E két fő megállapítás a maga nemében harmadik ilyen ITF-jelentésben, a frissen bemutatott Global Tennis Reportban olvasható – írta keddi ismertetőjében az insidethegames.biz portál. A dokumentumot egy híján kétszáz ország egyesületei által szolgáltatott adatok felhasználásával állították össze.
Az első hasonló jelentés 2019-es megszületésében 195 ország vett részt, míg a 2021-esében csak 41 – emelte ki a honlap, hangsúlyozva, hogy a mostani tanulmányt független forrásokból, különösen kormányzati és kereskedelmi szervezetektől származó adatok támasztják alá, így a következtetések megbízhatóbbak. A leginkább figyelemreméltó az a tény, hogy ma valamivel kevesebb mint 106 millióan teniszeznek valamilyen szinten 199 országban, szemben a 2019-es 84.4 millióval. A legtöbb játékossal rendelkező ország az Egyesült Államok (23.8 millió), de a lakosság arányát tekintve Nagy-Britannia vezet 13.4 százalékkal, majd Kanada következik 12.8 százalékkal. A játékosok abszolút számában az ázsiai kontinens vezet 35.3 millió fővel, ami a világ teniszező népességének 33.4 százalékát jelenti. Egy másik fontos megállapítás, hogy világszerte 698 034 teniszpálya található, amelyeknek 91.2 százaléka szabadtéri. Ezek 55.3 százaléka kemény pálya.
„Az eredmények azt mutatják, hogy a tenisz nagyon erős a Covid-korszak után” – mondta David Haggerty, az ITF elnöke a jelentés londoni bemutatásakor. „2019-ben azt a feladatot tűztük ki magunk elé, hogy 2030-ra 120 millió ember teniszezzen világszerte, részeként ama törekvésünknek, hogy segítsük a játékosok következő generációját, és mindenki számára elérhetővé tegyük a teniszt.”
A tanulmányból kitűnik, hogy 33 országot tekintenek hagyományos tenisznemzetnek, amelyek a játékosok 99 százalékát adják, de az összkép változhat olyan, jelentős potenciállal rendelkező országoknak köszönhetően, mint például Dél-Amerikából Argentína és Brazília, Ázsiából Kína, India és Indonézia, valamint Dél-Afrika. A jelentés szerint sajátos fejlemény, hogy a női játékosok aránya a 2019-es 47 százalékról mostanra 40.3 százalékra csökkent annak ellenére, hogy a gyengébb nemhez tartozók abszolút száma 8.3 százalékkal emelkedett. A magyarázat: a férfiak körében még intenzívebb volt a játékosok számának növekedése.
Az ITF nem csupán a női teniszezők létszámemelkedését szorgalmazza, hanem – a nemek közötti egyenlőség elérése érdekében – a női edzőkét is, akik az összes tenisztrénernek jelenleg csupán 24.3 százalékát teszik ki.
A nemzetközi szövetség közzétette a Koppenhágai Egyetem 2018-as tanulmányát is, amely szerint a tenisz a legegészségesebb sport az élettartam meghosszabbítása szempontjából. E sportág űzése becslések szerint 9.7 évvel növeli az átlagos várható élettartamot, szemben az úszás 3.5 és a kocogás 3.0 évével.