Az 1998-as világbajnokságon – bár az 1996-os Eb-t már követtem, ez volt az első mundialom – még nem túlságosan foglalkoztattak az angolok, az sem érintett akkora sokként, amikor a szokásához híven rendkívül „kellemesen” játszó Diego Simeone hátulról beleszállt a hetes számú játékosba, aki ezt megelégelve a földön fekve lábát felemelve gáncsolta a faultolót – piros lapot, és egy nemzet haragját kiváltva ezzel.
Aztán indult a Bajnokok Ligája idény, és ahogy telt, múlt az idő, lett egyszer szimpatikusabb a Manchester United gárdája, az Inter elleni hazai negyeddöntővel pedig meg is lett az örök kedvenc játékosom – hogy aztán azóta se érjen fel senki erre a szintre, pedig jó ideje már nem aktív. Volt egy szőke hajú srác a jobb szélen, aki menetrendszerűen ment fel-alá a vonal mellett, beadásai pedig rendre életveszélyt jelentettek.
David Beckham ezen a meccsen is rögvest összecsapott Simeonéval, de ekkor már okosabban reagált és játékával felelt. Nem sokkal később szabadrúgásával még elkerülte a jobb felső sarkot, de még mindig csak a 7. percben jártunk, amikor finom mozdulata után Dwight Yorke fejelt parádésan a kapuba, majd sorra jöttek a remek tekerések, hogy épp a szünet előtt a trinidadi csatár a második fejes gólját is megszerezze. Ez volt addigra már a 7. gólja a BL-idényben, a hetesnek pedig a 7. gólpassza. Valahogy olyan egyszerű játéknak tűnt a futball, Beckham elmegy a jobb szélen, bead, valamelyik támadó érkezik és gól.
REMEKELT AZ INTER ELLENI NEGYEDDÖNTŐBEN
Várjuk olvasóink hasonló személyes történeteit, a legérdekesebbeket vasárnaponként megjelentetjük a Nemzeti Sport Online-on! A történeteket egy azokhoz kapcsolódó személyes emlékről készült fotó kíséretében az[email protected]e-mail címre várjuk! Szabó Áron:„Gascoigne piás nyolcas (volt), de vizesnyolcas soha!” Farkas Péter:„No, kisfiam, hiába üvöltöztél, jönnek haza az aranylábúak!” Tisza Gábor:„Autogram? Majd később. Előbb egy közös kép!” Dr. Nagy Zoltán: „Magyar-szovjet 0–6... Soha nem éreztem magam annyira egyedül!” |
Az angolok nagyon próbálkoztak, ez viszont inkább erőlködésnek tetszett, ahogy telt az idő, úgy nyílt egyre nagyobb tér a müncheniek előtt, akiket a jobb oldali kapufa és a léc is megfosztott a győzelmet biztossá tévő második góltól.
Érkezett a pályára közben az FA-kupa-döntőben a szerepét mindkét gólból kivevő (gól, gólpassz) Teddy Sheringham, valamint a „babaarcú gyilkos” Ole Gunnar Solskjaer is, miközben számomra meglepő módon Lothar Matthäust lecserélték, majd jött a 87. percben az újabb müncheni csere. Máig nem feledem az akkori mondatokat: a Bayern München leviszi a pályáról a győztes gólt szerző Baslert is.
Én meg csak néztem. Mondom, még van idő hátra, miért mondják, hogy győztes gólt szerző? „Ilyenkor már úgysem történik semmi” – jött az atyai válasz, de valahogy mégsem akartam elfogadni. Miért is ne lehetne a végén gólt szerezni, sokszor sikerült már.
A végére már nagyon nyomott az MU, de a Bayern hősiesen védekezett és szögletre mentették a beadást. Az óra már a 91. percet jelezte.
Ekkor pedig jött az a híres, hírhedt két perc. Beckham odaáll a szöglethez, ide-oda pattog a labda, a felfutó Schmeichel is próbál hozzáérni – eredménytelenül –, majd Giggs pályafutása egyik legrosszabb lövésével végső soron gólpasszt ad Sheringhamnek.
