Szilveszter Új-Zélandon

KAMLER JÁNOSKAMLER JÁNOS
Vágólapra másolva!
2004.12.11. 20:39
Címkék
Lássuk be, a magyar teniszezők számára nem ez volt a legsikeresebb év, igaz, egy-egy kiugró eredményt azért regisztrálhattunk. Férfivonalon jól teljesített a Davis-kupa-válogatott, Bardóczky Kornél egyre több nemzetközi viadalon villan meg, Mandula Petrának is voltak nagy napjai, az idény legjobbjának azonban mást választottunk: Kapros Anikót. A még mindig csupán 21 esztendős magyar játékos második fél éve nem úgy sikerült, ahogy eltervezte, az évad elején ugyanakkor nagyon belekezdett - többek között erről faggattuk.
Kapros Anikó
Született: 1983. november 11., Budapest
Nemzetisége: magyar
Lakhelye: Budapest
Magassága/testsúlya: 173 cm/62 kg
Ütôfogása: jobbkezes (kétkezes fonákkal)
Profistátus: 2000 óta
Kiemelkedô nemzetközi eredményei: nyolcaddöntôs az Australian Openen (2004), a legjobb 32 közé jutott a Roland Garroson (2002) és Wimbledonban (2003), döntôs a tokiói Japan Openen (2003), elôdöntôs a budapesti (2001), illetve a casablancai WTA-tornán (2001), egyesben és párosban is juniorbajnok az Australian Openen (2000)
Jelenlegi világranglistás helyezése: 85.
Legjobb helyezése a világranglistán: 44. (2004. május 10.)
Meccsindexe: 94 gyôzelem/79 vereség
Keresete: 343 475 amerikai dollár
Kapros Anikó
Született: 1983. november 11., Budapest
Nemzetisége: magyar
Lakhelye: Budapest
Magassága/testsúlya: 173 cm/62 kg
Ütôfogása: jobbkezes (kétkezes fonákkal)
Profistátus: 2000 óta
Kiemelkedô nemzetközi eredményei: nyolcaddöntôs az Australian Openen (2004), a legjobb 32 közé jutott a Roland Garroson (2002) és Wimbledonban (2003), döntôs a tokiói Japan Openen (2003), elôdöntôs a budapesti (2001), illetve a casablancai WTA-tornán (2001), egyesben és párosban is juniorbajnok az Australian Openen (2000)
Jelenlegi világranglistás helyezése: 85.
Legjobb helyezése a világranglistán: 44. (2004. május 10.)
Meccsindexe: 94 gyôzelem/79 vereség
Keresete: 343 475 amerikai dollár
- Itt a december, az egyetlen olyan hónap, amelyben a teniszezők is pihenhetnek.
- Akárcsak a többi, ez az idény is hosszúra nyúlt, ráadásul pályafutásom során először szembe kellett néznem azzal, milyen érzés huzamosabb ideig sérüléssel bajlódni. Borzasztó. Az ember edzene, játszana, menne előre, de a teste nem engedi. Valahogy azért föl tudtam dolgozni magamban, bár nem volt egyszerű, elsősorban lelkileg.
- Éppen az olimpiának tett keresztbe ez a sérülés.
- Ez a legbosszantóbb. Egész életemben arra készültem, hogy olimpián teniszezzem, sikerült is kijutnom Athénba, ahol aztán lábsérülést szenvedtem, és egyesben nem is tudtam versenyezni. Mindegy, lesz még lehetőségem olimpián szerepelni.
- Volt panaszmentes időszaka is, mindjárt az év eleje. Australian Open, nyolcaddöntő.
- Nagyon odatettem magam az év elején, Melbourne-ben ráadásul mindenképpen jó eredményre számítottam, elvégre négy esztendeje ott nyertem egyesben és párosban a juniorok között. Felnőttként azóta nem voltam sikeres az ausztrál bajnokságon, ennek akartam véget vetni, ami sikerült is.
- A teniszkedvelők emlékezetében a Mandula Petra elleni, őrületes meccse marad meg, de azért ott volt az első fordulóban aratott győzelme is a tizedik kiemelt orosz Petrova ellen. Hihetetlenül agresszív teniszező, ehhez képest simán megverte. Meglepődött?
- Azt hiszem, ez adta meg a kellő lökést a jó folytatáshoz. Eleve remek formában éreztem magam, és miután tényleg jól játszva nyertem Petrova ellen, úgy éreztem, sok mindenre képes vagyok. Így is történt, hiszen női egyesben bejutottam a legjobb tizenhat közé.

Kapros Anikó januárban a legjobb 16 közé jutott az Australian Openen (Fotó: Meggyesi Bálint)
Kapros Anikó januárban a legjobb 16 közé jutott az Australian Openen (Fotó: Meggyesi Bálint)
Kapros Anikó januárban a legjobb 16 közé jutott az Australian Openen (Fotó: Meggyesi Bálint)
- Miután legyőzte Mandulát, a döntő szettben tizenkettő tízre diadalmaskodva.
- Óriási meccs volt, mind a ketten annyira, de annyira akartuk a győzelmet, tényleg mindent kiadtunk magunkból. Emlékszem, valami rangos mérkőzés következett a miénk után, ezért viszonylag korán kezdtek szivárogni a nézők a pályára, abban bízva, hogy hamar végzünk. Petrával elintéztük, hogy jó sokáig várjanak…
- Felesleges azon töprengeni, mi lett volna, ha a nyolcaddöntőből is továbbjut, inkább azt mondja meg, mikor lesz legközelebb ennyire a tűz közelében? Elvégre akik juniorként Grand Slam-tornát nyernek, azok az esetek többségében előbb-utóbb felnőttként is eljutnak a legjobb nyolcig, négyig.
- Azon leszek, hogy sikerüljön. Huszonegy éves vagyok, van még időm, bár nem tagadom, jó lenne minél hamarabb teljesíteni ezt a célkitűzésemet. A verseny mindenesetre óriási.
- Elég csak az oroszokra gondolni, lassan annyi van belőlük, mint égen a csillag.
- Egyrészt. De arról se feledkezzünk meg, hogy ebben az agyonhajszolt teniszvilágban nem könnyű a csúcsra jutni és ott is maradni. Sok a verseny, túl sok.
- Látja, szinte valamennyi teniszező panaszkodik a sűrű versenynaptár miatt, mégsem történik semmi.
- Elég baj. Attól, hogy ebben a sportban is a pénz diktál, igazán tekintettel lehetnének a játékosokra is. Nem elég, hogy megszakadunk az edzéseken, szinte egyfolytában teniszezünk, utazgatunk, elvárják, hogy az összes tornán szerepeljünk. Mintha cirkuszi bábuk lennénk.
- Akkor pihenje ki magát az új idény rajtja előtt.
- Nemsokára megyek síelni a barátaimmal, igaz, miután hazajövök, huszonnyolcadikán megyek Új-Zélandra versenyezni, úgyhogy szilveszterkor nem is leszek Magyarországon.
- Legutóbb mikor töltötte itthon?
- Négy vagy öt éve, nem tudom. De fogok még itthon szilveszterezni - csak akkor már nem leszek profi teniszező.
Az elmúlt négy év győztesei
2003Mandula Petra
2002Sávolt Attila
2001Mandula Petra
2000Kuti Kis Rita
---- Január
Az amerikai csapat (Lindsay Davenport, James Blake) megvédi bajnoki címét a perthi Hopman-kupán, amelyen - a torna történetében először - részt vehet a magyar gárda is; hazánkat Mandula Petra és Sávolt Attila képviseli.

Február
Roger Federer megnyeri az Australian Opent, a hölgyeknél Justine Henin-Hardenne diadalmaskodik. A magyar indulók közül Mandula Petra és Kapros Anikó remekel, utóbbi a nyolcaddöntőig jut - miután a harmadik körben éppen Mandulát veri meg óriási küzdelemben.

Március
A távozó Taróczy Balázs helyére Kiss Sándort nevezi ki a szövetség a Davis-kupa-kapitányi posztra. Böröczky Zoltán, illetve Stadler Ildikó nyeri meg a fedett pályás országos bajnokságot.

Április
A Bardóczky Kornél vezette Davis-kupa-válogatottunk nagyszerű győzelmet arat Írországban, és bejut a második fordulóba az Euro-afrikai zóna II. csoportjában. Fed-kupa-csapatunk - Mandula és Kapros nélkül - nem tudja kiharcolni a Világcsoportba jutásról döntő playoffmérkőzést, így az Euro-afrikai zóna I. csoportjában ragad. A charlestoni salakpályás WTA-tornán Mandula Petra szenzációsan szerepel, legyőzi Jelena Dokicsot, majd az egykori világelső Jennifer Capriatit, a negyeddöntőben azonban elbúcsúzik.

Május
Mandula Petra - az osztrák Barbara Schett oldalán - párosban megnyeri a római-parti WTA-tornát, egyesben a szerb Jelena Jankovics győz.

Június
Az uraknál az argentin Gaston Gaudio, a hölgyeknél az orosz Anasztaszija Miszkina győz a Roland Garroson - Miszkina az első orosz Grand Slam-bajnok női egyesben. Idehaza a magyar bajnokságon Balázs György, illetve Berecz-Sz. Boglárka végez az első helyen.

Július
Roger Federer megvédi a címét Wimbledonban, míg a hölgyeknél ismét orosz bajnokot avatnak: a 17 éves Marija Sarapovát. Miután kiesik a harmadik körben, bejelenti a visszavonulását a 32 esztendős horvát Goran Ivanisevic, a wimbledoni bajnokság 2001-es győztese - és 1992-es, 1994-es, 1998-as döntőse… Ismét győz a magyar DK-csapat, ezúttal Norvégián jut túl, és készülhet az I. csoportba jutásról döntő párharcra.

Augusztus
Nicolas Massú nagy napjai Athénban: a chilei teniszező egyesben és - Fernando González oldalán - párosban is aranyérmet szerez, a hölgyeknél Justine Henin-Hardenne győz.

Szeptember
Jó, jobb, Federer: a svájci géniusz az US Opent is megnyeri, a hölgyeknél meg tovább tart az orosz uralom, ezúttal Szvetlana Kuznyecova lesz Grand Slam-bajnok. Davis-kupa-együttesünk Szegeden kikap a szerbektől, így nem sikerül a feljutás az I. csoportba.

November
Ismét egy orosz diadal, Marija Sarapova nyeri meg a Los Angeles-i világbajnokságot. A houstoni Mesterek Kupáján természetesen Federer villog, a svájci világelső itt is megvédi tavalyi elsőségét. A Fed-kupa-döntőben az oroszok győznek, első bajnoki címüket elhódítva.

December
Spanyolország - 2000 után - másodszor nyeri meg a Davis-kupát, miután a sevillai fináléban 3-2-re győz az amerikaiak ellen. Bejelenti visszavonulását Sávolt Attila, az elmúlt évtized legjobb magyar férfi teniszezője. ---- Csak Párizsban nem sikerült

Nem vitás, Roger Federer volt a 2004-es idény legjobb teniszezője, egyszersmind az egyetemes sport egyik fénylő csillaga. A 23 esztendős svájci világelső az igazán jelentős tornák közül egyedül a párizsi Roland Garrost nem tudta megnyerni (egyébként a háromszoros bajnok brazil Gustavo Kuertentől kapott ki), az Australian Openen, Wimbledonban, az US Openen, majd az év végi világbajnokságon (Mesterek Kupája) viszont nem tudták legyőzni. Az öt kiemelkedő versenyből négyet megnyert - erre korábban egyetlen férfi teniszező sem volt képes.
Az isteni tehetséggel megáldott fiatalember csak az idén 11 tornán diadalmaskodott, 80 mérkőzése közül 74-et megnyert, Top 10-es teniszezőtől egyszer sem kapott ki (!), sőt világcsúcsot állított fel a tekintetben, hogy sorozatban már 13 döntőt zárt győztesként.
"Tényleg fantasztikus évet zártam" - állapította meg szerényen a szimpatikus svájci teniszező. Hogy legalább egy lépéssel a többiek előtt jár, az teljesen nyilvánvaló, így elsősorban azért szurkoljunk neki, hogy az elkövetkezdő években megcsinálja a Grand Slamet, vagyis hogy egy naptári éven belül mind a négy Grand Slam-tornát megnyerje.
Reális esélye van rá. ---- Chilei csoda

Mielőtt felelevenítenénk a chilei teniszezők athéni sikerét, elsőként a mieinkről: az uraknál egy játékosunk sem képviselte hazánkat, a hölgyeknél ugyanakkor két párosért, egyesben meg három indulóért szoríthattunk - nem sokáig, mert mindannyian az első fordulóban estek ki.
Eleve nem kezdődött jól az olimpiai tenisztorna, hiszen Czink Melinda megkapta Sydney egyes és páros bajnokát, az egykori világelső Venus Williamst, aki simán, három gémet veszítve győzött. Mandula Petrának lehetett volna sansza a svájci Patty Schnyderrel szemben, de a túl sok (48) ki nem kényszerített hibája megpecsételte a sorsát. A Czinkhez hasonlóan az első olimpiáján szereplő Kapros Anikó még balszerencsésebb volt, ő ugyanis pályára sem tudott lépni egyesben - sőt kis túlzással a szó szoros értelmében sem tudott lépni, mert combizomsérülést szenvedett a párosmeccsen (Czink volt a partnere), amelyet egyébként 6:3, 5:4-ről veszített el a magyar kettős. A másik párosunk, a Mandula, Nagy Kyra duó is az első körben vérzett el, a mieink számára tehát azonnal véget ért a verseny.
Volt min hüledezni a továbbiakban, a toronymagas favorit, világelső Roger Federer például kudarcot vallott, általános elképedésre még a nyolcaddöntőbe sem jutott be. Legyőzője a világranglistán akkor 79., 18 esztendős cseh Tomás Berdych volt, neki legalább emlékezetes marad az athéni viadal, függetlenül attól, hogy végül nem került érmes pozíció közelébe.
Bezzeg a chileiek! Nicolas Massú az athénihoz hasonló kemény pályán hétből hét meccset elveszített az olimpia előtt, ehhez képest aranyérmes lett (a fináléban négyórás csatában legyőzve az amerikai Mardy Fisht), sőt párosban is a legfényesebb medáliát akasztották a nyakába, no meg honfitársának, Fernando Gonzáleznek, aki - nem mellékesen - egyesben bronzérmes lett; Chile korábban egyetlen sportágban sem szerzett aranyérmet az olimpiákon.
A hölgyeknél egy nagy viszszatérésnek lehettek szemtanúi az érdeklődők: hosszú kihagyás után ismét ütőt ragadott Justine Henin-Hardenne, a belgák világklasszisa, aki meg sem állt az olimpiai aranyéremig. Az elődöntőben 1:5-re állt a döntő szettben az orosz Anasztaszija Miszkina ellen, onnan nyert végül 7:5-re, hogy aztán a fináléban a francia Amélie Mauresmót is legyőzze. Párosban - óriási meglepetésre - kínai győzelem született Szün Tien-tien és Ting Li révén.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik