Rövid pályás gyorskorcsolya: Tóth Eszter doppingvádas pokoljárása a visszatérésig

K. B.K. B.
Vágólapra másolva!
2022.02.21. 07:49
null
Tóth Eszter kemény időszakon ment keresztül (Fotó: fradi.hu)
A pekingi téli olimpián nagy port kavart a 15 éves orosz műkorcsolyázó, Kamila Valijeva doppingbotránya. Az ügyének kivizsgálása túlnyúlik a játékokon, még az is kérdéses, hogy a csapatban megnyert aranyat megtarthatják-e az orosz sportolók vagy sem. Egy biztos: az ifjú hölgy nyolc órán át tartó szigorú vizsgálati meghallgatása, s a körülötte kialakult, mondhatni világméretű skandalum hatással volt a teljesítményére – elrontotta a kűrjét, s végül a negyedik helyen zárt. A Mandiner bemutatta az ifjú magyar rövid pályás gyorskorcsolyázó, Tóth Eszter történetét, aki szintén doppingügybe keveredett, szabotázs áldozata lett, de végül a lausanne-i Sportdöntőbíróság (CAS) „bölcsen ítélt a javára.”

 

Tóth Eszter kiemelkedő tehetségnek számít a hazai rövid pályás gyorskorcsolya világában, annyira szereti, amit csinál, hogy már fiatal tiniként is képes volt hajnalban kelni, hogy Tatabányáról időben odaérjen a korai edzésekre, mert ez a sport a mindene. Mint afféle ambiciózus fiatal versenyző, ő is hatalmas elánnal készült a 2020-as szarajevói Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválra (EYOF) – írja a Mandiner.

Sok más versenyzőtársával együtt, ő is készen állt az egyik menetrend szerinti doppingellenőrzésre a 2019-es kvalifikációs időszakban, amikor megérkezett a letaglózó hír: tiltott teljesítményfokozó-szert talált a Magyar Antidopping Csoport az Eszter által adott mintában, s amikor a B-próba is pozitív eredményt hozott, Eszter pályafutása megindult egy sötét lejtőn lefelé. A mintában kimutatott Stanozolol anabolikus szteroid, a tesztoszteron férfihormon egyik származéka.

Az elsőfokú doppingfegyelmi eljárás során, ahol dr. Borbély Zoltán látta el a jogi képviseletet a hazai doppingszabályozás elveit alapul véve kétéves eltiltásra ítélték Esztert, miközben ügyvédje, valamint a családi és szakmai környezet is szentül hitte, hogy Eszter teljesen ártatlan.

„Egész biztos, hogy Eszter szabotázs áldozata lett, mondjuk úgy, hogy »ezzel a doppingszerrel megmérgezték«, mert valaki belecsempészte az ételébe vagy a kulacsába a szert, amiből ivott” – mondja dr. Borbély Zoltán, aki a Nemzeti Nyomozó Iroda részletes és mindenre kiterjedő nyomozására támaszkodva állítja mindezt.

A nyomozás során részletes igazságügyi pszichológiai vizsgálat is készült, amelyből maximálisan beigazolódott, hogy mind Eszter, mind pedig a szülei igazat mondanak, vagyis kizárt, hogy Eszternek köze lett volna a szerhasználathoz, s hogy kívülálló kellett, hogy becsempéssze a tiltott szert az áldozat által elfogyasztott ételbe vagy italba. Két igazságügyi pszichológus egymástól független véleménye és az egyik legtekintélyesebb magyar toxikológus szakértői véleménye is állította, hogy sem előtte, sem utána a szervezetében nem volt nyoma semmilyen tiltott szerhasználatnak, vagyis egyszeri és nagyarányú mérgezésre lehetett következtetni a minta adataiból.

A fegyelmi bizottság ugyanakkor arra alapozta a döntését, hogy amennyiben kimutatható a szer a sportoló mintájában, az tiltott szerhasználat, teljesen mindegy, az hogyan került oda.

A háromtagú fellebbviteli bizottság elé került az ügy és én szentül hittem, hogy nem lehetnek olyan szigorúak a doppingszabályok, hogy egy ártatlan kiskorút, hiszen Eszter ekkor még csak tizennégy éves volt, egy életre tönkre tegyenek. A végeredmény az lett, hogy tíz hónappal a pozitív tesztet követően, 2019 októberében Eszterre nem szabtak ki semmilyen büntetést, amit az egyetlen és igaz döntésnek éreztem” – emlékszik vissza Borbély doktor.

Eszter és a család fellélegzése sajnos csak átmeneti lehetett, mert a Nemzetközi Korcsolya-szövetség, az ISU megtámadta ezt a döntést, és nem érte be ennyivel: négyéves eltiltást kért Eszterre, elment a Nemzetközi Sportdöntőbírósághoz, a lausanne-i székhelyű CAS-hoz az „igazáért”, így Eszter és a Magyar Antidopping Csoport, a HUNADO végül alperesi pozícióba került a nemzetközi sportjogi ügyben, vagyis a család kálváriája tovább folytatódott.

A CAS előtti eljárásban már dr. Dányi Szilárd ügyvéd képviselte Esztert Lausanne-ban.

„Eszter is részt vett a meghallgatáson, aki akkor, 2020 júniusában még fiatalkorú volt, már nem vétőképtelen, a jog nyelvén, de látványra azért gyerek. Akármennyire is felkészítettük őt, ebben a feszült légkörben eltört a mécses.Ezennincs is mit csodálkozni, bárki összeroppanhatna egy ilyen környezetben, amikor ilyen súlyos vádak merülnek fel vele szemben. Mégis úgy érzem, hogy Eszter őszintesége annyira erősen hatott a testületre, ami még a svájci ügyvéd empatikus kérdésein is jól átjött” – fogalmazott dr. Dányi Szilárd.

A mi tanúink és szakértőink kitűnő munkát végeztek és a CAS bizonyos szempontból salamoni döntést hozott, mert ugyan nagyon sokára hozta meg az ítéletét – ezalatt Eszter ugye versenyezhetett, mert hatályban volt a másodfokú felmentő ítélet –, s amikor 2020 decemberében megjelent a CAS döntése, az addig eltelt időt »kvázi beleszámolta« a végül kétévesnek ítélt eltiltásba, azaz, összesen egy hónap eltiltás maradt hátra a versenyző hivatalos eltiltásából” így dr. Dányi Szilárd.

Nem sokkal később Tóth Eszter újabb „pofont” kapott az élettől.

Beválogattuk az olimpiai csapatba a pekingi felkészülés folyamán, mert egészen kivételes robbanékonysággal és gyorsasággal rendelkezik – magyarázza a Bánhidi Ákos, a rövid pályás gyorskorcsolya-válogatott edzője és menedzsere. – A sors arculcsapása, hogy az olimpiai edzőtáborozás elején eltörte a bokáját, majd a rehabilitáció alatt ugyanott eltörte újra, vagyis megint a mínuszból kezdett neki a munkának, immár sokadszor. Vannak túlélésre született emberek, és amit Tóth Eszter végigcsinált, s amekkora kitartás lakozik benne, ez még nagyon nagy dolgokat sejtet a short track-karrierjében.”

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik