Pedig Dent megtett mindent

KAMLER JÁNOSKAMLER JÁNOS
Vágólapra másolva!
2005.09.04. 23:18
Címkék
Apróságokon múlt, hogy teljes sikerrel zárják a férfi egyes harmadik fordulóját az amerikai teniszezők, csupán Lleyton Hewitt "rondított bele" a képbe: az US Open 2001-es bajnoka drámai küzdelemben, öt játszmában legyőzte Taylor Dentet, így négy helyett csak három hazai versenyző lesz ott a legjobb 16 között.
Lleyton Hewitton múlt, hogy az amerikai teniszezôk nem zárták teljes sikerrel a férfi egyes harmadik fordulóját
Lleyton Hewitton múlt, hogy az amerikai teniszezôk nem zárták teljes sikerrel a férfi egyes harmadik fordulóját
Lleyton Hewitton múlt, hogy az amerikai teniszezôk nem zárták teljes sikerrel a férfi egyes harmadik fordulóját
Lleyton Hewitton múlt, hogy az amerikai teniszezôk nem zárták teljes sikerrel a férfi egyes harmadik fordulóját
Lleyton Hewitton múlt, hogy az amerikai teniszezôk nem zárták teljes sikerrel a férfi egyes harmadik fordulóját
Lleyton Hewitton múlt, hogy az amerikai teniszezôk nem zárták teljes sikerrel a férfi egyes harmadik fordulóját

James Blake adta meg az alaphangot, aki szombaton emlékezetes játékkal elbúcsúztatta a második helyen kiemelt Rafael Nadalt, majd következett a nagy Andre Agassi. Tizenkilenc éve, 1986-ban szerepelt először az US Openen, ellenfele, Tomás Berdych akkor minden bizonnyal azt sem tudta, mi fán terem a tenisz, elvégre egyéves volt. Azóta stramm fiatalember, nem mellékesen kitűnő játékos lett a cseh fiúból, a tavalyi athéni olimpián legyűrte a világelső Roger Federert, az idén Cincinnatiben meg Nadalt - Agassival mindenesetre nem bírt: a 35 esztendős legenda pazar produkcióval, számtalan ejtéssel operálva visszaverte Berdych támadásait, így továbbra is elmondhatja magáról, hogy sohasem kapott ki az Open harmadik fordulójában.

"Emberek, visszajövök, még legalább egyszer!" - üzent az érte szorítóknak a sportág csodája, aki a nyolcaddöntőben is jó eséllyel lép pályára, legalábbis a statisztika alapján. Xavier Malisse lesz az ellenfele, aki a Grand Slam-versenyek ezen szakaszában általában már betlizni szokott, ráadásul eddigi négy, egymás elleni találkozójuk alkalmával egyszer sem tudta megverni a leghíresebb Las Vegas-it.

Órákkal Agassi diadalát követően Robby Ginepri, a nyár nagy felfedezettje ejtette ámulatba New York népét, 3 óra 20 perces, rendkívül színvonalas, szórakoztató és fordulatos mérkőzésen legyőzve a német Tommy Haast, pályafutása során először. Sőt, nem csupán e téren javított: a statisztikákra mindig is sokat adó amerikaiak azt is fontosnak találták megemlíteni, hogy Ginepri három sikertelen kísérlet után végre győzni tudott villanyfénynél…

Már csak Taylor Dent volt hátra, ha vasárnap nyer, négy amerikai úriember készülhetett volna a nyolcaddöntőre. Nos, majdnem összejött: a szerva-röpte játék egyik utolsó mohikánja a lehető legtöbbet hozta ki magából, öt szettre kényszerítette a tavalyi döntős Lleyton Hewittot, a mérkőzés hajráját azonban már megint az ausztrál bírta jobban - mert egyébként ő a jobb teniszező. A döntő játszma 5:5-ös állásánál csodálatosat alakított fogadóként, és bár 6:5-nél elpuskázott három meccspontot, negyedikre bevitte az ászt, saját magát meg a legjobb 16 közé.

Ott a helye a második héten, ezzel talán még az amerikaiak is egyetértenek.
A nap mérkőzése
Lleyton Hewitt (ausztrál, 3.)–Taylor Dent (amerikai, 25.) 6:3, 3:6, 6:7, 6:2, 7:5
1. adogatások (%-ban)5054
Ászok819
Kettős hibák810
Ki nem kényszerített hibák3644
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)7471
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)4638
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra)179198
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra)145161
Legerősebb adogatás (km/óra)204227
Direkt pontok (adogatásból is)6855
Sikeres brékpontok8/165/9
Pontok/kísérletek a hálónál35/4689/157
Megnyert pontok166152
Mérkőzésidő (perc)201(30+34+54+30+53)
---- Egy szerencsétlen mozdulat következtében kis híján eltörte a nyakát, néhány nappal azután elveszítette édesapját, majd övsömörrel bajlódott, a világranglistán pedig visszaesett a 210. helyre - ilyen fekete volt James Blake (képünkön) tavasza 2004-ben. A hányattatott sorsú amerikai teniszező akkoriban azt sem tudta, játszhat-e még az ATP Touron - ehhez képest szabadkártyásként bejutott az US Open nyolcaddöntőjébe, beállítva pályafutása legjobb Grand Slam-szereplését.

"Emlékszem, tavaly ilyenkor csak a televízión keresztül nézhette az US Opent, mert a betegsége miatt félig lebénult. Ugye, átérzik, hogy a történtek után mit jelent számomra látni őt önfeledten mosolyogni?" - szipogta Blake édesanyja, Betty, miután fia bámulatos teljesítményt nyújtva legyőzte az idén már kilenc versenyt megnyerő Rafael Nadalt a harmadik fordulóban, több mint 20 ezer tomboló néző előtt.

"Hihetetlenek a srácok - utalt szurkolótáborára a rangsorban jelenleg 49. Blake. - Rengeteg energiát adnak nekem, és őszintén örülök annak, hogy miközben értem szorítanak, nem sértegetik az ellenem játszót. Ami a mérkőzést illeti: pokoli nehéz volt, mert legalább kétszer kellett megnyernem egy-egy labdamenetet ahhoz, hogy pontot csináljak."

Azt mondja, két-három esztendeje nem tudta volna megnyerni az ilyen kiélezett csatákat, 25 éves korára azonban megtanulta, kizárólag erővel nem lehet maradandót alkotni. "Megfontoltabb ember lettem, és az elmúlt egy évben történtek átrendezték az értékrendemet. Mindent megteszek a jó szereplés érdekében, de már nem a tenisz, illetve a győzelem a legfontosabb, úgyhogy akkor sem leszek elkeseredve, ha a negyeddöntőben lenulláznak" - mondta a szimpatikus amerikai, akire egyébként még vár a nyolcaddöntő is. Hogy miért említette a negyeddöntőt? Mert azt Agassival szeretné megvívni.

Djokovics az ötödik
A profizmus 1968-as bevezetése óta Novak Djokovics az ötödik szerb úriember, aki harmadik fordulós mérkőzést játszhat Grand Slam-tornán - rajta kívül Niki Szpearnak, Szlobodan Zsivojinovicsnak, Nenad Zimonjicsnak és Janko Tipszarevicsnek sikerült ez a bravúr. Az US Openen ugyanakkor csak két szerb jutott el a legjobb 32-ig, Djokovics és Zsivojinovics.

Dentnél megszakadt
A verseny első négy napjában mind a kilenc férfi egyes mérkőzés három szettben dőlt el az Arthur Ashe Stadionban - a sorozat Taylor Dentnél szakadt meg, aki pénteken "csak" négy játszmában tudott továbbjutni.

Negyedszer is nyolcaddöntő
Habár továbbra sincs Grand Slam-trófeája, Guillermo Coria elmondhatja magáról, hogy az idén minden eddiginél kiegyensúlyozottabban teljesít, legalább is a major versenyeken: az argentin teniszező mind a négy Grand Slam-viadalon eljutott a nyolcaddöntőig. ---- "Elveszítettem az önbizalmamat, és azzal együtt a mérkőzést is. El kell fogadnom, hogy ezen a napon akadt, aki jobb volt nálam, gratulálok Jamesnek" - ismerte el Rafael Nadal, miután négy szettben kikapott James Blake-től.

"Eszem ágában sincs hordani a tíz-tizenöt évvel ezelőtti szerelésemet, mert ha olyan ruhákat vennék fel, mint például a feleségem, valószínűleg úgy is játszanék, mint ő" - kacagtatta meg az újságírókat Andre Agassi, aki ezek szerint legszívesebben letagadná a múltját…

"Egyvalamiben biztosan kimagaslik közülünk: bármekkora nyomás alatt képes világklasszis teljesítményre. Nem ismer félelmet, és szemlátomást élvezi a legnagyobb kihívásokat" - emelte ki az orosz teniszezők közül Marija Sarapovát a tavalyi döntős Jelena Gyementyijeva.

"Nem értem, miért hiszik azt néhányan, hogy valami baj van velem, hiszen eddig minden mérkőzésemet megnyertem" - jelezte Justine Henin-Hardenne, hogy nem igazán érdekli, ha meccs közben kisebb-nagyobb hullámvölgybe kerül. ---- AMERIKAI NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, US OPEN, FLUSHING MEADOWS (17 742 000 dollár, kemény pálya)
Férfi egyes

3. forduló: L. Hewitt (ausztrál, 3. kiemelt)-Dent (amerikai, 25.) 6:3, 3:6, 6:7, 6:2, 7:5; Agassi (amerikai, 7.)-Berdych (cseh, 32.) 3:6, 6:1, 6:4, 7:6; Coria (argentin, 8.)-Söderling (svéd) 6:2, 6:7, 6:1, 6:4; Hrbaty (szlovák, 15.)-Ferrer (spanyol, 17.) 6:7, 7:5, 7:5, 7:5; Robredo (spanyol, 19.)-Grosjean (francia) 6:4, 7:5, 6:7, 7:6; Malisse (belga)-Juzsnij (orosz, 24.) 5:7, 1:6, 6:1, 7:5, 7:6; Ginepri (amerikai)-Haas (német, 29.) 7:5, 6:7, 6:4, 2:6, 6:3; Verdasco (spanyol)-Djokovics (szerb-montenegrói) 6:1, 4:6, 6:7, 6:4, 6:4. A nyolcaddöntő párosítása: Federer (svájci, 1.) vagy O. Rochus (belga, 27.)-Clément (francia) vagy Kiefer (német); Nalbandian (argentin, 11.) vagy F. González (chilei, 21.)-Sanguinetti (olasz) vagy Srichaphan (thaiföldi); Hewitt-Hrbaty; Verdasco-Mirnij (fehérorosz, 30.) vagy J. Nieminen (finn); Coria-Massú (chilei); Gasquet (francia, 13.)-Ginepri; Agassi-Malisse; Robredo-J. Blake (amerikai)

Női egyes
3. forduló: Davenport (amerikai, 2.)-Medina-Garrígues (spanyol, 32.) 6:3, 6:2; Mauresmo (francia, 3.)-Grönefeld (német, 31.) 7:5, 6:3; Pierce (francia, 12.)-Jankovics (szerb-montenegrói, 17.) 6:3, 3:0, fa.; Déchy (francia, 15.)-Golovin (francia, 23.) 7:5, 2:6, 6:2. Nyolcaddöntő: Sarapova (orosz, 1.)-Mirza (indiai) 6:2, 6:1; Petrova (orosz, 9.)-Vaidisová (cseh, 26.) 7:6, 7:5. A további párosítás: K. Clijsters (belga, 4.)-Vento-Kabchi (venezuelai); V. Williams (amerikai, 10.)-S. Williams (amerikai, 8.); Henin-Hardenne (belga, 7.)-Pierce; Lihovceva (orosz, 19.)-Mauresmo; Gyementyijeva (orosz, 6.)-Schnyder (svájci, 11.); Déchy-Davenport

Férfi páros
2. forduló: Bhupathi, Damm (indiai, cseh, 7.)-Ancic, Ljubicic (horvát) 7:6, 3:6, 7:6; F. González, Massú (chilei, 15.)-Carlsen, Coetzee (dán, dél-afrikai) 6:4, 6:4; F. López, Verdasco (spanyol)-Kuznetsov, Oudsema (amerikai) 6:7, 6:4, 6:4. Nyolcaddöntő: W. Black, Ullyett (zimbabwei, 4.)-Th. Johansson, Koenig (svéd, dél-afrikai) 4:6, 6:0, 6:1; Erlich, A. Ram (izraeli, 11.)-Delic, Morrison (amerikai) 7:6, 6:3; Suk, Vízner (cseh, 12.)-Hernych, Spadea (cseh, amerikai) 7:6, 6:4; Goldstein, Thomas (amerikai)- Burgsmüller, Juzsnij (német, orosz) 7:6, 6:2

Női páros
2. forduló: Hantuchová, Szugijama (szlovák, japán, 5.)-Frazier, Zsidkova (amerikai, orosz) 2:6, 6:3, 6:3; Petrova, Shaughnessy (orosz, amerikai, 4.)-Jankovics, Krizan (szerb-montenegrói, szlovén) 1:0, fa. Nyolcaddöntő: Kuznyecova, Molik (orosz, ausztrál, 2.)-Farina-Elia, Vinci (olasz) 6:3, 6:3; Raymond, Stosur (amerikai, ausztrál, 6.)-Aszagoe, Srebotnik (japán, szlovén, 10.) 6:1, 6:3

Vegyes páros
1. forduló: Szugijama, Ullyett (japán, zimbabwei, 5.)-Salerni, M. Rodríguez (argentin) 6:2, 6:3. Nyolcaddöntő: Szafina, A. Ram (orosz, izraeli)-C. Black, W. Black (zimbabwei, 1.) 6:3, 6:4; Stubbs, B. Bryan (ausztrál, amerikai, 2.)-Vaidisová, Knowles (cseh, bahamai) 6:3, 7:6; Srebotnik, Zimonjics (szlovén, szerb-montenegrói)-Lihovceva, Nestor (orosz, kanadai, 3.) 7:6, 6:3; Morariu, M. Bryan (amerikai, 6.)-Grönefeld, Cermák (német, cseh) 2:6, 6:2, 7:6; M. Navratilova, Paes (amerikai, indiai, 7.)-Ruano-Pascual, Huss (spanyol, ausztrál) 6:4, 6:1; Stosur, Hanley (ausztrál)-Molik, Perry (ausztrál, 8.) 7:6, 6:4
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik