„Tisztelgés a futballnagyságok előtt. Mi magyarok joggal lehetünk büszkék arra, hogy szinte az összes nagy európai futballnemzet sikeréből kivettük a részünket. A Benfica hét bajnoki címet nyert magyar edző irányításával” – ezt a bejegyzést posztolta Facebook-oldalára Szijjártó Péter, aki lisszaboni hivatalos tárgyalása során ellátogatott a Benfica stadionjába, s megkoszorúzta Guttmann Béla és Fehér Miklós szobrát.
A külgazdasági és külügyminisztert Joao Varandas Fernandes fogadta, s a portugál klub alelnöke vette át az Estádio da Luzban Szöllősi Györgytől, a Puskás-ügyek és a magyar futballhagyomány nagykövetétől, lapunk főszerkesztőjétől a Budapesti Zsidó Hitközség Rabbiságának igazgatójától, Radnóti Zoltántól származó héber, portugál és magyar nyelvű áldást is. Ez – az Országos Rabbiképző Zsidó Egyetem megbízott tanszékvezetője, a zsidó vallásjog kutatója, a népszerű Zolirabbi hozzáfűzött rabbinikus magyarázata szerint – mint egy áldás alkalmas lehet bármilyen átok, így remélhetőleg a Guttmann-átok felülírására is.
Mint a szurkolók között világszerte széles körben ismert, a második, 1962-es BEK-győzelem után a klub megtagadta a fizetésemelést Guttmanntól, aki megharagudott a Benficára, felmondott és megátkozta a klubot: száz évig nem nyernek ezután európai kupát – azóta nyolcszor jutottak döntőbe, és mind a nyolc alkalommal veszítettek.
A „Guttmann-átok” a világfutball egyik különleges, mindenütt idézett története. Az egyik eset, hogy Eusébio az 1990-es bécsi BEK-döntő előtt elment az osztrák főváros temetőjébe a szakember sírjához, ott könyörgött, de nem járt sikerrel, a Milan 1–0-ra megnyerte a finálét. A klub vezeklésének újabb állomásaként 2014-ben egész alakos szobrot állítottak a stadion főbejáratánál Guttmann Bélának, amint a magyar mester a két BEK-serleget tartja a kezében. Guttmannt a brit FourFourTwo magazin 2020-ban minden idők 21. legjobb futballedzőjének rangsorolta.
A Szijjártó Péterrel készült interjúnkat szombati számunk Hosszabbítás mellékletében olvashatják.
Guttmann Béla 1961-ben a Barcelona (3:2), 1962-ben a Real Madrid (5:3) ellen vezette győzelemre a Benficát a BEK-döntőben – előbbi mérkőzésen Kocsis Sándor és Czibor Zoltán szerzett egy-egy gólt a katalánoknál, utóbbin Puskás Ferenc hármat a Realban –, s a második európai hódítást követően úgy gondolta, megérdemelné a fizetésemelést. A lisszaboni vezetők nemet mondtak a kiváló szakembernek, majd menesztették (néhány évvel később rövid időre visszatért), és távozásakor hangzott el a szájából az átok, amely szerint a Benfica nem nyer európai kupát az elkövetkező száz évben.
|