A Bizottság egyetértett az RGA-val: az Egyesült Államok azzal, hogy kitiltott minden amerikai játékost az európai online szerencsejáték-termekből, valamint meggátolta az egyéb pénzforgalmat bonyolító rendszerek működését, megsértette a WTO (Kereskedelmi Világszervezet) nemzetközi kereskedelemre vonatkozó szabályait – többek között olyan belföldi törvényekkel, melyek lehetetlenné teszik az európai cégek piacra lépését az Államokban.
A vizsgálat kimutatta, hogy a törvény hatályba lépése óta az internetes szerencsejátékkal foglalkozó európai cégek elvesztették piacuk nagy részét, és részvényeik ára jelentősen csökkent.
Az Európai Bizottság rámutatott: azon túlmenően, hogy a külföldi cégekkel szemben protekcionista politikát alkalmaz az USA, az ottani, belföldi sportfogadásra és szerencsejátékokra specializálódott cégeket nem érte semmiféle negatív hatás.
Az EU ahelyett, hogy a WTO elé vinné az ügyet, megpróbál megegyezni az Obama-adminisztrációval. Az Unió kereskedelmi biztosa, Catherine Ashton szerint az Egyesült Államok egyéni döntése, hogy miként szabályozza saját belső piacát, de kitér arra, hogy ennek mindenképpen összhangban kell lennie a Kereskedelmi Világszervezet normáival.
A Bush-kormány által foganatosított totális tiltás elve nem talált kedvező visszhangra a nemzetközi és a hazai piaci szereplők körében sem. A PricewaterhouseCoopers legutóbbi tanulmánya kimutatta, hogy az internetes szerencsejátékok tiltása irányából az adóztatás és törvényi szabályozás felé történő elmozdulás a következő tíz évben nem kevesebb mint 52 milliárd dolláros bevételt hozhatna az amerikai költségvetésnek.
A Biztonságos Internetes Szerencsejáték Kezdeményezés (SSIGI) szóvivője üdvözölte az Európai Bizottság álláspontját, mely rávilágít az amerikai politika hiányosságaira, és felhívja az új elnök figyelmét a fogyasztói és nemzetközi kereskedelmi jogok súlyos megsértésére.
Az RGA – amely olyan nagy online szolgáltatókat tömörít, mint a Betfair, a Ladbrokes, a Microgaming, a Party Gaming vagy a William Hill – és az SSIGI lobbitevékenysége nyomán Barney Frank, az Egyesült Államok képviselőházának tagja, a pénzügyi szolgáltatások bizottságának elnöke idén márciusra ígérte az online szerencsejátékok szabályozásáról szóló törvényjavaslatát.
Lassan áprilist írunk, de még se híre, se hamva a törvénytervezetnek. A jelenlegi helyzet senkinek sem kedvez: a szolgáltatók ugyanúgy szenvednek, mint a játékosok, mégsem sikerül mindegyik fél számára előnyös egyezségre jutni. Remélhetőleg az Egyesült Államokban fújó új szelek erre a régen várt problémára is megoldást nyújtanak majd.
További pókerhírek és -cikkek a www.poker24.hu oldalon!