Rio 2016: a menekült lány az életéért úszott, most az olimpián bizonyíthat

nemzetisport.hu nemzetisport.hunemzetisport.hu nemzetisport.hu
Vágólapra másolva!
2016.07.29. 21:21
null
Juszra Mardininek az életéért kellett úsznia
A BBC terjedelmes cikket közölt a Szíriából Berlinbe menekült Juszra Mardiniről, aki 25 napnyi végeláthatatlan, gyötrelmes menekülése során az életéért küzdött, mígnem Németországban nemcsak békére lelt, hanem élete nagy lehetőségeként a riói olimpián is részt vehet.

A 18 éves Juszra Mardini édesanyjával, úszóedző apjával és a két testvérével a polgárháború sújtotta Szíriában élt. Az akkor még gyermek Juszra életét fenekestül felforgatta a háború: házuk lángokban állt, a második otthonául szolgáló uszodát pedig lerombolta egy bomba. A fiatal sportolónak nem volt más választása, valamit lépnie kellett.

2015. augusztus 12-én, négy és fél évvel a polgárháború kezdetét követően – s egy évvel a riói olimpia előtt – Juszra, a nővérével és az édesapja két unokatestvérével, valamint számos másik menekülttel együtt elhagyta Szíriát, és a szebb élet reményében Európa felé vette az irányt.

„Talán az úton meghalok, de a hazámban már majdnem meghaltam” – mondta Mardini.

Törökországban négy éjszakát töltöttek a vadonban étel és ital nélkül, az életük pedig fegyveres csempészek kezében volt. Leszboszhoz közeledve a menekülteket szállító csónak – amit 20 fő szállítása helyett csak hatra terveztek – a nagy összsúly miatt elkezdett süllyedni, ezért könnyíteni kellett a terhen. Így történt, hogy a Mardini testvérek feláldozták magukat és a tengerbe ugrottak. Innentől kezdve három és fél órán keresztül a két nővér és egy harmadik társuk a csónakba kapaszkodva tempózott a háborgó tengeren.

„Az egyik kezünkkel megragadtuk a hajót, a másikkal, illetve a lábunkkal pedig úsztunk – emlékszik vissza a történtekre Juszra. – Minden olyan szürke volt, mintha lepörgött volna a szemem előtt az életem. A hajóba kapaszkodtam, mert korábban sosem úsztam a nyílt vízen ekkora hullámok között. Az utolsó fél órában nem bírtam tovább, vissza kellett másznom.”

Mardini Magyarországot is érintette az útja során
Mardini Magyarországot is érintette az útja során

Európában aztán Macedónián, Szerbián, Magyarországon és Ausztrián keresztül, összesen 25 napnyi út során elérték Berlint, ahol, mint mondja, végre békére lelt.

Németországban az első „lakhelye” egy menekülttábor volt, ennek ellenére a fiatal sportoló azt kérte legelőször, hogy találjanak neki egy uszodát. Egy egyiptomi tolmács összehozta a nővéreket Berlin legrégebbi úszóklubjával, a Wasserfreunde Spandau 04-gyel. Nem okozott meglepetést, hogy a német edzők befogadták Juszrát, hiszen a lány már a 2012-es rövid pályás világbajnokságon is szerepelt.

Négyhétnyi edzést követően Mardini edzője, Sven Spannekrebs már a 2020-as tokiói olimpiára készítette a lányt, mígnem márciusban kiderült, nem kell ennyit várni, ugyanis a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a menekültek számára Rióban csapatot indít, melynek Juszra Mardini is a tagja. A szír lány 100 méteres gyorsúszásban és 100 méter pillangón áll majd rajthoz.

A 18 éves úszónő üzenete jól jellemzi a hozzáállását, amely eljuttatta a polgárháborús pokolból a riói olimpiáig.

„Az üzenetem a játékokra annyi, hogy soha ne add fel!

Két számban is rajthoz áll a riói olimpián
Két számban is rajthoz áll a riói olimpián

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik