Micsoda Eb volt a 2000-es! A sportág történetének első közös (holland–belga) rendezésű kontinensbajnoksága óriási meglepetéseket hozott.
Az A-csoportban Portugália Angliát 3–2-re győzte le, aztán az utolsó csoportkörben Németországot Sergio Conceicao mesterhármasával 3–0-ra gyalulta le, Alan Shearer és Lothar Matthäus kompániája utazhatott haza. A B-ben az olaszok Francesco Totti vezérletével besétáltak a nyolc közé – Alessandro Del Piero két meccsen is csupán csere volt –, a törökök nagy meglepetésre második Eb-szereplésükön a negyeddöntőbe jutottak, kinyomva a belgákat. A C-csoport bukéját a jugoszláv–szlovén (3–3) összecsapás jelentette, a spanyolok úgy jutottak tovább, hogy a 90. percben még a jugók vezettek 3–2-re, aztán Guardioláék 4–3-ra fordítottak. A D-ben a hollandok és a franciák hozták a papírformát.
A legjobb négy mezőnye sem jelentett meglepetést – a negyeddöntőben Hollandia 6–1-re verte meg Jugoszláviát, sokáig úgy volt, Patrick Kluivert az Eb-k történetének első mesternégyesét jegyzi, ám egyik gólját öngólként Dejan Govedaricának „adták” –, ám a francia–portugál és a holland–olasz elődöntő drámai végjátékot hozott.
Előbbin, az 1984-es elődöntő visszavágóján az Eb talán legszimpatikusabb együttese, a portugál csapat Nuno Gomes góljával 1–0-ra vezetett, Thierry Henry egyenlített, a felek már a hosszabbításban gyűrték egymást, talán a tizenegyesekre készültek, amikor Sylvain Wiltord beadása Abel Xavierről szögletre pattant. A szlovák partjelző, Igor Sramka viszont jelezte, a portugál kézzel ért a labdához, az osztrák Günter Benkö játékvezető büntetőt ítélt. Luís Figo és Gomes őrjöngött, mondván, a védő keze nem kereste a labdát, de a bíró hajthatatlan maradt, Zinédine Zidane pedig belőtte a tizenegyest, az aranygólszabálynak köszönhetően véget is ért a mérkőzés (2–1). A holland–olasz elődöntőn Gianluca Zambrottát második sárga lapja után már a 34. percben leküldték a pályáról. Az olaszok sorsa megpecsételődni látszott.
A házigazdák tizenegyest is kaptak, de Frank de Boer lövését Francesco Toldo kivédte, a második félidőben pedig Kluivert hagyott ki egyet, a kapufára lőtte a labdát. A 0–0-s állás a hosszabbításban sem változott, tizenegyespárbaj döntött: Luigi Di Biagio – aki 1998-ban a franciák elleni elveszített vb-negyeddöntőn a szétlövésben hibázott – most magabiztos volt, Toldo ismét ártalmatlanította Frank de Boer lövését. Totti Panenka módra belőtte, s bár Paolo Maldini lövését kivédte Edwin van der Sar, az óriás termetű Toldo eszén Paul Bosvelt sem tudott túljárni.A döntőben Marco Delvecchio gólja után (0–1) az olaszok egyik kezükkel mát fogták az Eb-trófeát, ám az „utolsó utáni” percben Wiltord egyenlített (1–1), s a 103. percben a napokkal korábban a Juventushoz igazoló David Trezeguet az olasz kapuba bombázott (2–1). A franciák az 1998-as vb után megnyerték az Eb-t is – Aimé Jacquet-t követően Roger Lemerre is a csúcsra vezette a csapatot – pontosabban ott tartotta –, ez addig az NSZK-nak sikerült fordított sorrendben (1972, Eb; 1974, vb), majd a spanyolok mindezt „überelték”: 2008-ban Eb-t, 2010-ben vb-t, 2012-ben ismét Eb-t nyertek!
Európa-bajnok: Franciaország |
2. Olaszország |
3. Portugália és Hollandia |
Gólkirály: Patrick Kluivert (holland) és Szavo Milosevics (jugoszláv) 5 gól |
– először rendezett Eb-t két ország |
– az 1985-ös tragédia óta először rendeztek UEFA-meccset a Heyselben |
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2021. május 15-i lapszámában jelent meg.)