Fucsovics Márton: Kapjunk egy nagyágyút, mondjuk Svájcot Federerrel!

KLEIN RONKLEIN RON
Vágólapra másolva!
2017.09.19. 11:27
null
Fucsovics szerint már a meccs előtt túlteljesítették az elvárásokat (Fotó: Koncz György)
Fucsovics Márton karrierje legcsodálatosabb pillanataként gondol az oroszok elleni Davis-kupa-sikerre – a 25 esztendős játékos sokat változott az elmúlt években, mára a nemzeti csapat példaképe lett.

 

– Azt kérte, inkább délután hívjam. Milyen volt a vasárnap esti ünneplés…?
– Őszintén: visszafogott – felelte nevetve Fucsovics Márton, aki két egyéni és Balázs Attilával közös párosbeli sikerével főszerepet vállalt abban, hogy a magyar Davis-kupa-válogatott legyőzte Oroszországot, így jövőre 1996 után ismét a legfelsőbb osztályban, a világcsoportban folytathatja. – Elég későn kezdődött a vacsora, aztán a csapattagokkal ünnepeltünk egyet, de tényleg nem vittük túlzásba.

– Volt már annál nagyobb eksztázisban, mint amikor azt üvöltötte a mikrofonba a Karen Hacsanov elleni siker után, hogy „A világcsoportban vagyunk!”?
– Ez volt a legcsodálatosabb pillanat a karrieremben. El is csuklott a hangom, pedig ez nem jellemző rám. Megható pillanat volt, kerestem a szavakat. Elképesztő érzés volt, amikor felfogtam, hogy a világcsoportban játszunk jövőre. Még hasonlót sem éltem át soha.

– Volt bármiféle eredménykényszer kettő egyes előnyben?
– Nem volt rajtam nyomás, hiszen már azzal is túlteljesítettük az elvártakat, hogy a világcsoportba jutásért játszottunk. Egy évvel ezelőtt még ezt sem gondolta volna senki. Eddig is csak nyertünk, és az oroszok elleni siker után jövőre is csak nyerhetünk a világcsoportban.

AZT VÁLASZOLTA, HOGY OKÉ

Világsztárok ellen
A Nemzetközi Teniszszövetség szerdán magyar idő szerint 16 órától sorsolja ki a világcsoport jövő évi párosítását, ám a kiemeléseket már hétfőn bejelentette. A magyar válogatott 1996 után szerepelhet ismét a Davis-kupa legmagasabb osztályában, így értelemszerűen nem került a legjobb nyolc együttes közé.

A kiemeltekkel szembeni mérleg:
Franciaország
5 mérkőzés: 1 győzelem, 4 vereség
A legutóbbi mérkőzést 1994-ben Besanconban játszották a felek, akkor a hazaiak 4:1-re győztek.

Belgium
12 mérkőzés: 5 győzelem, 7 vereség
A legutóbbi mérkőzést 1990-ben Brüsszelben játszották a felek, Noszály Sándorék 4:1-es vereséget szenvedtek

Nagy-Britannia
4 mérkőzés: 1 győzelem, 3 vereség
A legutóbbi mérkőzést 2011-ben, Glasgow-ban játszották a felek, a fiatal Andy Murray vezette hazaiak 5:0-ra győztek.

Horvátország
A felek még sohasem találkoztak egymással.

Svájc
3 mérkőzés: 1 győzelem, 2 vereség
A legutóbbi mérkőzést 1986-ban Budapesten játszották a felek, Taróczy Balázs két egyesbeli sikere is csupán a 3:2-es vereséghez volt elég.

Ausztrália
1 mérkőzés: 1 győzelem
Az egyetlen mérkőzés a magyar teniszsport egyik kiemelkedő sikere: Noszály Sándor, Krocskó József, Markovits László és Köves Gábor 3:2-re győzött a Kisstadionban.

Szerbia
5 mérkőzés: 1 győzelem, 4 vereség
Legutóbb 2004-ben Szegeden csaptak össze a csapatok, az ellenfél 3:0-ra győzött.

Olaszország
8 mérkőzés: 1 győzelem, 7 vereség
A legutóbbi, 1994-es, Római Teniszakadémián rendezett összecsapáson nem volt esélyünk a Gaudenzi, Furlan kettős vezette vendégekkel szemben (1:4).

 

– Egy nappal a mérkőzés után: mi kellett ahhoz, hogy fáradtan is legyőzze Hacsanovot?
– Jól kellett játszanom.

– Ennyi?
– Nagyjából igen. A három nap során ellene játszottam a legjobban, erre pedig nagy szükségem volt, mert tényleg rendkívül fáradt voltam a pénteki és szombati meccsek után

– A harmadik szettben öt kettőről öt négyre jött fel az orosz, ráadásul volt tizenöt negyven is. Mi járt a fejében?
– Nehéz visszagondolni ezekre a pillanatokra, olyan gyorsan történt minden. Nagyon meg akartam nyerni a játszmát, mert problémás lett volna, ha belemegyünk egy négy- vagy ötszettes meccsbe. Lehet, hogy ő bírta volna jobban. Az adogatások előtt csak arra koncentráltam, hogy be kell ütnöm az első szervákat. De azért tudat alatt ott volt, hogy a világcsoportért szerválok, kicsit megremegett a kezem.

– Pedig ez nem jellemző önre, korábban is került feszült helyzetbe a Davis-kupában.
– Igen, én olyan típus vagyok, aki általában nem görcsöl rá ezekre a helyzetekre, meg tudom oldani a problémákat, különösen a Davis-kupában. Most is sikerült.

– Az utolsó pontot követően a székbíró az alapvonalhoz futva mondta be, hogy kint volt a labda. Tényleg kint volt?
– Igen, abban biztos vagyok. Mondtam is utána a csapatnak, biztosan kint volt Hacsanov labdája, de olyan sáros volt a salak, hogy alig lehetett látni a nyomot. Bekarikáztam egyet, odajött a székbíró, de egy másik nyomra mutatott. Mondtam neki, hogy tőlem kereshet másik nyomot, de hogy kint volt a labda, az biztos. Azt válaszolta, hogy oké, aztán felemelte a mutatóujját, hogy out.

– Igazi hősként ünnepelték, a levegőbe dobálták. Milyen érzés volt ezt átélni?
– Ilyenben még sohasem volt részem, ez a siker óriási mérföldkő a pályafutásomban. Nagy élmény volt, amit nem felejtek el életem végéig. Teljesen más egy ilyen, mint az egyéni tornagyőzelmek. Itt a csapatért, a hazámért játszom.

Ő IS LEHET TOP 40-BEN

– Évek óta mondogatja, hogy mennyire fontos önnek a Davis-kupa. Ez a férfiteniszben nem igazán jellemző. Miért? Ez hazafiság, hála a szövetség támogatásáért, vagy jó érzés nyíregyházi barátokat látni az alapvonal mögött?
– Részben mindegyik, nekem tényleg fontos a magyar teniszsport. Egész évben alig tudok itthon, magyar közönség előtt játszani, mindig nagyon várom ezeket a pillanatokat. Hihetetlen volt látni, amikor kinéztem a kispad mögé, hogy ott ülnek a csapattársak, az edzők, és mindenki értem szorít.

– Ez egyfajta felelősség is, nem?
– Persze, ez azzal is jár, hiszen bíznak bennem. Az edzőkkel, játékosokkal, gyúrókkal és húrozókkal, az egész csapattal azon dolgoztunk, hogy nyerjünk Oroszország ellen. Az én sikerem az ő sikerük is.

– Két top negyvenes játékost győzött le. Ilyenkor nem jut eszébe, hogy ha az egyéni versenyeken is így teljesítene, ön is ott lehetne, nem pedig százon kívül?
– Azért még én is lehetek a top negyvenben…

– Tény, de ez már korábban is megtörténhetett volna.
– Inkább arra fognám ezt, hogy későn érő típus vagyok. Már az év végére stabil top százas játékos szeretnék lenni, aztán remélem, két-három éven belül a legjobb ötvenbe kerülök.

– Mi segítheti ebben?
– Ha minden versenyt Magyarországon, ilyen közönség előtt rendeznének meg…

– Jelzem a Magyar Teniszszövetségnek, hogy a négy Grand Slam-tornát legyen szíves Budapestre hozni!
– Az jó lenne! A viccet félretéve, nyilván az egyéni teljesítményemen nekem kell változtatnom, de jó úton járok, az idén már szebb eredményeim voltak. Csak idő kérdése a jobb ranglistahelyezés, ebben biztos vagyok.

JÖJJÖN MONDJUK SVÁJC ÉS FEDERER

– Ha már fejlődés, nyilván sokat köszönhet Sávolt Attilának. Jól láttam, hogy néha csak a szemkontaktus elég volt ahhoz, hogy megnyugodjon?
– Igen, Attila mindig higgadtan figyeli a meccseket, ha már összenézünk, önbizalmat ad nekem. De az is jó érzés volt, hogy a szünetekben ott ült mellettem Köves Gábor szövetségi kapitány, aki segített a taktikában vagy éppen a lehiggadásban.

– Azt nyilatkozta, az országnak és önnek is rengeteget számít ez a siker. Az, hogy a világcsoportba juttatta a válogatottat, jelenthet több szponzori támogatást?
– Nagyon bízom benne! Próbálkozunk, és a szövetség is rengeteget segít, de nyilván sohasem jön rosszul egy új támogató.

– Hat évvel ezelőtt azért nem játszhatott Andy Murray és a brit válogatott ellen, mert viselkedése miatt kirakták a csapatból. Hogyan jutott el onnan a mostani Fucsovics Mártonig, aki a nemzeti csapatban példakép lett, akire okkal nézhetnek fel a fiatalok?
– Ahogy mondta, az hat éve történt, fiatal voltam még, és teljesen más ember. Tényleg nincs különösebb oka, egyszerűen felnőttem, csak kicsit talán később, mint mások.

– Említette, hogy milyen jó a csapategység. A Davis-kupa előtt Genovában indult, Balázs Attila ellen pedig olyan negyeddöntőt játszott, hogy azt éreztük, méricskélik, kinek nagyobb a…
– Igen, volt egy kis presztízsszaga a mérkőzésnek, hiszen nemzetközi tornán még sohasem játszottam magyar teniszező ellen, szóval meg akartam mutatni, hogy én vagyok a jobb. De Atival nagyon jóban vagyunk, szeretek vele edzeni, sokat segített nekem az oroszok ellen is.

– Szerdán sorsolják a világcsoport párosítását. Kit választana?
– Azt szoktam mondani, kapjunk egy nagyágyút, mondjuk Svájcot Federerrel a csapatban, vagy játsszunk például Olaszország ellen, és legyen esélyünk a győzelemre. Vagy inkább nyerjünk!

Legfrissebb hírek

Gálfi Dalma negyeddöntős La Bisbal d’Empordában

Tenisz
10 órája

Bondár Anna nyolcaddöntős Antalyában

Tenisz
11 órája

Piros Zsombor szetthátrányból fordítva jutott tovább Menorcán

Tenisz
2025.03.31. 14:32

Djokovicsnak még várnia kell a 100. tornagyőzelmére, Mensík lett Miami bajnoka

Tenisz
2025.03.31. 06:38

Fritz kikapott, 19 éves cseh meccsel Djokoviccsal Miami trónjáért

Tenisz
2025.03.30. 00:02

Darja Kaszatkina ausztrál színekben teniszezik tovább

Tenisz
2025.03.29. 10:58

Djokovics a 60. 1000-es döntőjét vívhatja Miamiban

Tenisz
2025.03.29. 08:20

Tíz év után van újra cseh játékos a négy között Miamiban; Djokovics tovább írja rekordját

Tenisz
2025.03.28. 08:44
Ezek is érdekelhetik