NARANCSBA BORULVA
Rajtunk, magyarokon kívül a hollandok siránkoztak a legtöbbet a mögöttünk hagyott futballévszázadban. Korszakos vesztesből nemcsak nekünk (1954), de nekik is jutott (1974), mi kettő, ők három vb-döntőt buktak el – kész szerencséjük, hogy egyszer, az 1988-as Eb-n minden összejött nekik.
„Már elég fáradt voltam, amikor Arnold Mühren beadása felém szállt, ezért arra gondoltam, nem veszem le, hogy a védőkkel harcoljak, hanem inkább kockáztatok és rálövöm. Szerencsére bement...” Marco VAN BASTEN az 1988-as döntő csodagóljáról |
És a torna úgy zárult, ahogyan elkezdődött, vagyis holland–szovjet összecsapással. Csak éppen a leosztás volt más: Ronald Koemanék ezúttal nagyon vigyáztak a szélsebes Igor Belanovra, Alekszandr Zavarovra vagy Gennagyij Litovcsenkóra, nem hagytak levegőt az ellenfélnek, és Gullit erős, pontos fejesével a 32. percben meg is szerezték a vezetést.
Európa-bajnok: Hollandia |
2. Szovjetunió |
3. NSZK és Olaszország |
– gólkirály: Marco van Basten (holland) 5 gól |
– az első és mindmáig egyetlen trófea, amit Hollandia nyert |
– utoljára vett részt az Európa-bajnokságon az egyesülő NSZK és a széthulló Szovjetunió |
A nemzetközi futballélet spanyol korszakának kiteljesedését hozta el a 2012-es Európa-bajnokság döntője, amelyen a 2008-as Eb-győztes és 2010-es világbajnok spanyol válogatott – az Eb-finálék legnagyobb különbségű győzelmét aratva – 4–0-ra megverte a Cesare Prandelli szövetségi kapitány vezette olasz csapatot. Vicente del Bosque együttese védte meg először a címét az Eb-k történetében, ahogyan a három egymást követő nagy tornán szerzett elsősége is példa nélküli. Érdekesség, hogy a csoportkörben egyszer már farkasszemet nézett egymással a két döntős, az olaszok a – Kassai Viktor és segítői bíráskodása mellett elért – gdanski 1–1-es döntetlenre építhették későbbi reményeiket, meg persze arra, hogy a csapat gerincét olyan tapasztalt húzóemberek adták, mint Gianluigi Buffon, Giorgio Chiellini, Daniele De Rossi, Leonardo Bonucci vagy Andrea Pirlo. És persze ne felejtsük el megemlíteni az olaszok kezelhetetlen csodagyerekét, a hol zavarodott tökfilkónak, hol született zseninek tűnő Mario Balotellit, aki a Németország elleni elődöntőben talán élete legjobb formáját nyújtva két góllal segítette tovább együttesét – majd a döntőben szinte észrevétlen elszenvedője maradt a csapásnak. (Hozzá kell tenni, az olaszok az utolsó fél órában emberhátrányban játszottak, Riccardo Montolivo sérülése után már nem maradt cseréjük.)
Európa-bajnok: Spanyolország |
2. Olaszország |
3. Portugália és Németország |
– gólkirály: Mario Mandzukic (horvát), Cristiano Ronaldo (portugál), Mario Gomez (német), Mario Balotelli (olasz), Alan Dzagojev (orosz), Fernando Torres (spanyol) 3-3 gól |
– akárcsak 2008-ban, mindkét házigazda kiesett a csoportkörben |
– utoljára rendeztek 16 csapatos tornát |
De összpontosítsunk a tiki-taka mestereire, az ismét csúcsra érő spanyolokra, akik a Casillas – Arbeloa, Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Xavi, Busquets, Xabi Alonso – David Silva, Fabregas, Iniesta felállásban kezdték a kijevi Olimpiai Stadionban vívott döntőt, amelynek bőséges góltermésén négyen osztoztak (David Silva, Jordi Alba, Fernando Torres, Juan Mata), hőse pedig a mérkőzés embere, Andrés Iniesta volt. Vagy inkább maga a csapat… „Nem számítok erősnek, gyorsnak, technikásnak. A csapattársaim és a mozgásterem nélkül sehová sem jutnék” – vallotta utóbb a közösség fontosságáról a másik ragyogó középpályás, Xavi, nyilvánvalóan túlzó szerénységgel, hiszen ha erősnek és gyorsnak talán nem is mondhatjuk, technikai képzettségét tekintve a világ egyik legjobbjának számított.
Összevetve az előzetes várakozásokat a torna eseményeivel, erős csalódást keltett az Eb legfényesebb csillagaként beharangozott Cristiano Ronaldo, még úgy is, hogy Portugáliával az elődöntőig küzdötte magát. Bosszúságára jellemző a kritikusai szemébe vágott, sértődött nyilatkozat: „Tudják, hol volt Lionel Messi egy évvel ezelőtt, ilyenkor? A Copa Américából esett ki éppen az argentin válogatottal, saját szülőhazájában. Azt hiszem, az azért rosszabb valamivel.”
Ami a rendezést illeti, a lengyel és ukrán földön lebonyolított 2012-es tornának sajátos színt kölcsönzött a kelet-európai környezet, a helyi történelmet és kultúrát Varsó, Wroclaw, Gdansk és Poznan szerepvállalásával képviselő Lengyelország értékei, de különösképpen a sportvilág vendéglátása terén kissé tapasztalatlan Ukrajna „macskajajos” bája. Az infrastrukturális és szervezési lemaradást itt bőven ellensúlyozta az ukrán nép odaadása, nyitottsága, segítőkészsége – Kijev, Doneck, Lviv és Harkiv sporteseményeken ritkán tapasztalható vendégszeretettel és büszkeséggel fogadta a városba érkező külföldi futballturisták tömegét.