Fotó: Action Image (archív)
Pérez (középen) tudja, miből költsön az új igazolásokra
Fotó: Action Image (archív)
Pérez (középen) tudja, miből költsön az új igazolásokra
KIK JÖHETNEK MÉG?
Florentino Pérez Real Madridjával kapcsolatban már most is nyugodtan kijelenthetjük, hogy eljött a második „galaktikus” korszak, de a spanyol üzletember biztosan nem áll meg Kaká és Cristiano Ronaldo megszerzésénél.
A Marca tegnap már azt írta, hogy a „királyiak” mindenben megállapodtak a Valenciával David Villa átigazolásáról, ám most úgy tűnik, hogy mégsem jön össze az üzlet, mivel a Valencia emelte az árat, 50 millió eurót kér 42 helyett. A Marca szerint ebben az esetben a Real a városi rivális Atléticóhoz fordul, és kifizeti a gólkirály Diego Forlán kivásárlási árát.
A Franck Ribéry-szál is tovább él Madridban: Zinedine Zidane tegnap a Mont Blanc tetején mondta el, hogy meg akarják szerezni a francia játékost a Bayerntől.
És akkor az Interről még nem is beszéltünk. Az utóbbi napokban a nemzetközi sajtó Maicon Madridba igazolását vizionálta (végre egy védő), majd ma a The Times arról írt, hogy a Real Madrid megelőzné a Barcelonát, és lecsapna Zlatan Ibrahimovicra, akiért nem sajnálnának a Ronaldóéhoz hasonló összeget sem kifizetni.
A felsorolásnak még mindig nincs vége, Xabi Alonso személyében ugyanis középső középpályás is akad a listán, akit a Liverpooltól akar megszerezni Pérez. És akkor még David Silváról és Raúl Albiolról nem is beszéltünk.
Felvetődik a kérdés: nem lesz kevés az a 300 millió euró?
Florentino Pérez 397. a Forbes magazin leggazdagabb embereket összegyűjtő listáján. A spanyol üzletember a feje a csaknem 150 000 embert alkalmazó, építőiparral, tervezéssel és energetikával foglalkozó ACS cégnek, amely az elmúlt évben négy milliárd euró bevételt termelt, és ennek harmadát profitként könyvelte el.
Pérez mégsem éli a milliárdosok életét, legalábbis John Carlin beszámolója szerint nem szereti a fényűzést. De ki is az a John Carlin? A skót apától és spanyol anyától származó újságíró az El Paísnak dolgozik, és a Fehér angyalok: Beckham, Real Madrid és az új futball című könyv szerzője. Emellett pedig baráti kapcsolatot ápol a Real Madrid régi-új elnökével.
Carlin számos alkalommal vacsorázott együtt Pérezzel, és ilyenkor mindig a labdarúgás volt az asztaltéma. Az újságíró szerint a „királyi klub” elnöke hozzávetőlegesen 300 millió eurót különített el a nyári igazolásokra.
Florentino Pérez a 2003–2004-es idényre építette fel első „galaktikus” Real Madridját, amelyben olyan futballisták szerepeltek, mint Zinedine Zidane, Luís Figo, Roberto Carlos, David Beckham vagy Ronaldo. Az akkori együttes népszerűségét jól mutatja, hogy a klub kínai vendégjátéka során több mint 40 000 szurkoló váltott jegyet, hogy élőben láthassa Beckhaméket.
Pérez koncepciója visszatérése után sem változott, mottója most is az: a legdrágább igazolás a legolcsóbb. A spanyol üzletember ugyanis azt reméli az újabb extraklasszisok érkezésétől, hogy megnő a jegyeladásból befolyó összeg, és jelentős mértékben növekednek a kereskedelmi bevételek. Ezt jelzi előre az is, hogy nagy valószínűséggel az új Real Madridra még többen lennének kíváncsiak Kínában, mint az öt évvel ezelőttire.
De ennél is jobban igazolja Pérez üzleti érzékét az, hogy a Real Madrid a spanyol üzletember 2000 és 2006 közötti „uralkodása” alatt 100 millió euróról 300 millióra nőtt a „királyiak” bevétele, amelyet az olyan sztárok érkezésének köszönhettek, mint a klubhoz most más szerepkörben visszatérő Zidane.
Felvetődik persze a kérdés, hogy honnan szerez 300 millió eurót Pérez az új igazolásokra. A válasz egyszerű: 100 millió euró rendelkezésre állt a klub kasszájában, míg a spanyol klubvezető 100 millió eurót remél a csapat négy holland (Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder, Klaas-Jan Huntelaar, Ruud van Nistelrooy), valamint két argentin (Gabriel Heinze, Javier Saviola) játékosának eladásából, plusz Mahamadou Diarra értékesítéséből. A maradék 100 millió eurót pedig probléma nélkül megkapta a spanyol bankoktól.
A nagy klubokhoz hasonlóan a Real Madrid is hozzávetőlegesen a bevételei harmadát szerzi a jegyek eladásából, másik harmadát a kereskedelmi jogok értékesítéséből, utolsó részét pedig a televíziós bevételekből. Pérez mindhárom területen növelni szeretné a klub bevételeit, különös hangsúllyal az első két tényezőre. A Real Madridnak várhatóan 400 millió euró bevétele lesz ebben a naptári évben, de 2011-re 500 millióra szeretné növelni az összeget.
És hogy Pérez miért foglalkozik a madridi klubbal? A spanyol üzletember szereti a nagy kihívásokat, és rendkívül érzékenyen érintette, hogy az elmúlt években szerinte tönkretették az általa hőn szeretett fehér mezes csapatot.