– Segédedzőként rendre a jó zsaruként hivatkoztak önre. Vezetőedzőként új oldalát kell mutatnia?
– Némileg más fellépést kíván ez a szerepkör, és egy kicsit nyilván változnom kellett, de sohasem adom fel az identitásomat, ugyanaz az ember vagyok, aki eddig is voltam – mondta a Nemzeti Sportnak Lőw Zsolt, akit március 30-án neveztek ki az RB Leipzig szakmai stábjának élére, megbízatása az idény végéig szól. – Ebben a pozícióban a csapatot és a stábot is irányítom, ám azokat a tulajdonságaimat, képességeimet is kamatoztatnom kell, amelyekre segédedzőként volt szükségem. A vezetőedzői kinevezéssel száznyolcvan fokos fordulatot vett az életem, de továbbra is próbálom szem előtt tartani azokat az értékeket, amelyeket képviselek.
– Futballberkekben úgy tartják, az első beszédek és edzések után eldől, az új vezetőedző elnyeri-e az öltöző bizalmát vagy sem. Beálltak ön mögé a játékosok?
– Ha komplett képet akarunk erről kapni, egyesével kellene megkérdezni a srácokat, mindenesetre pozitívak az érzéseim. Sikerült jó alaphangulatot és légkört teremteni, amelyben mindenkinek megvan a lehetősége, hogy fejlődjön és a legjobbját nyújtsa. A játékstílusunkon is változtattunk, aktívabb futballra álltunk át, ami támadásban és védekezésben is magas fokú intenzitást kíván, és vissza-visszakanyarodik a régi Red Bull-iskolához. A játékosok vevők voltak az elképzeléseimre, vették az akadályokat, azonban még rengeteg a feladatunk.
– Pályafutása első vezetőedzői megbízatását kapta. Mitől tartják hitelesnek a játékosai, mivel nyerte meg őket?
– Nehéz idény közben beugrani, főleg ha olyan vezetőedző távozik, akit a futballisták és a stábtagok is szerettek. Érkezésemkor azt mondtam a srácoknak és az edzőknek, hogy senki sem így tervezte, ám a váltás tűnt a klub számára a legjobb megoldásnak, ezért Peter Krawietzcel hátrahagytuk a családunkat és azonnal Lipcse felé vettük az irányt, hogy ebben a hét hétben megpróbáljunk valami változást elérni, és Bajnokok Ligája-indulást érő helyre vezessük az együttest. Arra kértem mindenkit, hogy szorítsa háttérbe az egyéni érdekeit, valamint az egóját, és helyezze előtérbe a csapatot, hiszen csak úgy tudunk ilyen rövid idő alatt értékelhető sikereket elérni, ha egységesek vagyunk. Úgy érzem, átment az üzenet, mert jó irányba tartunk.
Erősítés XXL-es méretben – ezzel a címmel jelent meg a Sport Bildben a cikk, amely azzal foglalkozik, hogy Lőw Zsolt vezetőedző az Eintracht Frankfurt elleni szombati idegenbeli bajnokira öt visszatérővel számolhat. A játékmesterként aposztrofált Xavi Simons letöltötte eltiltását, továbbá négy labdarúgó van közel ahhoz, hogy végérvényesen felépüljön sérüléséből. A védők közül Willi Orbán és David Raum a lap keddi információi szerint izomproblémáik miatt még nem edzhetett a csapattal, de ha minden a terv szerint alakul, bevethetők lesznek a hétvégére. Rajtuk kívül két középpályásra, Kevin Kamplra és Assan Ouédraogóra is számíthat a szakmai stáb – utóbbi öt hónapos kihagyás után lehet kerettag. Gulácsi Péter azonban még kényszerpihenőjét tölti, miután brutálisan ütközött David Zeccel, és agyrázkódást szenvedett. A 34 éves kapus visszatérése – a Német Labdarúgóliga szabályzata alapján – hatlépcsős eljárás keretében történhet meg, a protokoll arra való, hogy megakadályozza a túl korai visszatéréseket. A Bild szerint legkorábban a hétvégén állhat edzésbe, Frankfurtban Maarten Vandevoordt helyettesíti. ![]() |
– Pedig az első tétmérkőzésén, a Stuttgart elleni vereséggel elúszott a Német Kupa-döntős szereplés, amit célként fogalmazott meg bemutatkozó sajtótájékoztatóján. Hogyhogy nem tört meg az akkor még rossz passzban lévő társaság?
– Nem titok, az ilyen kiesés megfogja a csapatot, ezért csak arra próbáltunk összpontosítani, hogy úgy elemezzük és tálaljuk a Stuttgart elleni mérkőzést a játékosoknak, hogy erőt lehessen meríteni belőle. Azzal mindenki tisztában van, hogy a statisztika nem lő gólt, nem lehet számokkal mérkőzést nyerni, viszont fontos visszajelzésként tekintettünk az adatokra, hiszen a mutatók nyolcvan-kilencven százalékában ellenfelünk fölé kerekedtünk, a vereség ellenére jó mérkőzést játszottunk. Próbáltunk lelket önteni a futballistákba, sulykoltuk, hogy jó az irány. Nagyon kevés időnk volt a Hoffenheim elleni hazai bajnokiig, amely izzasztóan alakult, hiszen az első tíz percben gólt kaptunk, hátrányba kerültünk – ez volt az a pillanat, amikor minden romba dőlhetett volna, mégis kikecmeregtünk a nehéz helyzetből, fordítottunk, és ez stabil alapot adott a folytatásra.
– Valamint önbizalmat – legalábbis Lois Openda minapi nyilatkozatában azt mondta, olyan energiát adott a lipcsei játékosoknak, amivel újra elkezdtek hinni önmagukban. Ezt mivel érte el néhány hét alatt olyan labdarúgóknál, akik az idény egészében szenvedtek?
– Munkával, mert máshogy nem lehet: reggel nyolcra kell menni dolgozni, és este nyolcig kell darálni, utána lehet csak visszamenni hullafáradtan a szállodába. Minden gondolatom a csapat körül forog, lefekvés után az ágyban folyamatosan azon agyalok, milyen teendőim lesznek másnap – igaza volt Dárdai Palinak, amikor azt mondta, egy vezetőedző éjszakánként nem alszik többet kilencven percnél… Rengeteg energiát emészt fel, hogy a sajtótájékoztatók, interjúk, csapatértekezletek és taktikai eligazítások mellett egyéni beszélgetéseket folytassunk a játékosokkal, ami elengedhetetlen, mert így találjuk meg mindenkihez a kulcsot, amellyel változtathatunk a játékán, javíthatunk a formáján. Embert próbáló a feladat, de úgy érzem, eddig sikerült.
– A futballban töltött hosszú évei legstresszesebb időszakát éli?
– Pályaedzőként mindig is nagy hangsúlyt fektettem arra, hogy számítson a véleményem, kivegyem a részemet a döntéshozatalból, ezzel is támogassam a főnökömet, ám ne feledjük, a vezetőedzőé az utolsó szó, ő dönt, és a mérkőzések után neki kell a kamerák elé állnia – most tapasztalom, milyen reflektorfényben lenni. Sokkal stresszesebb az életem ebben a pozícióban, a meccsnapokon jóval nagyobb nyomást kell kezelnem. Egy esti mérkőzés esetében egész nap megy a felkészülés, zajlanak a megbeszélések, az egyéni beszélgetések, véglegesítjük a meccstervet, amit a találkozón meg kell valósítani vagy rögtönözve újraírni, majd miután lefújták, teljesen kimerült állapotban következik a sajtótájékoztató, és interjúkat kell adni.
– Fel volt erre készülve?
– Úgy érzem magam, mint aki nem sokat gondolkodhatott élete első ugrása előtt, de a mélybe vetette magát a repülőről – még szerencse, hogy a nagy sietség közepette nem hagytam fenn a gépen az ejtőernyőt, és sikeresen landoltam… Nem voltam felkészülve a vezetőedzői kinevezésre, azonban a klubérdek megkívánta, az összes elöljáró bennünk látta a lehetőséget, hogy meg tudjuk állítani a folyamatokat, és jó irányba terelhetjük a csapatot.
![]() Az RB Leipzig 800 szurkoló előtt tartott nyilvános edzésén a szemlélők először pillanthattak be Lőw Zsolt ideiglenes szakvezető edzőpályán végzett munkájába. A magyar tréner edzésmetodikája több részletben is eltér elődje, Marco Rose módszereitől. Korábbi főnöke, Thomas Tuchel szokását követve rendkívül aprólékosan vonalazza, bójázza ki a változó méretű területeket a különböző gyakorlatokhoz. A segédedzőire is előszeretettel támaszkodik: Peter Krawietz, aki Jürgen Klopp mellett dolgozott húsz évet, és a futballisták elbeszélése alapján óriási a szaktudása, a szabadrúgás- és szögletkombinációkért felel. Változatosabbak, összetettebbek is az edzések. A bemelegítésnél a szokásos „cicázás” helyett Xavi Simonsék passzgyakorlatokat teljesítenek egy körpályán, ahol bábukat kell eltalálni. Ezeket a kartonfigurákat korábban csak a szabadrúgások gyakorlása során használták. Az egymás elleni mérkőzéseken összesen hat kicsi kapu van a pályán, ebből kettőt fejjel lefelé állítanak fel, és csak konkrét utasítások alapján lehet gólszerzésre használni – Lőw és csapata a variációra, a kognitív kihívásokra és az összetettebb gyakorlatokra összpontosít. Újítás továbbá, hogy a kapusok nem védik a kaput: utolsó emberként, „villámkapusként” kapcsolódnak a játékba, érintésük nélkül nem lehet gólt szerezni. A magyar szakvezető precíz, támadásépítésbe bevont kapusokat szeretne. Az edzések alapján a futballisták elkötelezettsége nyilvánvaló. Még Xavi Simons is, aki egyedül viselt fehér sapkát edzés közben (a sztárjátékosokat ilyen módon különböztetik meg, nekik nem szabad odarúgni), csúszott-mászott a labdáért. A taktikai eligazítások során a 45 esztendős szakvezető teljesen átvette az irányítást, többször is összehívta játékosait, részleteiben elemezte a különböző taktikai elemeket. S. N. |
– Jürgen Klopp hogyan vélekedik a munkájukról, eredményesen dolgoznak? Gyakran egyeztetnek?
– Szabad kezet kaptunk tőle, azaz sem az edzések menetébe, sem a mérkőzésekbe, sem a játékrendszerbe, sem pedig az összeállításba nem szól bele. Viszont amikor az ember mögött olyan szaktekintély foglal helyet, mint Jürgen Klopp, érdemes néha kikérni a véleményét, amit egyébként szívesen megoszt. A stuttgarti vereség után is elmondta, biztatónak tartotta a teljesítményt, a kiesés ellenére nagy előrelépést látott, és kifizetődik, ha így folytatjuk. Jó érzés, hogy ott áll mögöttünk a háttérben.
– És ön hogy érzi magát az előtérben: tudja egyáltalán élvezni, hogy a Bundesliga egyik élcsapatánál vezetőedzőként dolgozhat?
– Az biztos, hogy fenekestül felforgatta az életemet, hiszen január végén teljesen tudatos döntést hoztam, hogy befejezem az edzői pályafutásomat, és olyan pozícióban kezdek el Jürgen Klopp-pal és Mario Gómezzel dolgozni, amelyben úgy éreztem, újra lesz terem és időm fejlődni, kipróbálhatom magamat valami másban, egyúttal átadhatom a felhalmozott tudásomat a Red Bull-konszernnek, elősegíthetem a klubok és a kluboknál dolgozó emberek fejlődését. Ez szuper terv volt, szerettem a szerepkört, ám két hónap elteltével jött a vezetőedzői felkérés, amit senki sem így tervezett. Kevés olyan állás van, amely ennyire embert próbáló, úgyhogy igyekszem helytállni, megoldani a feladatomat – nyilván nem csinálok mindent tökéletesen, de ezt nem is várja el senki. A lényeg az, hogy jól érzem magam ebben a szerepkörben is, folyamatosan fejlődöm, és ahogy látom, a csapat is előrelép.
NÉMET BUNDESLIGA
31. FORDULÓ
Péntek
20.30: VfB Stuttgart–Heidenheim (Tv: Arena4)
Szombat
15.30: Hoffenheim–Borussia Dortmund
15.30: Wolfsburg–Freiburg
15.30: Bayern München–Mainz (Tv: Match4)
15.30: Holstein Kiel–Mönchengladbach
15.30: Bayer Leverkusen–Augsburg
18.30: Eintracht Frankfurt–RB Leipzig
Vasárnap
15.30: Bochum–Union Berlin (Tv: Arena4)
17.30: Werder Bremen–St. Pauli (Tv: Arena4)
1. Bayern München | 30 | 22 | 6 | 2 | 87–29 | +58 | 72 |
2. Bayer Leverkusen | 30 | 18 | 10 | 2 | 64–35 | +29 | 64 |
3. Eintracht Frankfurt | 30 | 15 | 7 | 8 | 58–42 | +16 | 52 |
4. RB Leipzig | 30 | 13 | 10 | 7 | 48–38 | +10 | 49 |
5. Freiburg | 30 | 14 | 6 | 10 | 43–47 | –4 | 48 |
6. Mainz | 30 | 13 | 8 | 9 | 48–36 | +12 | 47 |
7. Borussia Dortmund | 30 | 13 | 6 | 11 | 57–47 | +10 | 45 |
8. Werder Bremen | 30 | 13 | 6 | 11 | 48–54 | –6 | 45 |
9. Mönchengladbach | 30 | 13 | 5 | 12 | 48–46 | +2 | 44 |
10. Augsburg | 30 | 11 | 10 | 9 | 33–40 | –7 | 43 |
11. Stuttgart | 30 | 11 | 8 | 11 | 56–50 | +6 | 41 |
12. Wolfsburg | 30 | 10 | 9 | 11 | 53–47 | +6 | 39 |
13. Union Berlin | 30 | 9 | 8 | 13 | 30–44 | –14 | 35 |
14. St. Pauli | 30 | 8 | 6 | 16 | 26–36 | –10 | 30 |
15. Hoffenheim | 30 | 7 | 9 | 14 | 38–55 | –17 | 30 |
16. Heidenheim | 30 | 6 | 4 | 20 | 32–60 | –28 | 22 |
17. Bochum | 30 | 5 | 5 | 20 | 29–62 | –33 | 20 |
18. Holstein Kiel | 30 | 4 | 7 | 19 | 41–71 | –30 | 19 |