Rossz világbajnoki hagyományainknak megfelelve ezúttal is csak maroknyi magyar jutott el odáig, hogy éremért bokszolhasson, ám az elmúlt évek produkciójával ellentétben az idén ez kettejüknek is sikerült: Kertész Henrik és Káté Gyula is megnyerte nyolcaddöntőjét, míg Bedák Pál hazai fiú ellen maradt alul a bangkoki szorítóban.
Káté Gyula a harmadik meccsét is megnyerte a bangkoki világbajnokságon, és már csak egy siker választja el az éremtôl
Káté Gyula a harmadik meccsét is megnyerte a bangkoki világbajnokságon, és már csak egy siker választja el az éremtôl
Hárman masíroztak el a hadak útján a nyolcaddöntőig. Nem Balzsay Károly, a tavalyi Eb ezüstérmese, nem is Szűcs István, aki ugyanott, Permben harmadik volt, nem a végső győzelemre is esélyesnek hirdetett Hidvégi György, és végképp nem az "örök ígéret” titulus felé lassan, de biztosan haladó Balog Vilmos. Hanem két újonc, Bedák Pál és Kertész Henrik, illetve a már a sorsolásnál a 32-n kívülre kerülő Káté Gyula. Szerda reggel még mindhárman két győzelemre, azaz már-már beláthatatlan, fényévnyi távolságra álltak az éremtől ezen a jó szokás szerint kaotikus, ördögi pontozói praktikákat, egyetlen győzelem érdekében akár vaskos dollárkötegeket is megmozgató, idegesítő, mégis ragyogó színvonalú világbajnokságon. Amikor Kovács István 1991-ben légsúlyban (51 kg) megnyerte Magyarország első vb-aranyát, ember nem volt, aki sejtette, hogy az egy szem 1997-es budapesti seregszemlét leszámítva (a rendező mindig különleges állatfajta, otthon van, szeretik a szurkolói, félnek tőle a bírók, nem bántják a sportág hatalmasságai) több mint egy évtizedig csak álmodunk majd a dobogóról. Utazhatott magyar válogatott a soros viadalra több sebből vérezve (1993, Tampere), bombaerős csapattal (1995, Berlin), ütőképes, sokra hivatott társasággal (1999, Houston) vagy generációváltással küszködve (2001, Belfast) – az érem előtti utolsó banánhéjon még azok a kevesek is rendre elcsúsztak, akik egyáltalán megérték a versenynek ezt a fázisát. Kovács és Erdei is tért haza csalódottan vébéről (pedig amúgy ritkán tapasztalták meg ezt az érzést); Berlinben csúnyán le is lett köpve a jugoszláv mérkőzésvezető Farkas György elveszített negyeddöntője után; Csötönyi elnök Houstonban csapta össze két pontozó kobakját idegességében, amikor Hidvégivel szúrtak ki; Belfastban pedig annyira nem bíztak a csapatvezetők az éremcsata előtt a szupernehézsúlyú Kurtuczban, hogy már át is íratták a teljes küldöttség repülőjegyét az esetleges elődöntő előtti időpontra. Lakonikusan csak annyit szoktak megjegyezni a mindentudók: a szinte kivétel nélkül sikeres, rendre érmeket hozó olimpiákkal és az Eb-kkel ellentétben a világbajnokságokon átok ül rajtunk, és kész.
Könnyű nyári tájfun
Aki esôt akar látni, Thaiföldre kell annak menni. Nem mintha ezt nem sejtettük volna, hiszen az évszakot a tudomány is esôsnek hívja, csak éppen a mögöttünk lévô szűk egy hétben relatíve száraz volt az idô ott, ahol egyébként nagyjából a legpárásabb az éghajlat a világon. Aztán kedd este leszakadt az ég. Elôször feketéllni kezdett az alja, délután öt óra körül este kilencet idézett a fellegek színe, egyszerre egy borzalmas dörrenést követôen süvíteni kezdett a szél, majd elképesztô villámlás közepette áthatolhatatlan, nagyjából negyven Celsius-fokos esôfüggöny zúdult a városra. Hosszú, szárazabb hetek mocskának jelentôs része tűnt el azonnal, alighanem Piszkos Fred legendás pipája is kialudt volna, elnéptelenedtek az amúgy tömött utcák, ember és állat elbújt, mintha rendesen nem töltené meg dugig Bangkokot. Csak csodálni lehetett. A természet olyan erôvel csapott szét az indokínai metropolisban, amilyenre Európában még megközelítôleg sincs példa. A helyiek természetesen egy vállrándítással intézték el a jelenséget, számukra olyan volt az egész, mint egy könnyű nyári zápor a Nagykörúton. Semmiség.
Átokról a 48 kilós Bedák Pál esetében felesleges beszélni, hiszen a szerdán elsőként ringbe lépő magyar egyfelől óriásit harcolt, az utolsó erőtartalékait is mozgósította a thaiföldi Suban Pannon ellen, másrészt a rivális szurkolói a kora délutáni időpontban lényegesen kisebb csatazajt csaptak, mint azt várni lehetett, no meg a pontozók sem nyúltak különösebben bele a mérkőzésbe, teljesen reális végeredmény született. Kilenctalálatnyi különbséggel, 23:14-re győzött Pannon úgy, hogy a négy menet alatt szépen, fokozatosan növögetett az előnye. A ránézésre inkább 51 vagy 54, mintsem 48 kilós hazai fiú rengeteget és látványosan ütött, sok pontatlant is, és ezt a kevesebbszer, de tisztán és nagyobb erővel próbálkozó Bedák nem tudta kompenzálni. Ettől még igaz, hogy a tizennyolcadik születésnapja előtt álló Vasas-öklöző előtt ragyogó karrier állhat, mint ahogyan az is, hogy a bangkoki szereplést érthetően nem az ő produkciója teszi majd emlékezetessé. Az eredményhirdetés után kevéssel egy folyosói szegletben zokogó kis Bedák mostantól jobb, ha Athénra, pályafutása első olimpiájára koncentrál. Kertész és Káté maradt tehát a tíz magyar indulóból, akik szépen fogyogatnak, mint Agatha Christie Tíz kicsi négerjének áldozatai. A stílusos, vívó Kertész és az ellentmondást nem tűrő, robotoló Káté. Ketten, ugyebár, az előzetesen kevésbé esélyesnek tartott öklözők közül. És mindkettejükkel találkozunk még! Kertész, a debreceniek pehelysúlyú újonca csodálatosan tiszta, okos bunyóval túllépett a litván Marius Narkeviciuson is, és első magyarként kvalifikálta magát a legjobb nyolc közé. Egyszerűbben: a csütörtök esti programban éremért bokszolhat, mégpedig nem az egy napja még befutónak tűnő francia Boubacar Dangnoko, hanem a nagy meglepetésre őt megverő, tádzsik Abduszalom Haszanov ellen. Ha ugyanilyen higgadt marad, nem is esélytelen.
12. férfi-világbajnokság, Bangkok Nyolcaddöntô. 48 kg: Pannon (thaiföldi)–Bedák Pál (magyar) p. gy. (23:14). 57 kg: Kertész Henrik (magyar)–Narkevicius (litván) p. gy. (17:6). 60 kg: Káté Gyula (magyar)–Ucsijama (japán) d. f. gy. a 4. m-ben
Kátéban megalapozott volt a bizalom, hiszen a nála nem nyilvánvalóan jobb öklözők ellen általában pusztán kondival is győz az MTK könnyűsúlyú bajnoka. Márpedig a japán Ucsijama Takasi minden, csak nem nyilvánvalóan jobb nála. Ennek megfelelően a mindig mindenki ellen előrefelé bokszoló Káté kezdettől kézbe vette az irányítást, őrölte-őrölgette a japán ellenállását, a második menet végén már tizenegy ponttal is vezetett, aztán a harmadikban kétszer is számolást érő, pontos jobbegyenessel találta szájba Ucsijamát, akit a záró felvonásban harmadszor is megrendített, és a mérkőzésvezető jelentős pontelőnynél beszüntette a mérkőzést. Káté remek bunyóssal találkozik a négy közé jutásért, az üzbég Dilsod Mahmudov vár rá – támadó hajlamú, kemény ökölvívó, ha nem figurázza ki a ringben a magyar fiút, van ellene keresnivaló. Tizenkét éve nem fordult elő, hogy idegen szorítóban egynél több magyar bokszoljon világbajnoki negyeddöntőt. Azóta érmet sem nyertünk, éppen ideje lenne. A lényeg: helyi idő szerint csütörtök este Kertész (57 kg) a tádzsik Haszanovval, Káté (60 kg) pedig az üzbég Mahmudovval bokszol a világbajnoki dobogóért.
Tv: A Sport1 8.45-től és 13.45-től élő adásban számol be az ökölvívó-világbajnokság negyeddöntőiről.