Fotó: Action Images (archív)
C. Ronaldo Madridban az adóellenőröket is elcsendesítheti
Fotó: Action Images (archív)
C. Ronaldo Madridban az adóellenőröket is elcsendesítheti
Beckham volt az elsők egyike, aki profitált a törvényből
Már csak idő kérdése, hogy Cristiano Ronaldo mikor írja alá a szerződését a Real Madridnál, és mikor lesz hivatalosan is minden idők legdrágább labdarúgója. A spanyol óriásklub 94 millió eurót fizet a Manchester Unitednek a portugál aranylabdásért, aki az AC Milantól Madridba csábított Kaká mellett az új Florentino Pérez-éra egyik első (és minden bizonnyal egyik legfontosabb) galaktikusa lesz.
Az átigazolás világszerte heves reakciókat váltott ki, a sportág világának sok prominens személyisége vélte úgy, teljesen abszurd, hogy a „királyi gárda” ekkora összeget fizet ki egy futballista játékjogáért – de ismerjük el, ebbe nem lehet beleszólni, ez csakis az egymással tárgyaló két klubra, valamint az érintett labdarúgóra tartozik.
Azt azonban érdemes körüljárni, hogy honnan van a Realnak ennyi pénze új klasszisok igazolására. Mielőtt akárki megvádolna minket azzal, hogy Senor Pérez zsebében turkálunk, leszögeznénk: ezúttal rendhagyó szemszögből, adózásügyileg vizsgáljuk meg Ronaldo csapatváltását.
Spanyolországban ugyanis hatályban van egy jogszabály, amelyet a köznyelvben gyakran csak „Beckham-törvényként” emlegetnek, mivel az angol klasszis egyike volt az elsőknek, akik hasznot húztak belőle.
Maga a törvény a Spanyolországban munkát vállaló külföldi állampolgárok érdekeit védi, és rendkívüli adókedvezményben részesíti a határokon túlról érkező munkaerőt – a külföldiek egységesen 24 százalékos adókulcs alá esnek, ellentétben a spanyol állampolgárokkal, akik keresetük 43 százalékát fizetik be az államnak, ha évi 60 000 eurónál többet keresnek.
A törvényt 2003 decemberében, José María Aznar miniszterelnöksége idején fogadta el a spanyol parlament, hogy segítségével vonzóvá tegye az országot a magasan kvalifikált külföldi munkaerő számára, csakhogy jelenleg a jogszabály hatálya alá esnek az eurómilliókat kereső külföldi futballsztárok is.
A kedvezmény azonban csak hat évre vehető igénybe – a Real minden bizonnyal nem véletlenül köt(ött) éppen öt plusz egy évre szóló szerződést frissen megszerzett két játékosával. Ezen felül a „Beckham-törvény” értelmében csak a Spanyolországban megkeresett bért adóztatják meg, külföldi ingatlanokat vagy reklámszerződéseket nem – márpedig Cristiano Ronaldo jelenleg nyolc nagy nemzetközi céggel áll szerződésben.
Természetesen a portugál magasabb adóterhek esetén sem menne tönkre anyagilag, főleg annak ismeretében, hogy a hozzá hasonló klasszisok szerződéskötésük esetén már a nettó bérről egyeznek meg a vezetőkkel, így az ezt terhelő adókat gyakorlatilag a klub fizeti. Jelen esetben tehát nem a Manchesterből érkező aranylabdás, hanem a Real Madrid a „Beckham-törvény” haszonélvezője.
„A BECKHAM-TÖRVÉNY”
- A kedvezményezett az igénybevétel kezdetét megelőző tíz évben nem élhetett tartósan Spanyolországban.
- A kedvezményezettnek Spanyolországba kell költöznie, és spanyol munkáltatónál kell szerződéses munkaviszonyban állnia.
- A kedvezményezettnek munkaköri feladatait túlnyomórészt spanyol területen kell ellátnia.
- A kedvezmény maximálisan hat évig vehető igénybe.
Hogy mekkora is ez a haszon? A Big Fourként emlegetett nagy pénzügyi tanácsadó cégek egyike, az Ernst&Young 2007-ben készített egy tanulmányt, amelyben megállapította, hogy a spanyol kluboknak hatalmas a versenyelőnyük a nemzetközi játékospiacon – eurómilliókkal olcsóbban tudnak külföldieket szerződtetni, mint német, angol, vagy éppen olasz versenytársaik.
A tanulmány eszmefuttatása alapján egy szemléltető példa: ha Ronaldo 94 millió euróba kerül, és olyan, hat évre szóló megállapodást köt, amely évi kilencmillió eurós nettó keresetet biztosít neki, az a spanyol adójog miatt bruttó 160 millió körüli összegbe kerül a Real Madridnak. Ezzel szemben az olasz szabályok alá eső AC Milannak több mint 200 milliót kellene áldoznia ugyanezért az üzletért. A különbözet jelentős, 40 millió euró körülre tehető; csak szemléltetésképpen: Michael Essien becsült piaci értéke 33 millió, Frank Lampardé 39.5 millió, Wayne Rooneyé pedig 40 millió euró.
Hogy az Ernst&Young munkatársát, Pardo de Santayanát idézzük: „A nemzetközi labdarúgásban nem működik a közös piac.”
Nos, valóban nem. A „Beckham-törvénynek” pedig kétségkívül nagy szerepe van abban, hogy a spanyol klubok a Primera Divisiónba tudják csábítani a világ legjobb (és ennek következtében legdrágább) futballistáit.
MÓDOSÍTANÁK A TÖRVÉNYT
A spanyol szocialista párt szeretné felülvizsgálni a „Beckham-törvényt", és elérni azt, hogy a rendkívül magas jövedelmű külföldiek kikerüljenek a szabályozás hatálya alól. „Csak kis módosításra van szükség, hogy például a futballsztárok ne vehessék igénybe a kedvezményeket – mondta Gaspar Llamazares képviselő. – Egyszerűen nem lehetünk mindenki adóparadicsoma.”
VÉLEMÉNYEK RONALDO KLUBVÁLTÁSÁRÓL
„Ha azt vesszük, hogy Spanyolországban jelenleg négymillió munkanélküli él, akkor felháborító 94 millió eurót egy labdarúgó megszerzésére fordítani.” |
(a barcelonai Sport napilap) |
„Önmagában az a felhajtás is, amellyel a világsajtó Ronaldo klubváltását kezeli, azt igazolja, hogy a Real Madrid jó döntést hozott a portugál szerződtetésével.” |
(a madridi Marca napilap) |
„Ha egy Fiat 500-asra van pénzed, akkor egy Fiat 500-ast veszel. Ha egy Ferrarira, akkor egy Ferrarit. Ez ilyen egyszerű.” |
(Ernesto Bronzetti, az AC Milan tanácsadója) |