AKIK LEMARADTAK...
Pokolian nehéz volt összerakni egy mindössze öt névből álló listát, ami a világsztárok sokasága mellett nem csoda. Jöjjön hát egyből 15 név, akik felvetődtek, mint jelöltek, végül azonban nem kerültek be a legjobbak közé. Kezdjük hátulról... A kapusok közül az Inter és a svájci válogatott általánosan alulértékelt, csodaévet futó sztárja, Yan Sommer a kiválasztottunk, míg a legjobb belső védőket a Premier League-ben kellett keresnünk Virgil van Dijk (Liverpool), William Saliba és Gabriel (egyaránt Arsenal) révén, de ezen a poszton Antonio Rüdiger is ott volt a lehetséges opciók között. A szélső védők közül az Aranylabda-szavazáson is top 5-be került, BL-győztes, Európa-bajnok Dani Carvajal végzett listánk élén, ám ősszel elszenvedett súlyos sérülése kiütötte ebből a versenyből (persze van, akit még ez sem...) Az egyetlen játékos, aki a legjobb húszba topligán kívülről került be, az a naptári esztendő legtöbb gólját jegyző, magyar felmenőkkel rendelkező svéd Viktor Gyökeres (Sporting CP).
A (támadó) középpályások közül három olyan egyaránt 21 esztendős játékos neve került elő, aki hatalmas szívfájdalommal maradt le a lajstromunkról: Florian Wirtzé, Jamal Musialáé és Jude Bellinghamé. Előbbi Bundesliga-bajnoki címet és El-ezüstérmet szerzett, miközben gólokkal és gólpasszokkal jelentkezik folyamatosan. Musiala a Bayern és az Eb-negyeddöntőig menetelő németek egyik legjobbja volt az idén, míg Bellingham BL-címet és angol Eb-érmet szerzett, de tavasszal és ősszel sem volt olyan kiemelkedő, mint 2023 végén. Ami a csatárokat illeti, az igazi formáját még mindig kereső Kylian Mbappé neve csak egy pillanatra merült fel, az Inter szupersztárja, Lautaro Martínez már jobb eséllyel pályázott, ahogy a gólokban és előkészítésekben is világklasszis, Eb-ezüstérmes Harry Kane is, de a legjobb öthöz még ő is kevésnek bizonyult. Pont úgy, ahogy az Arsenal szélsője, Bukayo Saka, vagy az ősszel csúcsformában futballozó veterán Barcelona-csatár, Robert Lewandowski. Nos, egy híján ez lett volna a 15 név, a képzeletbeli 20. helyet a nyáron visszavonuló Toni Kroos szerezte meg. Az öthöz a legközelebb Wirtz, Bellingham és Kane járt, végül azonban egyikük sem került be. Lássuk, kik igen!
5. RODRI (Manchester City)
Nos, igen. Rodri még keresztszalag-szakadásával együtt is befér nagy nehezen a legjobb ötbe, nem véletlen. A Manchester City középpályása fantasztikus tavaszt tudhatott magáénak, csapatával Premier League-et nyert, és bejutott az FA-kupa-döntőbe, majd jöhetett az Európa-bajnokság. Rodri a spanyol válogatott motorjaként vezette hazáját a döntőbe, amelyet Luis de la Fuente csapata meg is nyert, a 28 éves középpályást pedig a torna legjobbjának választották meg.
Ezt követően egy kisebb sérülés hátráltatta idénykezdetét, majd visszatért, de az Arsenal elleni szeptemberi bajnoki rangadón jött a baj, az ACL-sérülés, amivel hónapokra kidőlt a sorból. Gyorsan tegyük hozzá, a nem sokkal később Aranylabdát nyerő klasszis már ekkor is 40 lejátszott tétmeccs felett járt a naptári esztendőben, de a klubcsapatára gyakorolt hatása csak azután mutatkozott meg tökéletesen, hogy kivált. A City egy ideig bírta nélküle, Rodri hiánya azonban (a rossz keretmenedzsment és a többi sérült mellett) teljesen felőrölte a keretet, a középpálya szétesett, a PL-címvédő pedig olyan sorozatot produkált október végétől az év végéig, amit rémálmaiban sem hitt volna: 14 tétmeccsen 2 győzelmet, 3 döntetlent és 9 vereséget számlált. Ennyire fontos ember Rodri.
4. COLE PALMER (Chelsea)
Miközben a világ leglazább labdarúgója, fantasztikus játékos, aki még mindig csak 22 éves, ám ebben az idényben már nagy álmokat hajszol a Chelsea-vel. Cole Palmer nagyszerűen mutatkozott be Londonban 2023 őszén, de ha a teljes naptári esztendőt nézzük, akkor 2024 volt az ő éve. A Manchester City által másfél éve elengedett támadó középpályás Londonban egyből az első számú fegyverré vált, pontrúgásai, kényszerítői, passzai, lövései, fineszes megoldásai élményszámban mennek, miközben a pályán valódi vezérként viselkedik (még ha meccs utáni nyilatkozatait nehéz is komolyan venni).
Cole Palmer közelről, távolról, szabadrúgásból is kíméletlen lövő, technikás előkészítő, a tizenegyeseknél pedig világelit szint, már egymás után 11 hibátlanul értékesített büntetőnél tart. A Chelsea vele együtt emelkedett fel, s idén már egyértelműen a Bajnokok Ligája-helyekért (egyesek szerint egyenesen a PL-címért) hajt. Palmer 2024-ben 40 gól+gólpasszban vállalt szerepet csak a bajnokságban, amivel a vonatkozó rangsorban második a topligás játékosok között. Elit!
3. MOHAMED SZALAH (Liverpool)
Ha csak az őszi szezonban nyújtott teljesítményre adnák az Aranylabdát, akkor az egyiptomi támadó lenne a toronymagas favorit. A liverpooli szerződésének meghosszabbításával továbbra is bajlódó Mohamed Szalah teljesen egyértelműen az ősz legjobb labdarúgója, csak a Premier League-ben jár már 30 gólközreműködésnél, de mindent összevetve ebben az idényben 20 gólja és 18 gólpassza van néhány hónap alatt, egészen lenyűgöző, miközben a Liverpool a vezeti a PL-t és a Bajnokok Ligája-alapszakaszt is.
Persze, fontos hozzátenni, hogy egy egész naptári esztendőt nézünk, Szalah pedig februárban sérült volt, tavasszal visszafogott teljesítményt nyújtott, nyáron pedig nem tudott a válogatottal maradandót alkotni, de annyira domináns volt az ősze, hogy még így is felkerült a harmadik helyre. Szalahban az az igazán elképesztő, hogy amikor egyáltalán nem játszik jól vagy látványosan, az ellenfél ki tudja őt venni a játékban, akkor is képes arra, hogy egyszer csak előhúzzon valamit a cilinderből, és gólokkal, gólpasszokkal rukkoljon ki. Ha ezt a formát fent tudja tartani, 2025-ben tényleg aranylabdás lehet, pedig már 32 éves.
2. LAMINE YAMAL (Barcelona)
Tizenhét évesen egy év labdarúgóit összegyűjtő lista második helyén... Lamine Yamal már 2023 őszén is szenzációnak számított, de idén robbant be igazán, s rögtön mindent elsöpört. A Barcelona támadóklasszisa már a tavaszi szezont is úgy fejezte be, hogy mindössze 5 bajnoki gólja ellenére mindenki az egeket verdeső kreatív számairól beszélt, majd jött a nyári Európa-bajnokság, ahol minden száj tátva maradt. Yamal – akkor még papíron 16 évesen – kora ellenére Spanyolország vezére, legjobb játékosa volt a tornán, állandó veszedelem, aki mozgásával, passzaival, lövéseivel, helyzetkialakításával, góljaival segítette hazáját a legjobbak ellen. Az elődöntőben örökké emlékezetes gólt ragasztott a franciák kapujába, majd a fináléban gólpasszal járult hozzá az aranyéremhez.
Visszatért a Barcához, amelyben, ha játszott ősszel, a katalán klub hasított, ha viszont nem... Yamal pihentetés és sérülés miatt kihagyott néhány meccset az utóbbi hónapokban, s rögtön látszott, mit jelent a csapatnak: vele közel hibátlan mérleg után a Barcelona három vereséget szenvedett el egy döntetlen és egy győzelem mellett nélküle. Ennek a srácnak – mert még mindig pofátlanul fiatal – elég egy-egy meccsét megnézni, látszik, mekkora potenciál van még benne, de ami ijesztő, hogy már most szupersztár.
1. VINÍCIUS JR. (Real Madrid)
Amekkora botrányhős, legalább annyira csodálatos futballista. Vinícius Júniorról sokaknak az Aranylabda-gála körüli balhé, az ott elszenvedett „vereség”, a rasszizmus elleni harc és a pályán levágott balhék maradnak meg 2024-ből, pedig a játéka az igazán különleges, amibe nem lehet belekötni. A Real Madrid még mindig csak 24 éves szupersztárja múlt ősszel sokat volt sérült, de év elejére és a tavaszra igazán csúcsformába lendült, szórta a gólokat és a gólpasszokat, a legnagyobb és legfontosabb meccseken pedig ellenállhatatlanul futballozott. Vinícius a tavaszi, Bayern München elleni BL-elődöntő során oda-vissza a meccs embere lett, majd a Bajnokok Ligája-döntőben is csillogott, gólt szerzett, csapata pedig Európában és a spanyol bajnokságban is felért a csúcsra.
Ezt követően jött a Copa América, ahol a brazilok vezére volt, ám eltiltása miatt épp az Uruguay elleni negyeddöntőben nem játszott, hazája pedig búcsúzott a tornától. Visszatérve klubjához Vinícius ősszel is remekelt a Real Madridban, ráadásul újabb trófeákat nyert: Európai Szuperkupát és Interkontinentális Kupát. A brazilok klasszisa a naptári évi számokat figyelembe véve összesen 34 gólt és 18 gólpasszt jegyez, ami igazán impozáns adat, főleg úgy, hogy az utóbbi hónapokban már Kylian Mbappé mellett játszik, osztozva a rivaldafényen. Nem mondom, a pályán mutatott viselkedése, stílusa miatt bele lehet kötni a játékosba, de a játékába sosem. Előkészít, cselez, varázsol, gólokat szerez. Szubjektív rangsorunk első helyezettje, nem érdemtelenül, aki az Aranylabdát ugyan nem, de a FIFA Év játékosa-díjat bezsebelte 2024-ben.
Végül a legjobb húsz közé szubjektív rangsorunkban nem szerepelt magyar válogatott játékos, de objektíven, nyugodt szívvel állíthatjuk, hogy többen egyre közelebb vannak az eféle teljesítményhez. Szoboszlai Dominik 2024-ben Angol Ligakupa-győztes lett, új edzője, Arne Slot alatt a játékpercek több mint 75 százalékát pályán tölti a PL-listavezető, BL-első Liverpoolban, miközben ha szépen lassan is, de a gólokat, gólpasszokat gyűjti, ráadásul ősszel átlépte az 50-szeres válogatottságot csapatkapitányként. Eközben Kerkez Milos alapembere a Bournemouthnak a PL-ben, és már a nagyágyúk, az MU, az Arsenal és a Liverpool figyeli sajtóhírek szerint. Balogh Botondot (Parma) szintén nagycsapatokkal hozták szóba idén (pl. az Interrel), Willi Orbán belső védőként ontja a gólokat a Lipcsében, Gulácsi Péter pedig karrierje egyik legjobb naptári évén van túl klubcsapatában, a Kickernél az ősz álomcsapatába is bekerült. Kijelenthetjük tehát, többen nem voltak messze a legjobb húsztól, reméljük, 2025-ben lesz is résztvevő! |