A moszkvai világbajnokság záróakkordjaként a nők mutathatták be a kűrjüket, s akárcsak a másik három esetben, itt is az utolsó pillanatig találgathatták a nézők - mind a helyszínen, mind a televízió képernyője előtt -, hogy vajon kik állhatnak végül dobogóra.
Így örült Irina Szluckaja a hibátlan kûrnek. A kézmozdulat pedig arról árulkodik, azt is sejtette, hogy megvan az aranyérem
Így örült Irina Szluckaja a hibátlan kûrnek. A kézmozdulat pedig arról árulkodik, azt is sejtette, hogy megvan az aranyérem
Nekünk, magyaroknak azonban már rögtön az első csoport alatt is akadt izgulnivalónk, hiszen a budapesti Eb-n negyedik helyezett Pavuk Viktória itt lépett jégre. Noha a 19 esztendős versenyző hónapokig makacs bokasérüléssel bajlódott, Ennio Morricone zenéjére szinte hibátlan programmal rukkolt ki, amelybe hat tripla ugrást is beleszőtt. Nem csoda, hogy ezzel a teljesítménnyel az összesítésben két korábban még elé sorolt korcsolyázót - a kanadai Cynthia Phaneuföt és a brit Jenna McCorkellt - is sikerült megelőznie.
Az NSO ajánlja:
Pavuk tehát megtette a magáét - végül a 18. helyen zárt -, s innentől kezdve már Európa-bajnoknőnkön, Sebestyén Júlián múlott, hogy jövőre kettő vagy csupán egy női versenyzőt indíthat-e a magyar szövetség a torinói olimpián. A szabályok ugyanis úgy szólnak, hogy akkor jöhet szóba két kvóta, ha az indulók helyezési száma nem haladja meg a 28-at, s mivel a 16. hely után mindenki egyaránt 16 pontot kap (így Pavuk is), a tiszaújvárosi korcsolyázónak legalább a röviddel kivívott pozícióját (12.) kellett ehhez megtartania. Ami az egészséges Sebestyén Júliának nem is okozott volna problémát, ám Juli a vb eleje óta torokgyulladással bajlódik. Látszott ez a selejtezőben és a kötelező során is, hiszen jóformán edzés nélkül állt ki a közönség és a bírák elé, csúnya köhögőrohamai ugyanis a szállodai szoba fogságába kényszerítették. Hogy ezután oly sok más versenyzőhöz hasonlóan - köztük a hazai pálya előnyét is élvező világ- és Európa-bajnok Jevgenyij Pljuscsenkóval - mégsem lépett vissza, az pontos képet fest az elszántságáról, az pedig, hogy ráadásul sikerült megőriznie a helyét, kivívva ezzel a két ötkarikás részvételt, bizonyítja, milyen remek korcsolyázó.
A Bizet Carmenjére futott szabad programja egyébként kifejezetten biztatóan kezdődött, a nyitó tripla flip és Lutz olyan volt, ahogy az a nagykönyvben meg van írva, ez azonban fel is emésztette az erejét, így a folytatásban duplák (Rittberger, Salchow, toe-loop), sőt, szimplák (két Axel) is becsúsztak. A lépéssorát és a forgásait viszont ugyancsak magas színvonalon sikerült előadnia, így aztán a második pontot jogosan nyomták meg a bírák. "Nagyon küzdöttem, de megérte, mert megvan a két olimpiai kvóta. Most az a legfontosabb, hogy hazaérve kikúráljam magam, és aztán folytassam a munkát, hiszen jövőre szeretném megmutatni, hogy továbbra is helyem van a legjobbak között" - mondta Sebestyén.
Innentől aztán már tényleg az volt a kérdés, hogy ki lesz az az utolsó hatosból, aki leginkább semlegesíteni tudja a feszültséget. Elsőként az ötszörös világelső Michelle Kwan igyekezett ezt elérni, ám a Bolero dallamaira futott kűrjével - amelyet Christopher Dean koreografált, aki 1984-ben éppen ezzel a zenei aláfestéssel lett olimpiai bajnok, párja, Jayne Torvill oldalán - csupán egy helyet tudott előrelépni, így lemaradt a dobogóról, amelyre az olaszok üdvöskéje, a még mindig csak 18 éves Carolina Kostner viszont felállhatott, s ezzel pályafutása első felnőttek között szerzett érmét ünnepelhette - tegyük hozzá, megérdemelten. Az ő esetében egyébként jobbkor nem is jöhetett volna ez a siker, hiszen a torinói Eb-7. hely nem igazán növelte az ázsióját, márpedig jövőre ugyanott, azaz hazai helyszínen rendezik az olimpiát, s az olaszok tőle várják a legjobb műkorcsolyás eredményt.
Már csak az arany sorsát kellett tehát eldönteni, amelyért a két nagy rivális, az amerikai Sasha Cohen és az oroszok favoritja, Irina Szluckaja szállt harcba. Cohen jutott túl előbb a rá nehezedő nyomáson, s igen technikás programot mutatott be Csajkovszkij Diótörőjére - mindössze egy-két apróbb rontással. Szluckajának azonban, úgy tűnik, kötélből vannak az idegei, ugyanis még ezt is felül tudta múlni, méghozzá nagyon, hiszen végül több mint nyolc pontot vert vetélytársnőjére. S korántsem a moszkvai helyszín befolyásolta a pontozókat, ugyanis Szluckaja szinte szárnyalt: a közönség vastapsától kísérve nemcsak hibátlanul ugrott - tripa-tripla, tripla-dupla-dupla és tripla-dupla kombinációt egyaránt bemutatott -, hanem az összekötő elemei is tananyagba illettek. S mindehhez fülig ért a szája. A "lihegőben" aztán a könnyei is kicsordultak, igaz, csak örömében, ugyanis a kűrre kapott 130.10 pont még őt is meglepte egy kicsit.
Orosz szempontból tehát kitűnően, három aranyéremmel - Szluckaja mellett a Tatjana Totmjanyina, Makszim Marinyin páros és a Tatjana Navka, Roman Kosztomarov tánckettős lett első - zárult a moszkvai világbajnokság. Csupán a férfiaknál voltak kénytelenek lemondani a győzelemről, miután a címvédő Jevgenyij Pljuscsenko lágyéksérülése miatt a rövid program után visszalépett.
A magyar csapat pedig két olimpiai kvótával térhet haza Oroszországból, igaz, még az sem teljesen egyértelmű, hogy a 15. helyen záró Hoffmann Nóra, Elek Attila jégtáncospár második lehetőségre szorul. Mert ugyan az amerikaiak három egységet is indíthatnak Torinóban, kiszorítva ezzel a mieinket a 19-es keretből, az ezüstérmes Tanith Belbin, Benjamin Agosto kettős hölgytagja nem amerikai állampolgár, s ha a nemzetközi szövetség (ISU) a GP-sorozatban és a vb-n engedte is így indulni, a téli olimpiára ez nem vonatkozik.
Ám ha marad a jelenlegi állás, azaz Hoffmannéknak az ősszel Bécsben indulniuk kell a pótkvalifikáló viadalon, akkor az első ötben kell végezniük a kvótáért, ami afféle ujjgyakorlat lesz csupán nekik