Egyedül mássza a csúcsokat

KAMLER JÁNOSKAMLER JÁNOS
Vágólapra másolva!
2004.11.14. 21:01
Címkék
Immár egy éve nincs edzője Roger Federernek, és érdekes módon éppen a Peter Lundgrennel történt "szakítása" óta tartja igazán rettegésben a teniszvilágot.
"Nincs szüksége edzőre, jót tesz neki, hogy senkitől sem függ. Egy edző sokszor a kelleténél több tornát ír elő a tanítványának, ami nem feltétlenül okos megoldás, hiszen így sokkal hamarabb kiéghetnek a teniszezők" - hangoztatta a Legnagyobb, azaz Rod Laver. A Grand Slamet kétszer is teljesítő (1962, 1969) ausztrál legenda mondott mást is.
"Szerintem a fonák a legnagyobb fegyvere, no meg az, hogy az esetek többségében hamarabb üt nyerőt, mint az ellenfelei. Született teniszzseni, olyan, amilyet még nem hordott a hátán a föld. Ha lesz akaratereje - és miért ne lenne? -, mindent el fog érni ebben a sportágban, amit csak akar, előtte nincsenek határok. Megtisztelő lenne, ha egyszer hozzá hasonlítanának, bár szerintem ő mindenkin túltesz: minden idők legjobbja" - magasztalta a svájci világelsőt a 66 esztendős, 11-szeres Grand Slam-bajnok.
Fent már említettük, hogy Federer egyedül veselkedett neki a 2004-es évadnak, amelyet a hétfőn kezdődő houstoni Mesterek Kupáján koronázhat meg: nem csupán címvédés lenne, hanem emberfeletti teljesítmény is, elvégre az eddigi négy nagy tornából (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, US Open) hármat megnyert, és most, az ötödiken is ő a legnagyobb esélyes. Három Grand Slam-trófea, plusz egy világbajnoki cím - ez lenne Federer 2004-es eredménysora.
Illetve annak csak egy szelete, hiszen a három Grand Slam-tornán kívül további hét ATP-viadalon diadalmaskodott, elveszített döntője nem volt - mindent egybevetve 12 finálét nyert meg sorozatban, ilyen parádés mérleggel csak Björn Borg és John McEnroe büszkélkedhet az elmúlt 25 évben -, kemény pályán, füvön és salakon is nyert versenyt, legalább kettőt-kettőt. No, ilyet még nem látott a világ. De talán nem is ez a legmegdöbbentőbb, hanem az, hogy a tavalyi Mesterek Kupája óta 18-szor találkozott az akkor éppen a világranglista első tíz helyezettje között tanyázó játékossal, és mind a 18 mérkőzést győztesen zárta!
Halandó lévén természetesen ő sem feltartóztathatatlan. Hogy mi, pontosabban ki lehet az egyik veszélyforrás, azzal keretes írásunkban foglalkozunk, a másik "buktató" pedig egy makacs sérülés: a bázeli ATP-tornán edzés közben elszakadt Federer combizma. "Pályafutásom elején járok még, úgyhogy semmiképpen sem kockáztatok túl sokat, szép lassan próbálok majd belelendülni a játékba. De hogy konkrétan válaszoljak: köszönöm, remekül érzem magam" - felelt az egészségi állapotát firtató kérdésre a svájci világelső.
Hét teniszező számára nem a legjobb hír.

Tv: az Eurosport hétfőn magyar idő szerint 20 órától, majd keddre virradóra hajnali 2 órától élőben követi az eseményeket ---- MESTEREK KUPÁJA, HOUSTON (4 400 000 dollár, kemény pálya)
Piros csoport: Roger Federer (svájci), Lleyton Hewitt (ausztrál), Carlos Moyá (spanyol), Gaston Gaudio (argentin). Kék csoport: Andy Roddick (amerikai), Marat Szafin (orosz), Guillermo Coria (argentin), Tim Henman (brit)

A HÉTFÔI PROGRAM
Federer-Gaudio: Federer eddig háromszor találkozott Gaudióval, kétszer salakon, egyszer kemény pályán, és mind a háromszor ő nyert. Egyik győzelme sem volt sima, a kemény pályán aratott sikerét például csak 6:4, 3:6, 7:5 formájában tudta kicsikarni. Hewitt-Moyá: immár tizedik alkalommal csapnak össze, az eddigi mérleg öt győzelem itt, öt ott, sőt kemény borításon is döntetlenre áll a párharc (3-3). Mesterek Kupáján is randevúztak már, 2002-ben Sanghajban Moyá nyerte meg a csoportmérkőzést - a tornát viszont Hewitt.

