Az egyes leosztások elnevezése elsősorban az angol nyelv és a pókerjátékosok kimeríthetetlen fantáziájának szüleménye.
A Texas Hold’em játék szabályai szerint minden játékos két lapot kap, így egy 52 lapos paklit tekintve 1326 lehetséges különböző lapkombinációval találkozhatunk a játék során, és ha nem is mindegyiknek, de sokuknak megvan a saját beceneve vagy története.
Számos név származik a lapokon lévő figurák alakjából. Ilyen például a pókerben a legjobb kezdő lapkombinációnak számító kézbe kapott ász pár (AA), amelyet formájából kiindulva legtöbbször zsebrakétáknak (pocket rockets), pisztolygolyóknak vagy a kezdőbetűi alapján American Airlinesnek neveznek. Szintén ilyen okból kapta az osztott nyolcas pár a hóemberek (snowmen) (88), az osztott hetes pár a sétapálcák vagy hokiütők, és a kettes pár kacsák (ducks) (22) nevet.
Egyes lapok nevei a sport világából származnak, másokat pedig az amerikai filmek és sorozatok címei vagy szereplői ihlettek. A 4-9-es lapkombináció gyakorta San Francisco vagy Joe Montana, utalva a város amerikaifutball-csapatára és annak legendás irányító játékosára (San Francisco 49ers). Ugyanilyen apropóból hívják a 6-7-es lapokat Philadelphianak az NBA kosárlabdacsapat nevéből eredeztetve (Philadelphia 76ers). Ha már kosárlabda, akkor Michael Jordan és a legendás 23-as mezszám, ami pókerben már korántsem számít olyan elsöprőnek, mint egykoron a levegő ura a parketten.
A hollywoodi filmek ihlették a kézbe kapott király párt is. A KK a pókerszleng szerint King Kong vagy Gorillák a Ködben, de nem ritka a Brokeback sem, célozva a Túl a barátságon című amerikai film (Brokeback Mountain) két cowboyára, mégis legtöbbször a cowboys használatos erre a lapkombinációra. Az amerikai filmipar 70-es, 80-as években gyártott, hazánkban is az unalomig játszott sorozatai is helyet kaptak a kártyaasztalnál. Ki ne emlékezne Telly Savalas emlékezetes alakítására Theo Kojak szerepében, amiről a király-bubi (KJ) kapta a nevét, vagy a 80-as évek rendőrsorozata, a T.J. Hooker, mely a tízes-bubinak (TJ) volt a keresztapja. George Orwell regénye, az 1984 a névadója a 8-4-es lapoknak, amely a „Nagy Testvér” névet kapta.
Természetesen az emlékezetes pókerjátszmák is szép számmal szolgáltak alapul a becenevek terén. Egyes lapoknak történetük van. Az egyik ilyen, talán a legismertebb a 10-2, amelyet mindenki Doyle Brunsonnal azonosít, aki kétszer nyerte meg a World Series of Poker (póker-világbajnokság) főversenyét egymás után ezekkel a lapokkal.
Ha már pókertörténelem, akkor nem mehetünk el szó nélkül a legendás Wild Bill Hickok és a Dead Man’s Hand (halott ember lapjai) mellett. A vadnyugati legenda után kapta a nevét a fekete A-8 vagy A-A-8-8, ugyanis ezek voltak azok a lapok, amelyeket a kezében tartott a pisztolyhős, amikor a halálos lövés érte. Akkoriban az ötlapos (five card draw) pókert játszották a Vadnyugaton, és a szóbeszéd szerint az ötödik, kézben tartott lap egy káró bubi vagy dáma lehetett.
További pókerhírek, -cikkek a www.poker24.hu oldalon!