A moszkvaiaknak több mint száz évet kellett várniuk arra, hogy műkorcsolya- és jégtánc-világbajnokságot rendezhessenek - az első vb-t 1896-ban egy másik orosz városban, Szentpétervárott tartották -, s ugyan még csak két nap programján vagyunk túl, könnyen lehet, hogy a hosszú várakozásért végül a teljes hazai siker kárpótolja majd őket. Az eddigi tapasztalat ugyanis azt mutatja, hogy az orosz versenyzők kirobbanó formában vannak.
A Tatjana Navka, Roman Kosztomarov jégtánckettôs Midnight Blues elôadása nem csak a moszkvai közönséget varázsolta el
A Tatjana Navka, Roman Kosztomarov jégtánckettôs Midnight Blues elôadása nem csak a moszkvai közönséget varázsolta el
A párosoknál például nem elég, hogy a címvédő Tatjana Totmjanyina, Makszim Marinyin kettős zárta az élen a rövid programot, a második helyre is egy hazai kettőst, a 2000-ben világelső Marija Petrovát és Alekszej Tyihonovot rangsorolták. Gyorsan tegyük hozzá, megérdemelten, ugyanis mind Totmjanyináék Ave Mariára koreografált előadása, mind Petrováék Tangója technikailag kifogástalanul, egyben rendkívül látványosan sikerült, míg a nagy vetélytárs, a kétszeres vb-aranyérmes kínai Sen Hszüe, Csao Hung-po produkciójából ezúttal hiányzott a tökéletes összhang - különösen a forgásoknál -, amit a pár férfi tagja lassan gyógyuló lábsérülésével magyarázott. Egy biztos, a szerda esti kűr során orosz-kínai versenyfutást láthatunk az érmekért, ugyanis az első hat helyen jelenleg e két nemzet három-három párosa található.
A jégtáncosoknál sem okozott meglepetést, hogy a kötelező táncként előírt Midnight Blues-ért a világ- és Európa-bajnok Tatjana Navka, Roman Kosztomarov messze a legmagasabb pontszámot kapta. Az már inkább, hogy a tavalyi ezüstérmes bolgár Albena Denkova, Makszim Sztaviszkij csupán a negyedik helyről várhatja a folytatást. Úgy látszik, Alekszej Gorskov tanítványaira idén rájár a rúd, a torinói Európa-bajnokságot ugyanis nem tudták befejezni - akkor Denkova betegségére hivatkozva visszaléptek a kűr előtt -, most meg nemhogy az ezüstért, egyáltalán a dobogóért is harcolniuk kell.
Na és akkor a férfiak. Már a hétfői kvalifikációs versenyt sem lehetett unalmasnak nevezni: a japán Honda Takesit például úgy kellett levinni a jégről, miután egy szerencsétlen leérkezéskor megrándult a bal bokája, de a címvédő Jevgenyij Pljuscsenko is lágyéksérüléssel - egyes információk szerint sérvvel - kénytelen korcsolyázni, a legnagyobb vetélytársának tartott vb-2. francia Brian Joubert pedig valószínűleg azt szenvedte meg (s azért lett a B-sek között csak második), hogy meglehetősen korán, a délelőtti csoport első embereként adta elő programját. A selejtező végül az egyik oldalról Pljuscsenko - aki érthetően nem kockáztatott négyfordulatos ugrást -, míg a másikról a svájci Stephane Lambiel elsőségével zárult. Az utóbbi versenyzőről annyit mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy összességében kétségkívül övé volt a kvalifikáció legerősebb előadása a négyfordulatos toe-loop-háromfordulatos toe-loop kombinációval, az önálló négyes toe-looppal, a hibátlan tripla Axellel, és még négy különböző tripla ugrással. Nekünk viszont elsősorban az szerzett örömet, hogy Tóth Zoltán sikerrel vette az első akadályt.
Ilyen előzmények után következett kedd délután a rövid program, amelyet már csak a legjobb 30 férfikorcsolyázótól láthattunk. Tóth nyitotta a sort, akinek az utolsó helyről legalább hatot kellett volna előreugrania ahhoz, hogy a kűrrel is előrukkolhasson, s egyben az olimpiai kvótáért folyó harcban - a vb-n lehet ugyanis elsőként kvalifikálni a 2006-os torinói téli játékokra - is állva maradjon. A magyar induló rövidjére - egy-két apróbb pontatlanságot leszámítva - nem lehetett panasz, ezzel együtt csak három versenyzőt sikerült megelőznie, így végül a 27. helyen búcsúzott.
Ami nem sikerült Tóth Zoltánnak, sikerült a házigazdák fiatal tehetségének, Andrej Grjazevnek. Tatjana Taraszova tanítványa ugyanis fantasztikus futásával hét helyet lépett előre - a tizenhetedikről a tizedikre. A nap vesztese címet ugyanakkor a német Stefan Lindemann érdemelte ki, aki három rontott ugrásával a reményteljes negyedik helyet cserélte a tizennyolcadikra.
Az igazi izgalmak azonban még csak ezután következtek, az volt ugyanis a kérdés: Lambiel, Pljuscsenko vagy Joubert várhatja majd az élről a mindent eldöntő kűrt. Lambiel korcsolyázott elsőként a trióból, és tökéletes előadásával igencsak feladta a leckét a többieknek. Pljuscsenko nem is tudta tartani vele a lépést, főleg, hogy az első triplájából elesett, s ugyan Joubert hibátlanul oldotta meg a feladatát, a svájcit neki sem sikerült befognia. A franciát csupán az vigasztalhatta, hogy nagy vetélytársát viszont megelőzte.
VILÁGBAJNOKSÁG, MOSZKVA: Férfiak. Kvalifikáció. A-csoport (22 induló): 1. Jevgenyij Pljuscsenko (orosz) 37.98, 2. Lindemann (német) 32.50, 3. Li Cseng-csiang (kínai) 32.23, …15. Tóth Zoltán (magyar) 23.35. B-csoport (22): 1. Stephane Lambiel (svájci) 38.00, 2. Joubert (francia) 33.00, 3. Lysacek (amerikai) 32.13. Rövid program (30): 1. Stephane Lambiel 118.28, 2. Pljuscsenko 111.26, 3. Joubert 112.66, 4. Buttle (kanadai) 109.39, 5. Lysacek (amerikai) 105.55, 6. Li Cseng-csiang 104.84, …27. Tóth Zoltán 75.26 Párosok. Rövid program (20): 1. Tatjana Totmjanyina, Makszim Marinyin (orosz) 70.12, 2. Petrova, Tyihonov (orosz) 66.94, 3. Sen Hszüe, Csao Hung-po (kínai) 66.00, 4. Csang Tan, Csang Hao (kínai) 64.19, 5. Pang Csing, Tung Csien (kínai) 64.02, 6. Obertasz, Szlavnov (orosz) 61.14 Jégtáncosok. Kötelező tánc (30): 1. Tatjana Navka, Roman Kosztomarov (orosz) 45.97, 2. Belbin, Agosto (amerikai) 42.18, 3. Grusina, Goncsarov (ukrán) 41.30, 4. Denkova, Sztaviszkij (bolgár) 40.81, 5. Dubreuil, Lauzon (kanadai) 40.51, 6. Delobel, Schoenfelder (francia) 40.51, …15. Hoffmann Nóra, Elek Attila (magyar) 30.17