körében is egy csoportban volt, akkor is döntetleneket játszottak egymással.

A 2022-es vb rendezője, Katar győzelem nélkül várta a harmadik fordulót, de Kirgizisztán ellen már nem hibázott. A kis gól is gól, pláne, ha az az első a meccsen – Almoez Ali így szerezte meg 56. válogatott találatát (3–1).

B-CSOPORT

A csoport eddigi első (Jordánia) és második helyezettjének (Dél-Korea) ammani mérkőzése vendégsikert hozott: Li Dzsae Szung első félidei fejesével és Oh Hjon Gju 68. percbeli szép lövésével (lásd a videót) Dél-Korea visszavágott a januári Ázsia-kupa-elődöntő elvesztéséért, egyúttal átvette a hatos első helyét (0–2).

A dél-koreaiak következő ellenfele a szintén hétpontos Irak lesz, amely nagy fölényben játszott csütörtök este Bászrában Palesztina ellen, és a jelenlegi kerete leggólerősebb játékosa, a sérülésből visszatérő Ajmen Husszein lövésével győzött is; ez volt a támadó 29. gólja a válogatottban (1–0).

Omán pont nélkül várta Kuvait veretlenül érkező válogatottját, és darabokra szaggatta a védelmét: Abdulrahman Al-Musaifri kétszer is a kapuba talált (4–0).

C-CSOPORT

Ausztrália két meccs után egy ponttal állt, új kapitányával, Tony Popoviccsal kötelező volt a győzelem Kína ellen, és ha nem is könnyen, meglett a három pont. Popovic öt helyen változtatott elődje, Graham Arnold utolsó csapatán – a kapuban például nem a szokásos csapatkapitány, Maty Ryan, hanem Joe Gauci állt –, csakhogy így is nehezen állt össze a játék, tetejébe az első gólt a kínaiak szerezték Adelaide-ben. Lewis Millar fejese az első félidő ráadásában hozta meg az egyenlítést, Craig Goodwin a második játékrész elején bevágta a vezető gólt (lásd a videót), viszont a győzelmet biztossá tevő harmadikra a 92. percig kellett várni, azt az újonc csereember, Nishan Velupillay szerezte (3–1).

Az ausztrálok korábbi legyőzője, Bahrein a meglepetésre veretlen Indonéziát fogadta Riffában. Mohamed Marhun bombájával meg is szerezte a vezetést (az ázsiai szövetség Puskás-díjat emleget a lécről a gólvonal mögé pattanó labda láttán, lásd a videót lejjebb), ám Ragnar Oratmangoen és Rafael Struick révén a hajrá kezdetére fordítottak a vendégek. Közel volt az első győzelmük, csakhogy a ráadás kilencedik (!) percében Marhun újra a kapuba talált – Indonézia a szaúdiak és az ausztrálok elleni meglepetésdöntetlenek után újra egy pontot szerzett (2–2).

A késő esti dzsiddai csoportrangadón a házigazda Szaúd-Arábiáé volt az első helyzet, aztán jöttek a japánok, és Kamada Daicsi a 14. percben belőtte a vezető góljukat. A „kék szamurájok” sikerrel verték vissza a szaúdi akciókat, a második félidőben már nem is nagyon engedték kibontakozni a hazaiakat, és a hajrában a csereként beálló Ogava Koki fejjel megduplázta az előnyt (lásd a videót). Japán egyelőre remekül teljesít, mind a három meccsét megnyerte, és eddig gólt sem kapott (0–2).

Fontos tudnivalók
Az ázsiai vb-selejtezőnek ebben a szakaszában az előző kör 18 továbbjutója három hatos csoportban újabb oda-vissza körmérkőzést vív. A 2025. júniusi zárás után a csoportok első két helyezettje (hat csapat) kijut a világbajnokságra.
Folytatás:
• 4. kör (6 csapat): az előző kör három csoportjának harmadik és negyedik helyezettjei két hármas csoportban körmérkőzést játszanak, de csak egyszer (visszavágók nincsenek). A csoportgyőztesek kijutnak a vb-re (újabb 2 kvóta).
• 5. kör (2 csapat): a 4. kör két csoportmásodikja oda-visszavágós párharcban dönt arról, melyikük képviseli Ázsiát az interkontinentális playofftornán.