Az üzletember 2001 óta vezette a gelsenkircheni gárdát, ám a szurkolók az utóbbi időben több dolog miatt is tiltakoztak a személye ellen: egyrészt a csapat története legrosszabb időszakát megélve sorozatban 16 bajnokin képtelen volt nyerni, másfelől az ő húsüzemében betegedtek meg júniusban több mint ezren koronavírussal. A drukkerek szerint ez utóbbi eset negatív hatással volt a klub megítélésére, ugyanis Tönniesre mindenhol „a Schalke elnökeként” hivatkoztak.
A milliárdos gyártulajdonost már tavaly össztűz alá vették a szurkolók, amikor egy megnyilvánulását rasszistának nyilvánította a német szövetség. A gelsenkircheniek igazgatótanácsában 26 éve ülő Tönnies akkor három hónapos önkéntes szabadságra ment.
„Sajnáljuk Clemens döntését, mert elnökként a klub motorja volt, rengeteg új folyamatnak ő volt az elindítója és a mozgatórugója” – fogalmazott a Schalke közleményében Jens Buchta.
Az igazgatótanács már a nap folyamán megválasztotta az egyesület új vezetőjét Buchta személyében. A grémium tagjai egyhangúlag szavaztak a jogászra, aki Tönnies tavalyi önkéntes távolléte alatt is ellátta az elnöki teendőket. Az 57 éves Buchta 2006 óta tagja a Schalke igazgatótanácsának.
A futballcsapat 12. helyen zárt idén a Bundesligában.