Fura lélektana van a focinak, és ezen belül a szurkolásnak. Valami egészen megmagyarázhatatlan módon amikor a Manchester City 5:0-ra verte a Newcastle-t, és tulajdonképpen a 30. másodperben eldőlt a mérkőzés, hatalmas indulatok voltak bennem. Jobb játékosok, jobb focival, de mégis borzalmasan dühös voltam még órákkal a lefújás után is. Tegnap ehhez képest kimondottan nyugodtan tűrtem a vereséget. Persze, elhagyta egy-két nem túl irodalmi kifejezés a számat, amikor a 89. percben odaajándékoztuk a 3 pontot a Manchester United-nek, de valahogyan mégis nyugodtabb voltam.
Valószínűleg a 65. perc miatt volt minden. Otthon a számítógép előtt, egy fejhallgatóval a fejemen nézve/hallgatva a néha akadozó stream-et is egészen libabőrös lettem, amikor Ryan Taylor helyére beállt Jonas Gutierrez. Olyan szintű hangrobbanást produkált a St. James' Park 50 ezer nézője (beleértve a Manchester-ből érkező szurkolókat is), ami Pély Barna szavaival élve tökéletesen "átjött" a képernyőn keresztül. Az angol kommentátor azt mondta, aki akkor ott volt, az nem fogja elfelejteni azt a pillanatot. Egyetértek, de szerintem az sem, aki képernyőn nézte.
Jonas becserélésén kívül (amiután jó barátja, Coloccini azonnal átadta neki a csapatkapitányi karszalagot) volt még a mérkőzésen egyéb történés is, szép és kimondottan csúnya dolgok.
Kezdve azzal, hogy Anthony Taylor játékvezető és csapata egyáltalán nem voltak urai a helyzetnek:
Rögtön a meccs elején egy teljesen tiszta 11-est nem adtak meg, amikor Smalling elkaszálta Riviere-t. Ha a bíró nem is, de az asszisztens teljesen tisztán láthatta, amint a védő eltalálja a csatár lábát. (A második félidőben ugyanez az úriember egy nem egyvonal (azaz nem les) szituációban Rooney ellen ítélt, lehet, hogy tudat alatt kompenzálni akart.
Ott volt ezután Marcos Rojo esete is, aki a 60. percben sárgát kapott, majd a 85-86. perc táján egy MU támadás után elöl ragadt, és a kontrára induló Newcastle játékost lekaszálta. Teljesen egyértelmű taktikai szabálytalanság volt, mégsem villant a második sárga. Van Gaal le is kapta gyorsan a pályáról.
Végül pedig ott volt Papiss Cissé és Johnny Evans gusztustalan kakaskodása. Az eset a kezdőkörben történt, ezért itt tudom egyedül elfogadni, hogy egyik spori sem látott semmit. Egy labdaszerzésre Cissé szabálytalanul lépett oda Evans-nek, aki estében beakasztotta a lábát Cissé-be, nehogy az továbbmenjen. A szenegáli ezután rúgó mozdulatot tett a védő felé. Erre Evans leköpte Cissé-t, aki felpattant és visszaköpött. Mit mondjak, gyönyörű...
Ha mindezt jól látja Taylor, akkor:
1. Lefújja Cissé szabálytalanságát (nem jelzett előnyszabályt, tehát észre sem vette az esetet).
2. Mindenképpen sárgát ad Cissé-nek, vagy a belépőért, vagy az utánrúgásért.
3. Végül pedig mindkét köpködőt kiállítja.
Ehhez képest Taylor, mivel nem fújt semmit, a támadást követte, így nem is látta az esetet. Mire odaért, már túl voltak a felek a rúgás- és köpés váltáson. A mérkőzés utáni jelentésébe valószínűleg azt írta, hogy nem látott semmit, ami azt jelenti, hogy az FA vizsgálhatja az ügyet. Ha pedig megteszik, akkor mindkét félre minimum 2-3 meccses eltiltás vár. A Manchester esetében így kidől egy sima védő, míg Carver elveszíti a legjobb góllövőjét. Remek kilátások.
Végül pedig meg kell említeni, hogy Riviere két óriási ziccert hagyott ki. Előbb elbotlott a saját lábában, majd De Gea védett szenzációsan. Cissé ugyanilyen mutatókat prezentált. Előbb Perez forintos labdájából még a kaput sem találta el, majd a MU vezető gól után volt egy fejese, aminél ismét egy De Gea bravúr akadályozta meg a gólt.
A másik oldalon a védősor erőn felül dolgozott és Krul három szenzációs védést mutatott be. A 89. percben azonban teljesen csődöt mondott a védelem.
Először is Willaimson miért csak integet középen? Se nem helyezkedik, se nem védekezik. Másodszor, Abeid miért adja haza ilyen helyzetben??? Hatalmas hiba még akkor is, ha Rooney egyértelműen fellöki. Harmadszor Krul ahelyett, hogy átveszi,(és ezzel időt ad Rooney-nak, hogy odaérjen és őt is meglökje) miért nem rúgja ki egyből? Negyedszer pedig Janmaat azon kívül, hogy közelről nézte az eseményeket miért úgy helyezkedett, hogy 3 méteres sugarú körben nem volt körülötte senki? Ha nem a labdát nézi, hanem a második hullmban érkező játékosokra figyel, akkor kilép kb. kettőt, és vagy elcsípi Krul béna felszabadítását, vagy legalább is blokkolni tudja Young lövését.
A mérkőzésről hosszabb összefoglalót erre a mondatra kattintva tudtok megnézni.
Izgalmas, fordulatos, kimondottan jó meccs volt szerintem. Egy emlékezetes, nézhető 0:0-ás mérkőzés, ahol sajnos végén mégis nyert az ellenfél. Jonas visszatérésének a körülményei viszont olyan élmény a szurkolóknak, a csapattársaknak, és minden focit szerető embernek, ami miatt mégis csak pozitív emlékké fog válni ez a meccs. A kimaradt helyzeteket, a meg nem adott 11-est, a köpködést, a védelmi baki után a hajrában bekapott gólt mind-mind elfelejtjük, de azt a hangrobbanást, amikor Jonas beállt... azt nem. Azt a 65. percet...
Most 11 nap pihenés következik, és majd a jövőhéten EL meccset játszó, a bajnokságban viszont botladozó Everton-hoz megyünk vendégségbe, március 15-én. Colback-kel, valamint elméletileg Cabella-val, Haidara-val, Aarons-szal és Elliott-al kiegészülve, de könnyen lehet, hogy Cissé nelkül.
Hajrá Newcastle!
Mark29