Nagy volt a csend – mármint Kínában, mert a magyar sajtóorgánumok szinte naponta írtak valamit a Liu testvérekről, miközben Shaolin és Shaoang Pekingben tette a dolgát.
Az olimpiai bajnok fivérek nyáron előbb arról határoztak, hogy követik edzőjüket, Csang Csing Linát Kínába, és ott készülnek tovább, aztán novemberben ennél is tovább léptek, hiszen bejelentették országváltási igényüket a Magyar Országos Korcsolyázószövetség felé.
Akkor egyedül a Nemzeti Sportnak nyilatkoztak.
„Amikor megtudtuk, hogy a Magyar Országos Korcsolyázószövetség nem tartja egyben az edzői stábot, aggódni kezdtünk. Továbbra is a világ legjobbjai akarunk lenni, ám a kialakult helyzetben úgy éreztük, a céljaink eléréséhez itthon már nem biztosítottak a feltételek. Mi mindig a legjobbat akarjuk kihozni magunkból, és úgy láttuk, erre csak akkor van lehetőségünk a jövőben, ha országot váltunk – mondta Liu Shaolin, öccse, Shaoang pedig elárulta: – Úgy megyünk egy új országba, hogy nem vagyunk senkik, hogy a válogatóversenyeken igyekszünk kiharcolni a helyünket. Hiába vannak eredményeink korábbról, a nulláról kezdjük újra.”
Nos, idáig tartott, hogy egyáltalán elkezdhessék nulláról a testvérek, hiszen előbb a kínai bürokrácia asztalán pattogott a labda, majd miután Shaolin és Shaoang hivatalosan is kínai állampolgár lett (ehhez le kellett mondaniuk a magyarról, hiszen Kína nem ismeri el a kettős állampolgárság intézményét), keresniük kellett egy klubot, amelynek színeiben elindulhatnak a válogatóversenyeken.
Az első ilyet március 31. és április 2. között rendezik Pekingben, abban a létesítményben, amelyben 2022. február 13-án Liu Shaoang Magyarország első egyéni téli olimpiai aranyérmét szerezte, és ahol két nappal korábban Liu Shaolin néhány pillanat alatt a mennyből a pokolba jutott azzal, hogy bár 1000 méteren elsőként haladt át a célvonalon, végül kizárták a bírók.
Ez a (magyar) múlt, pénteken pedig kiderült, hogy a testvéreket Tiencsin városa fogadta be, amely a fivéreken kívül további négy rövid pályás gyorskorcsolyázót küld harcba a jövő heti kínai bajnokságon, köztük a két héttel ezelőtti szöuli vb-n aranyérmes férfiváltó egyik tagját, Liu Kuan-jit.
A tét a válogatottba kerülés.