A két liga szerint a „Third-Party Ownership" (TPO) tiltása EU-versenyjogi szabályokba ütközik, és különösen a kisebb költségvetésű – a jobb játékosokat csak külső befektető, vagyis egy harmadik fél révén megvásárolni képes – klubokat érinti hátrányosan.
A spanyol és a portugál liga reményei szerint a klubok, a játékosok és az ügyletek úgynevezett harmadik felei kártérítésre számíthatnak a tiltás érvénybe lépése esetén, míg a FIFA több millió eurós bírság elé néz.
A FIFA decemberben jelentette be, hogy idén májustól harmadik fél nem rendelkezhet tulajdonrésszel egy labdarúgó játékjogában.
Hivatalos körökben azért tartják nemkívánatos jelenségnek a TPO-t, mert a jogosultságok megosztása érdek-összeütközést teremthet a sportszervezet és a harmadik fél között. Utóbbi befolyásolhatja a játékos, sőt a csapat teljesítményét is, és ezzel sérül a versenyegyenlőség.
Az angol Premier League-ben jelenleg is tiltják a TPO-t, azonban Spanyolországban, Portugáliában és Dél-Amerikában széles körben alkalmazott gyakorlat.
Jorge Mendes portugál szuperügynök – aki többek között Cristiano Ronaldót, James Rodriguezt és Jose Mourinhót tudhatja az ügyfelei között – „katasztrofálisnak" minősítette a FIFA tiltási szándékát, és azt jövendölte, hogy a bíróságok ízekre szedik majd.