Alekszandr Ovecskin sorsa akkor pecsételődött meg, amikor szüleivel betért egy játékboltba. Az akkor kétéves kisfiú megfogott egy hokibotot, amitől sehogyan sem akart megválni. Ezen a ponton eldőlt: újabb klasszissal erősödik a jégkorong. Persze, addig azért még kellett tenni egyet, s mást…
Volt kitől örökölnie sportszeretetét. Apukája, Mihail Ovecskin labdarúgó volt, anyukája, Tatyana Ovecskina pedig kétszeres olimpiai bajnok kosárlabdázó (1976 és 1980). Gyerekkorában a labdarúgás és a kosárlabda is érdekelte. „Majdnem mindennap játszottunk, de nemcsak focit, hanem mindenféle sportot kipróbáltunk – mondta róla egy gyerekkori barátja, Misa Batanov. – Nem kellett semmit sem bizonyítania, vagy követni valakinek az útját. Egyértelmű volt, hogy bajnok lesz belőle.”
Ovecskinék moszkvai lakása a tizedik emeleten volt. A kis Szása persze nem a liftet használta, inkább gyorsan felfutott a lépcsőházban…
Bár több sportot kipróbált, elég hamar egyértelművé vált, hogy a hoki a legfontosabb. Még a legjobb játékosok kártyáit is gyűjtötte, és már ekkor az NHL-ről álmodozott.
A Dinamóban
Nyolc éves volt, amikor a szeretett báty, a nem sokkal később autóbalesteben elhunyt Szergej elvitte a Dinamo Moszkva edzésére. Idő hiányában a szülők nem mindig tudták elvinni a tréningre, így felvetődött, hogy mégsem lesz belőle jégkorongozó. Azonban edzője és persze saját maga is ragaszkodott a játékhoz, így karrierje folytatódott.
„Jégkorongozó akartam lenni, senki és semmi sem téríthetett le erről az útról” – emlékezett vissza Ovecskin erre az időszakra.
Profivá 16 éves korában vált a Dinamóban. A 2001–2002-es szezonban 21 meccsen csak négy pontot ért el, de később 152 meccsen 36 gólt és 32 gólpasszt hozott össze.
Ovecskin fantasztikus gója a Phoenix ellen
Az NHL-ben„Láttam a kipattanót, és amikor a korong felém jött azt mondtam: óh Istenem!, Korong! Bele kell ütnöm!”
„Ez a hoki. Soha nem tudod, mi fog történni. Ez egy kemény sport. Itt vagyok fog nélkül, törött orral, de jól nézek ki!” „Rendben vagyok. Az orosz gépek soha nem mennek tönkre.” |
Első fizetése elérte az újoncoknak adható maximumot, de a bónuszoknak köszönhetően a 3.9 millió dollárt is megkereste éves szinten.
És ha már a fizetésekről van szó. 2008-ban nem kevesebb mint 124 millió dollárért aláírt egy 13 évre szóló szerződést, ami 9.5 milliót jelent egy évre, természetesen a bónuszok és a reklámpénzek nélkül. Ez volt az NHL történetének legjövedelmezőbb szerződése. Ennek fényében igazán aprópénznek tűnik az a 98 844 dolláros büntetés, amit 2009-ben kapott, miután nem megfelelő módon ütközött a pályán két ellenfelével.
Bár Ovecskin játéka rendre ponterős, és ennek megfelelően szinte mindig a legjobbak között végzett a különböző összevetésékben, a legfontosabb csapatsiker, a Stanley-kupa a mai napig hiányzik gyűjteményéből. A konferencia-elődöntőnél tovább egyszer sem jutott csapatával.
A Malkin-affér
A 2004-es NHL-drafton Ovecskin mögött másodikként választották ki Jevgenyij Malkint (Pittsburgh Penguins). A két klasszis között ki nem mondott rivalizálás kezdődött. Mindenketten kiválóan teljesítettek, így a világ is jobban figyelt rájuk. Eleinte jó barátok voltak, a 2006-os torinói olimpián egy szobában is laktak, ám utána eltávolodtak egymástól. Bár a miértre hivatalos verzió nincs, a jól értesültek úgy vélik, egy szórakozóhelyen Ovecskin megütötte Malkin ügynökét, s ez okozta az elhidegülést kettejük között. A jégen sem bántak egymással túl finoman, ám egy idő után helyreállt a béke. Ez kulcsfontosságú tényező lehet a szocsi arany felé vezető úton.
Zsíros szponzori szerződések
Mint világklasszis játékost a szponzorok nem kerülhették meg, és valószínűleg nem is akarták. Számtalan jól jövedelmező szerződést kötött (többek között a Nike-val, a Coca-Colával, a Gillette-tel), ezekből talán a Gilette a legkülönlegesebb. Ugyanis Ovecskin mindig is szakállt viselt, így ettől meg kellett válnia. A pontos szponzori pénzeket persze titok övezi, de a Forbes becslése szerint 3.5 millió dollárt tehet zsebre évente a reklámokból.
Az olimpián