OLASZORSZÁG
La Repubblica
„Nem Oroszországnak, nem a csapatnak, igen az egyes sportolóknak. A NOB a kompromisszumot választotta, de büntetett is. Az ország nemcsak a doppingellenes szabályok szisztematikus megsértéséért, hanem a mentális beállítottságáért és arrogáns viselkedéséért is megfizet. Kurzusváltás helyett üldözési mániával, ideológiai háborúval és ellenséges hozzáállással vádolta meg a nyugatot.”
NORVÉGIA
Aftenposten
„Helyes az orosz sportolókat kollektíven büntetni? Sokak, köztük norvég profik szerint nem, mivel aki nem adott pozitív doppingmintát, annak meg kellene adni az indulási jogot. A NOB az egész orosz sportnemzetet sújtotta, de nem volt más lehetőség, ebben az esetben védhető ítélet született. Ez az eddigi legjobb próbálkozás a dopping visszaszorítására, mivel elijesztő hatása lesz.”
Verdens Gang
„Ez a döntés sokakat felbőszíthet Oroszországban, de szükségszerű volt. Egy ilyen szisztematikus csalást a sport ellen ugyanis nem lehet szépíteni. Az oroszok becsapták a világot előre eltervezett, cinikus hazugsággal.”
AUSZTRIA
Kronen Zeitung
„Igazi sportbomba robbant, ez példátlan a nemzetközi sport történetében.”
Der Standard
„Az oroszok megúszták a legsúlyosabb büntetést az utóbbi évtizedek legnagyobb doppingbotránya után, de így is súlyosan bűnhődnek.”
Kurier
„A NOB által levont következtetések messzire vezetnek, de a vártnál kevésbé drámaiak.”
SVÁJC
Blick
„Ezeket a szankciókat már bő egy évvel ezelőtt meg kellett volna hozni. De a 2016-os riói olimpia előtt a német NOB-elnöknek nem volt bátorsága szakítani orosz barátjával, Vlagyimir Putyinnal.”
Tagesanzeiger
„Ez a döntés jól mutatja, hogy milyen tevékeny lett a NOB az új elnök, Thomas Bach alatt. Először a helyszínkijelölési procedúrát reformálta meg, míg most szisztematikus doppingolás miatt száműzte az egyik legfontosabb sportnemzetet.”
Neue Zürcher Zeitung
„Ezzel az ítélettel mindenki megőrizhette valamelyest a tekintélyét. A lebukott orosz sportolókat már sorra eltiltották az utóbbi hetekben. Akit nem kaptak el, az érmekért küzdhet, akárcsak Rióban. Bach pedig megmutathatta azt a keménységet, amelyre arculati okokból szüksége van.”
SPANYOLORSZÁG
Sport
„A téli sportokban élen járó oroszok távolmaradása elveheti a phjongcshangi játékok varázsát. Ez a folyamat már a Koreai NDK fegyverkísérletei miatti biztonsági aggályokkal, valamint a gyenge jegyeladási adatokkal megkezdődött.”
EGYESÜLT ÁLLAMOK
New York Times
„Az államilag támogatott doppingprogram kemény büntetéshez vezetett, de mégsem lett belőle precedens. Az Orosz Olimpiai Bizottság nem vehet részt a téli játékokon, de egyes sportolók igen.”
USA Today
„Olimpiai zászló alatt érmeket nyerhetnek az orosz sportolók.”
NÉMETORSZÁG
Süddeutsche Zeitung
„Fájdalmas büntetés? A NOB szankciói között számos enyhe megfogalmazás és búvóhely található. Vitalij Mutko volt orosz sportminiszter, a futballszövetség jelenlegi elnöke, a jövő évi világbajnokság főszervezője szorult helyzetbe hozta a FIFA-t.”
Hamburger Abendblatt
„A NOB történelmet írt. Eddig egyetlen országot sem tiltottak ki a világ legnagyobb sporteseményéről államilag irányított doppingolás miatt. Az ítélet ugyanakkor gyenge kompromisszum.”
Stuttgarter Zeitung
„A NOB és Thomas Bach végre betartotta a szavát. Korábban a »gyűrűk urai« mindig megígérték, hogy kíméletlenül fellépnek a dopping ellen, aztán a nagy szavakat nem követték a tettek. Ezúttal Oroszország megúszta a legsúlyosabb büntetést, de a NOB egyértelműen kiállt a csalás és a manipuláció ellen, illetve a tiszta sport mellett.”