Ez az, jöhet a hosszabbítás!
Beckham az idényt kilenc góllal, 17 gólpasszal és triplázással zárta, az ítészeknél viszont érthetetlen módon a csupán a La Ligát megnyerő Rivaldo (24 bajnoki gól) volt a befutó az Aranylabda-versenyben... |
Nem, mégsem! Jön az újabb szöglet, Beckham megint beadja, Sheringham megcsúsztatja, mellémegy? Gól lesz? Mindegy is, ott áll Solskjaer is belövi!
A németek hitetlenkedve fekszenek a földön, Samuel Kuffour fájdalmában vagy tehetetlenségében üti a földet.
Velem viszont madarat lehetett volna fogatni, és úgy örültem, hogy rögvest jeleztem, engem az a százas (vagy három kivi szörp lett volna belőle a büfében!) nem érdekel, a lényeg, hogy összejött a csodás fordítás a barcelonai estében
AZ 1999-ES BL-DÖNTŐ ÖSSZEFOGLALÓJA
KORÁBBI ÍRÁSAINK
Kun Zoltán: Fradi–Ajax ezerötért – életre szóló élmény
Smahulya Ádám:Ilyen volt Ronaldinho szabadrúgásgólja Emma néni portáján
Malonyai Péter: Telexsokk Havannában – nem megyünk az 1984-es olimpiára
Ritz Balázs:„A román szurkolók, amit tudtak, közénk hajítottak”
Marosi Gergely: „Brazil szurkolók ezrei ülnek. Mint a zombik”
Ballai Attila: vb-szereplést ért az osztrákverés 35 éve
Szűcs Miklós:„A lelátó még percekkel később is a veszteseket ünnepelte”
Kocsmár-Tóth István:„Szalaaaiiii! Nem kapok levegőt! Kit érdekel! Szalaaaaiiii!”
Szeli Mátyás:„Attól féltem, hogy rám esik egy világsztár”
L. Pap István:„Olimpiai arany valahol a Bakonyban”
Somogyi Zsolt:„Senki sem mondta, hogy a futballbarátság ilyen fájdalmat okozhat"
Őri B. Péter:„Felkaptam a széket, és szinte önkívületi állapotban üvöltöttem”
Nagy Zsolt:„Akkorát csaptam az asztalra, hogy kiborult a paprikás krumpli”
Ilku Miklós:„Az asztalon táncoltak, és azt énekelték, összetörünk mindent”
Tóth Anita:„Életemben először elpityeregtem magam”
Thury Gábor:Amikor egy újpesti is a Fradiért szorított
Csillag Péter:„Érzem a pillanat súlyát” – mondta Iniesta a Nemzeti Sportnak
Bodnár Zalán: Könnyes búcsú Tottitól Rómában
Huber Tamás:„Mi a fenét ér egy sportoló aláírása? Egy gyereknek rengeteget!”
Voleszák Gábor:„Nemcsak a csapat égett, hanem a zománcozott lábas füle is”
Somlóvári Dávid:„Szlovák–magyar: valami nagyon elpattant bennem”
Pusztai Viola:„Vigasztalhatatlan voltam, órákon át sírtam”
Rusznák György:„Üvölteni akartam...” – tíz magyar gól néma csendben
Rácz Péter:Szomorú végjáték a Maggiore-tó partján
Marosi Gergely:„Azt sem tudom, hol vagyok” – Zava és életem gólja
Kun Zoltán:Hömpölygős gólöröm, kis szépséghibával
Vincze Szabolcs:„Hiába láttam a saját szememmel, még másnap sem hittem el”
Kocsmár-Tóth István: Hogyan dobj fel egy Újpest–Vidit? Olimpiai arannyal!
Thury Gábor:Balczót kísérve megindult a domboldal
Szűcs Miklós:„Annál a kis papírdarabkánál nagyobb kincsem nem lehetett volna”