AZ EDDIGI MESTEREK (VILÁGBAJNOKOK)
1974: Guillermo Vilas (argentin). 1975: Ilie Nastase (román). 1976: Manuel Orantes (spanyol). 1977: Jimmy Connors (amerikai). 1978: John McEnroe (amerikai). 1979: Björn Borg (svéd). 1980: Björn Borg. 1981: Ivan Lendl (csehszlovák). 1982: Ivan Lendl. 1983: John McEnroe. 1984: John McEnroe. 1985: Ivan Lendl. 1986: Ivan Lendl. 1987: Ivan Lendl. 1988: Boris Becker (NSZK-beli). 1989: Stefan Edberg (svéd). 1990: Andre Agassi (amerikai). 1991: Pete Sampras (amerikai). 1992: Boris Becker (német). 1993: Michael Stich (német). 1994: Pete Sampras. 1995: Boris Becker. 1996: Pete Sampras. 1997: Pete Sampras. 1998: Álex Corretja (spanyol). 1999: Pete Sampras. 2000: Gustavo Kuerten (brazil). 2001: Lleyton Hewitt (ausztrál). 2002: Lleyton Hewitt. 2003: Roger Federer (svájci) ---- Tegyük tisztába az erőviszonyokat: Roger Federer számára nem Andy Roddick, hanem Marat Szafin a potenciális rivális a Mesterek Kupáján meg úgy általában. Ha csak az eredeti tehetséget és nem a megtanulható mozdulatok elsajátítását vesszük alapul, a hatalmas termetű orosz közel jár Federer talentumához (sőt…), csak éppen a fejében nem tud rendet rakni, arra valószínűleg sohasem lesz képes. Ô ilyen. Bohém, indulatos, makacs, rakoncátlan idegrendszerrel.
De mindenekelőtt istenadta tehetség. Ereje fölülmúlhatatlan, övé a legerősebb fonák, játéka improvizatív, és úgy fest, átmenetileg nyaktól felfelé is rendben van minden, hiszen egymás után megnyerte a két fedett pályás mestertornát (Madrid, Párizs), a sportág történetében elsőként. Lehet, hogy jobb lesz Federernél Houstonban, lehet, hogy tovább sem jut a csoportjából (eddig egyszer sem sikerült neki…), Szafin mindenesetre rendkívül bizakodó: "Élvezem a teniszt, márpedig ennél több nem kell nekem a jó játékhoz. Bár hadd jegyezzem meg: semmi kedvem összekerülni Federerrel…" ---- ROGER FEDERER (1. a világranglistán)
A 23 éves svájci a világelső, a címvédő és természetesen a verseny első számú esélyese; ha nyer, idei 11. (!) bajnoki trófeáját emelheti a magasba. Ez lesz a harmadik vb-szereplése, eddigi kilenc meccséből nyolcat megnyert.

LLEYTON HEWITT (3.)
Federerhez hasonlóan 23 esztendős, ő viszont már kétszer is nyert Mesterek Kupáját. Hewitt negyedszer szerepelhet az év végi szupertornán, eddigi 13 meccséből tízet megnyert.

CARLOS MOYÁ (5.)
Az ötödik fellépésére készül, ezt megelőzően 1997-ben, 1998-ban, 2002-ben és tavaly volt tagja a mezőnynek. Hetek óta nem játszott, nem tudni, milyen formában van, azt viszont igen, hogy bámulatosan tud teniszezni.

GASTON GAUDIO (10.)
Az idén megnyerte a párizsi Roland Garrost, és "csak" Grand Slam-győztesként tudta kvalifikálni magát a houstoni viadalra. Nem valószínű, hogy első vb-bevetésén máris főhős lesz.

ANDY RODDICK (2.)
Az amerikai nehéztüzér másodszor vesz részt az eseményen, tavaly az elődöntőig jutott. Az idény utolsó harmadára mintha elfogyott volna a szuflája, jóllehet félelmetes adogatásaira Houstonban is építhet. De csak azokra…

MARAT SZAFIN (4.)
Esélyeiről inkább semmit… A kiszámíthatatlan orosz harmadszor játszhat az évadzáró tornán, amelyen eddig nem sok vizet zavart, hét mérkőzéséből csupán kettőt tudott megnyerni. Most talán megtriplázza a győzelmei számát.

GUILLERMO CORIA (6.)
Döntős volt a Roland Garroson, a tavasszal sikert sikerre halmozott, az évad második felében viszont megsérült, hónapok óta nem lépett pályára. Ha vállalja a játékot, ez lesz a második Mesterek Kupája-szereplése.

TIM HENMAN (7.)
Világbajnokságon kétszer is szerepelt (1997, 1998), de amióta Mesterek Kupája a verseny elnevezése, nem jutott szóhoz, egészen 2004-ig. Kifinomult játéka üde színfoltja lehet a tornának.

A CSEREEMBER: GUILLERMO CANAS (11.)
Miután Andre Agassi és David Nalbandian is lemondott a csereember szerepéről, ő lesz a tartalék. Mindenképpen jól jár, hiszen akkor is zsebre vághat 50 ezer dollárt, ha egyszer sem lép pályára.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik