Miután Anasztaszija Miskina és Jelena Gyementyijeva sikerrel zárta a csütörtöki elődöntőt, szombat délelőttig le sem lehetett volna fagyasztani a mosolyt a két orosz tünemény arcáról.
Jelena Gyementyijeva nem lesz büszke a szombati teljesítményére: többek között tíz kettôs hibával segítette honfitársnôjét, Anasztaszija Miskinát
Jelena Gyementyijeva nem lesz büszke a szombati teljesítményére: többek között tíz kettôs hibával segítette honfitársnôjét, Anasztaszija Miskinát
Nem csoda, hiszen mind a ketten először jutottak be Grand Slam-döntőbe, egyszersmind eldőlt, hogy Oroszország első nagy bajnoka lesz egyikükből. Az interjúk során mind a két finalista örömmel beszélt jelenről, jövőről és persze a múltról, arról, hogy milyen régóta is ismerik egymást, meg hogy legalább harmincszor játszottak már egymás ellen. Miskina elárulta, gyerekként mind a ketten azt feltételezték a másikról, hogy még a barátságos mérkőzéseken is csal, hisz javarészt mégiscsak egy pizza volt a fogadás tétje – hanem Gyementyijeva szájából elhangzott egy olyan nyilatkozat, amely túlmutat holmi jópofáskodáson. "Fogalmam sincs, hányszor játszottunk egymás ellen kisgyerekként, majd juniorként, de amikor volt valami tétje a mérkőzésnek, szinte mindig Anasztaszija nyert." Szombat délután minden eddiginél nagyobb volt a tét, a Roland Garros trófeája: nos, ezt a "fogadást" is Miskina nyerte meg, így ő lett Oroszország első Grand Slam-győztese női egyesben. Sokat mondjuk nem kellett várni arra, hogy "ránézésre" megállapítsuk, kié lesz a trófea, Gyementyijeva ugyanis rettentő idegesen teniszezett. Az első gémben elnyerte Miskina adogatójátékát, ám rögvest elveszítette a sajátját, méghozzá úgy, hogy három (!) kettős hibát ütött. A meccs hátralévő részében meg további hetet. Honfitársnője 6:1, 2:0-ra vezetett, amikor először hozta a szerváját a szőke orosz, és bár ez – no meg a közönség biztatása – akár jó hatással is lehetett volna rá, ezúttal mindegy volt, mivel próbálkozott. Volt néhány világklasszis megoldása, olyan, amilyenekkel Lindsay Davenportot és Amélie Mauresmót romlásba döntötte, de a nagy tét vagy talán maga az ellenfél (akivel, ugye, számtalanszor játszott már) megbénította a játékát. Érdekes és könnyen sebezhető adogatását – 67 kettős hiba hét forduló alatt, nagyon sok – ezúttal nem tudta ellensúlyozni félelmetes alapvonalütéseivel, a hálónál szemlátomást zavarban volt (hogy honnan próbált meg röptéket ütni…), tulajdonképpen csak statisztált Miskina meccséhez. "Ideges voltam, nagyon ideges. Szégyellem magam, hogy nem tudtam megvalósítani az egyik legnagyobb álmomat. Talán majd jövőre" – mondta utóbb Gyementyijeva. Holott úgy is hozzáállhatott volna a döntőhöz, mint Miskina. Még csak azt sem állíthatjuk, hogy Venus Williams és Jennifer Capriati legyőzője mindent kiadott magából, vagy hogy fölszántotta a salakot, egyszerűen annyit használt kiismerhetetlen ütéseiből, amennyire szüksége volt. Okosan, türelmesen teniszezett, tényleg felnőtt a feladathoz, és végül 59 perc alatt, teljesen megérdemelten megnyerte a párizsi döntőt. Hogy örömében nem ugrándozott élete első Grand Slam-diadala után? Megbocsátható, elvégre jóval az utolsó labdamenet előtt tudta: senki sem veszi el tőle a trófeát. És különben is, őt ismerve biztosak lehetünk abban, hogy mára virradóra méltóképpen megünnepelte pályafutása eddigi legcsodálatosabb napját.
---- Egyikük sincs még 18 esztendős, de már Roland Garros-bajnoknak vallhatják magukat, és mivel mind a ketten franciák, a házigazdáknak is volt minek örülniük: vegyes párosban a 16 éves Tatiana Golovin és a nála egy évvel idősebb Richard Gasquet hódította el a bajnoki címet, ami, lássuk be, óriási eredmény. A fináléban a Black testvérpár volt Golovinék ellenfele, de nem tudott mit kezdeni a tinikkel, akik így megnyerték a tornát – az elmúlt 23 év legfiatalabb párosaként. (1981-ben Jimmy Arias és Andrea Jaeger egyaránt 16 éves volt, amikor megnyerték a vegyest.) "Ellopta előlem a befejező lecsapást – bár így volt biztos, hiszen a férfiak biztosabb kézzel értékesítik az ilyen lehetőségeket" – elevenítette fel a finálé utolsó mozdulatát Golovin. A férfi páros döntőjében viszont elvéreztek a franciák, az Australian Open-bajnok Michael Llodra, Fabrice Santoro kettős nem bírt a Xavier Malisse, Olivier Rochus duóval. A belgák ezt megelőzően csupán kétszer játszottak együtt (!), ehhez képest legyőzték a 13., a második, a kilencedik, a harmadik, illetve most a hatodik kiemelt párost. ---- "Semmiképpen sem mondanám, hogy csalódott vagyok, hiszen életem legjobbját nyújtottam salakon. Hogy nyerhettem volna? Nem is tudom… Másfél szetten keresztül, illetve a negyedik játszmában nagyszerűen teniszeztem, éreztem, hogy meglepetést okoztam Coriának – a baj csak az, hogy az első labdamenettől kezdve az utolsóig ilyen teljesítményre lett volna szükségem, erre azonban nem voltam képes" – hangzott az általános elképedésre – de teljesen megérdemelten – négy közé jutó Tim Henman rövid elemzése a Guillermo Coria elleni elődöntőt követően. "Érzelmekkel teli, nagyszerű mérkőzés lesz, ebben biztos vagyok, amiként abban is, hogy nem ez az utolsó alkalom, amikor argentin teniszező játszhat Grand Slam-döntőt. Évek óta ott vannak a srácok a nagy lehetőség kapujában, közülük Coria és Gaudio volt az első, aki élni is tudott vele. Bármelyikük is nyer majd, elmondhatatlanul boldog leszek" – osztotta meg gondolatait az érdeklődőkkel Guillermo Vilas, az argentinok egykori nagy bajnoka. "Tizenöt hosszú éven keresztül minden mást a tenisz alá rendeltem, azért dolgoztam, hogy egy napon döntőt játsszak a Roland Garroson – hát ezért érzékenyültem el" – habogta az elődöntőben aratott diadalát követően sírva fakadó Gaston Gaudio. "A salakkirállyal kell felvennem a harcot, nyilván életem legjobb játékát kell nyújtanom, ha győzni akarok – de szerintem képes leszek rá. Muszáj" – tette hozzá Gaudio. "Döntőbe jutottam, ami természetesen új érzést jelent a számomra, de szeretném felhívni a figyelmet egy apróságra: nem azért jöttem ide, hogy az elődöntőt nyerjem meg…" – érzékeltette elszántságát a fináléig vezető úton mindössze egy játszmát elveszítő Coria. ---- FRANCIA NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, ROLAND GARROS, PÁRIZS (15 883 980 dollár, salak)
Férfi egyes A döntőben: Gaudio (argentin)–Coria (argentin, 3. kiemelt)
Női egyes Döntő: Miskina (orosz, 6.)–Gyementyijeva (orosz, 9.) 6:1, 6:2
Férfi páros Döntő: Malisse, O. Rochus (belga)– Llodra, Santoro (francia, 6.) 7:5, 7:5
Női páros A döntőben: Ruano-Pascual, Suárez (spanyol, argentin, 1.)–Kuznyecova, Lihovceva (orosz, 2.)
Juniorok
Fiú egyes A döntőben: Monfils (francia, 1.)–Kuznetsov (amerikai, 14.)
Lány egyes A döntőben: Karatancseva (bolgár, 1.)–Gojnea (román)
Fiú páros Döntő: Andujar, Granollers-Pujol (spanyol)–Kuznetsov, Zverev (amerikai, német, 7.) 6:3, 6:2
Lány páros Döntő: Bohmová, M. Krajicek (cseh, holland, 6.)–Kotkina, Svedova (orosz) 6:3, 6:2