A tíz évig tárolandó mintákat a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) által akkreditált pekingi laboratóriumban fogják megvizsgálni.
Az ötkarikás játékokon most először alkalmazzák átfogóan a doppinghasználat kimutatására alkalmas legújabb technológiát, amellyel a száraz vérfoltokat vizsgálják. Az eddigi vérmintavétel több nehézségbe ütközött, például gondot okozott a kémcsövekbe levett friss vér mielőbbi eljuttatása hűtőládákban a tárolóhelyekre. Az új vizsgálati eljárásnál az összegyűjtött bioanyagot speciális papírra helyezik, majd megszárítják. Az így kapott minta új lehetőségeket kínál a tiltott anyagok szűrésére – közölte a WADA lengyel elnöke, Witold Banka a kínai fővárosban.
A pekingi olimpia előtt az orosz sportolók körében végeztek leggyakrabban doppingvizsgálatot, de a mintavétel szempontjából népszerűek voltak Németország és az Egyesült Államok versenyzői is. Az ITA közlése szerint az első ötbe Kanada és Norvégia sportolói kerültek még be.
A téli olimpiához kapcsolódik továbbá, hogy az FBI nem ajánlja a saját mobil használatát az amerikai sportolóknak.
Az FBI biztonsági okokból azt tanácsoljaaz amerikai sportolóknak, hogy ne használjanak saját telefont az olimpián, inkább ideiglenes készülékeket vegyenek igénybe pekingi tartózkodásuk idején.
A Szövetségi Nyomozó Iroda ajánlásában „megbízhatatlan fejlesztők által létrehozott mobilalkalmazásokhoz kapcsolódó potenciális fenyegetésekre” hivatkozott, elsősorban az adatlopásnak, a nyomkövető eszközök, a rosszindulatú programok telepítésének a veszélyeit említve.
Az FBI figyelmeztetésében ugyanakkor megjegyezte, hogy jelen pillanatban nincs információja az olimpiai játékokat érintő konkrét kiberfenyegetésről.
A Nemzeti Sportot tudósítja: Kohán Gergely, Kovács Erika (szöveg), Árvai Károly (fotó)