A bővítés egyre gyorsuló vonatán úgy tűnik, nincsen fék. Mint ismert, a 2026-os labdarúgó-világbajnokságot már nem az 1998 óta megszokott módon 32 csapattal, hanem 48 válogatott részvételével tartják meg. A 2030-as marokkói, portugál és spanyol (a centenáriumi meccseken pedig argentin, paraguayi és uruguayi) rendezésű világbajnokságot illetően a FIFA már jó ideje vizsgálta a résztvevőszám 64-re való emelésének lehetőségét. Újabban egy egészen másfajta megközelítés is előkerült: a nemzetközi szövetség vezetésében népszerűvé vált a selejtezők eltörlésének gondolata.
„A világbajnokság legyen szó szerint világbajnokság” – kommentált egy, az ötlettel kapcsolatos sajtóértesülést Gianni Infantino FIFA-elnök egyik, neve elhallgatását kérő közeli munkatársa az olasz Calcio TV-nek.
„Az elnökség határozott álláspontja, hogy mindenki megérdemel egy esélyt. A 211 tagból több mint száz olyan ország vagy terület van, amely teljesen esélytelenül vág neki az összes selejtezősorozatnak – ezen szeretnénk változtatni” – fogalmazott a televíziócsatornának az informátor.
A nemzetközi szövetség kedden nyilvánosságra is hozta elképzeléseit az új lebonyolításról: a tervek szerint a résztvevőket 52 darab négyfős és egy darab háromfős csoportba osztanák be. Ha Grönland addigra a FIFA tagjává válik, akkor 53 darab négyest hoznának létre. A csoportok sorsolása során a csapatokat az aktuális világranglista-helyezésük alapján helyeznék el négy kalapba.
Az 53 csoportból az első helyezettek, valamint a 11 legjobb csoportmásodik jutna tovább az egyenes kieséses szakaszba, amely a legjobb 32 közé jutásért zajló párharccal kezdődne. Ezt követően a tizenhat, majd a nyolc és a négy közé jutásért, végül a döntőért és az érmekért vívnának meg egymással a csapatok.
A FIFA azt is javasolja, a válogatottak 30 tagú játékoskerettel utazhassanak ki a tornára, a mérkőzéseken pedig minden csapat öt játékmegszakítási lehetőség mellett hét alkalommal hajthasson végre cserét.
Az új lebonyolítási rend remek hír lehet a magyar válogatottnak is – nemcsak azért, ha a mieink esetleg 2026-ban nem lesznek ott Észak-Amerikában, akkor 2030-ban már biztosan vb-résztvevők lehetnek, hanem azért is, mert nemzeti csapatunkat a világranglistán jelenleg betöltött 30. helyezése alapján biztosan az első kalapból sorsolnák ki. Példának okáért egy Magyarország, Uganda, Türkmenisztán, Szomália összetételű csoportból vélhetően nem jelentene nagy gondot a továbbjutás, aztán a kieséses szakaszban jöhetnének az igazán nagy csaták, rangosabb ellenfelekkel szemben.
A javaslatról 2025. április 1-jén, magyar idő szerint 23.30-kor döntenek a FIFA Végrehajtó Bizottságának mexikóvárosi kihelyezett ülésén. A rendező országokkal ezután kezdenék meg az egyezetéseket arról, hogy a jelenleg tervezett 20 mellett melyik további 55 stadionjukban tudnak világbajnoki mérkőzéseket rendezni.
Az ötletet óvatos optimizmussal fogadták Nyonban. Az európai szövetség a honlapján szűkszavú közleményében jelezte: támogatja a FIFA erőfeszítéseit a válogatott futball igazságosabbá tétele érdekében, emellett ha a javaslatot elfogadják, akkor a vb-selejtezők által felszabadult meccsnapokat kihasználva évente rendezné meg a Nemzetek Ligáját. |