„Talán ha a cseh futballválogatott legyőzné a Real Madridot.” Némi unszolásra ezt a párhuzamot vonta Lukás Rosol, akit a cseh újságírók arra kértek: mondjon a csütörtöki győzelméhez fogható horderejű meglepetést a sport világából.
2003 |
Lleyton Hewitt címvédő létére már az első fordulóban búcsúzott, legyőzője a világranglista 203. helyezettje, Ivo Karlovic volt. A tenisz profi sporttá válása (1968) óta Hewitt volt az első, aki címvédőként érkezett Wimbledonba és búcsúzott az első körben. |
2002 |
A világranglista 145. helyezettje, a szabadkártyával induló svájci George Bastl öt játszmában legyőzte a hétszeres wimbledoni bajnok Pete Samprast. |
2001 |
Három wimbledoni döntő elveszítése után, két hónappal a 30. születésnapja előtt Goran Ivanisevic megszerezte karrierje első és egyetlen wimbledoni bajnoki címét. Sem a horvát teniszezőénél alacsonyabb aktuális világranglista-pozícióval (125.), sem szabadkártyával nem nyert senki rajta kívül Wimbledonban. |
1996 |
Richard Krajicek legyőzte Pete Samprast az 1996-os torna negyeddöntőjében, majd első hollandként meg is nyerte a viadalt. Ez volt Sampras egyetlen veresége Wimbledonban 1993 és 2001 között. |
1985 |
A nem kiemeltként induló, mindössze 17 esztendős Boris Becker Wimbledon történetének legfiatalabb győztese lett férfi egyesben. Majdnem ugyanekkora meglepetés volt a német fiatal következő évi címvédése, majd ezek fényében az ausztrál Peter Doohantől elszenvedett veresége az 1987-es torna második fordulójában. |
Miközben Rosol a legnépszerűbb sportág, a futball felé fordult, az angol szaksajtó Wimbledon közelmúltjában keresgélt hasonlóan váratlan események után. A BBC által összeállított top 5-ös listát keretes írásunkban megtalálják.
A cseh sajtó érthető módon fő helyen tálalja Rosol váratlan diadalát. „Cseh sokk Wimbledonban! Az idei wimbledoni kasszasikert úgy hívják, hogy Lukás Rosol!” – írja például a Mladá Fronta Dnes.
Bár a spanyol sportsajtóban érthető módon elsősorban a labdarúgó Európa-bajnokság közelgő döntője, a spanyol–olasz meccs a sláger, a címlapokra röviden kifért Nadal kiesése. A Marca egysoros címben rögzíti a tényt, az El Mundo Deportivo nem spórolja meg a „KO” kifejezést sem.
A meglepetés nagyságát érzékeltetendő, a statisztikusok összehasonlították a két, egyaránt 26 éves teniszező mérlegét: míg Nadal 582 mérkőzést nyert meg profiként, Rosol csupán 18-at – ez a szám (tehát a cseh teniszező pályafutása összes megnyert ATP-mérkőzésének száma) 23-mal alacsonyabb, mint amennyi győzelmet a spanyol zseni elkönyvelt csak ebben az esztendőben…
„Életem meccsét játszottam. Nem tudom, mit mondhatnék. A meglepetés nem jó kifejezés, valóságos csoda történt velem – mondta boldogan a cseh teniszező, akire a következő körben a 27. kiemelt Philipp Kohlschreiber vár. – Nadal igazi szupersztár, hihetetlenül játszottam ma ellene. Ő is jól játszott, de szerintem én egy picivel jobban. Remélem, lesz még több ilyen meccsem.”
A cseh játékos hozzátette: a mérkőzés előtt csupán abban mert reménykedni, hogy ha ki is kap három szettben, az a három szett legalább nem lesz egyoldalú. „Nem akartam 0:6, 1:6, 1:6-ot, szerencsére ez lett belőle” – mondta mosolyogva Rosol.
„Fájdalmas volt a vereség, nem vagyok boldog miatta, de ez csak a második kör volt, még messze álltam a döntőtől – így Nadal, aki legutóbb 2005-ben, éppen Wimbledonban búcsúzott nagy tornától ilyen hamar. – Az utóbbi négy hónapom kiválóan alakult. Elvesztettem egy teniszmeccset, nem történt tragédia. Vannak sokkal fontosabb dolgok is.”
„A negyedik játszmában jól játszottam, de (Rosol) visszakapaszkodott, és az ötödik szettben hihetetlenül teniszezett. Nem tehetek mást, hazafelé veszem az irányt, és pihenek. Egyrészt rám fér, másrészt rá is szolgáltam” – tette hozzá a spanyol.
Rosol korábban ötször indult Wimbledonban, és egyszer sem jutott túl az első fordulón – a selejtezőben…
Bár még messze a torna vége, és Rosol e remek diadal révén sem lépett a favoritok közé, rögzítsük: a nagy hagyományokkal büszkélkedő cseh tenisznek – a csehszlovák időket is beleszámítva – négy döntőse is volt férfi egyesben Wimbledonban Tomás Berdych, Ivan Lendl, Jan Kodes és Jaroslav Drobny személyében.
Utóbbi kettőnek nyernie is sikerült: Kodes 1973-ban, Drobny 1954-ben jutott fel a csúcsra, igaz, utóbbi már egyiptomi állampolgárként.
FÉRFI EGYES, 2. FORDULÓ |
Rosol (cseh)–Nadal (spanyol, 2.) 6:7, 6:4, 6:4, 2:6, 6:4 |