TOKIÓ 2020, FÉRFI VÍZILABDA
CSOPORTKÖR, A-CSOPORT, 1. FORDULÓ
GÖRÖGORSZÁG–MAGYARORSZÁG 10–9 (2–3, 4–3, 3–2, 1–1)
Tokió, zárt kapuk mögött. Vezette: Zwart (holland), Putnikovics (szerb)
GÖRÖGORSZÁG: ZERDEVEASZ – Szkumpakisz, Kapocisz 1, FUNDULISZ 3, Kolomvosz, JENIDUNIASZ 2, VLAHOPULOSZ 2. Csere: Papanasztasziu 2, Derviszisz, Argiropulosz, Murikisz, Juvecisz. Szövetségi kapitány: Thodorisz Vlahosz
MAGYARORSZÁG: Nagy V. – Manhercz 1, ERDÉLYI 3, VARGA DÉNES 3, Mezei, Vámos, Jansik Sz. Csere: Angyal D. 2, Zalánki, Hosnyánszky, Pásztor, Hárai. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás
Gól – emberelőnyből: 11/8, ill. 11/4
Gól – kettős emberelőnyből: 1/1, ill. 1/1
Kipontozódott: Derviszisz (14. p.), Hárai (28. p.), Szkumpakisz (29. p.), Argiropulosz (32. p.)
Mint a hagymát, úgy hámozzuk le az újabb és újabb rétegeket az olimpiai létszámszabályról, miszerint 12+1-esek lettek a vízilabdakeretek. Azon már túl vagyunk, hogy fordulóról fordulóra és indoklás nélkül lehet megjelölni az aktuális 12-t, az pedig már a gyakorlathoz tartozik, hogy előre ki lehetett találni, a töltelékmeccseken a cserekapusok ülnek majd a lelátóra, mert így megőrizhető a mezőnyjátékosok száma, jobban eloszthatóak a feladatok – meg a kiállítások.
Mert a modern vízilabda előny-hátrány játék, amiben Görögország férfiválogatottja hagyományosan erős, ezt nyögtük végig…
Pedig az elején minden olyan szépen alakult, mi például akciógóllal kezdtünk, majd 2–2-ről elléptünk 5–2-re. Ám ekkor még csak a második negyed elején jártunk, és a félidőre már 6–6 virított a táblán, főleg, mivel a 2019–2021 között a Fradiban légióskodó Janisz Fundulisz pakolászta be a gólokat a kapásszélről.
Valahogy ekkorra vette fel a meccs a szokásos jellegét, mert a görögök sosem hajlandóak leszakadni, belövik a fórjaikat.
„Masszív, dinamikus, szervezett védekezésre épül a játékuk. Ugyanakkor kiválóan használják ki a szabad területeket, széthúzzák a támadásaikat és bíznak a centereikben, hogy megszerzik az emberelőnyt, amit utána jó százalékkal értékesítenek” – mondta a rajt előtti interjúnkban Märcz Tamás, aki elérkezettnek látta, hogy időt kérjen, amikor a görögök átvették a vezetést, és a következő támadásnál fórhoz jutottunk.
Ám sajnos kihagytuk, a létszámfölényes játékunk döcögött (khm…). Varga Dénes azonban csapatkapitányhoz illőn nem hagyta annyiban, bevert egyet a szélről, majd a bekk és a kapus könyökéről mandínerezve, úgyhogy 8–8-nál kiegyenlítettünk.
Csak sajnos volt még tovább, a görögök 9–8-nál és 10–9-nél is visszavették a vezetést, és amikor az utolsó fórunkat is kihagytuk, elment a meccs.
Harmadszor kezdtünk vereséggel olimpiát – 1912-ben Stockholmban és 2012-ben Londonban kaptunk ki a nyitányon.
Folytatás, vélhetően sokkal könnyebb, a házigazda Japán ellen.
PERCRŐL PERCRE
4. NEGYED
3. NEGYED
FÉLIDŐ
16. perc: jó hogy ezt leírtam... Természetesen most a másik oldalra játszották ki a fórt a görögök, onnan verte be Kapocisz. 6–6
1. NEGYED
OLIMPIAI STATISZTIKA (Pucz Péter gyűjtése a waterpolo.hu-n)
1972 Magyarország–Görögország 6–1
1980 Magyarország–Görögország 8–5
1988 Magyarország–Görögország 12–10
1992 Magyarország–Görögország 12–7
1996 Magyarország–Görögország 12–8
2000 Magyarország–Görögország 7–4
2008 Magyarország–Görögország 17–6
2016 Magyarország–Görögország 8–8
2016 Magyarország–Görögország 12–10
2021 Magyarország–Görögország 9–10
AZ ÚJ MÉRLEG
Magyarország: 8 győzelem, 1 döntetlen, 1 vereség (112–79)
TOKIÓ 2020, FÉRFI VÍZILABDA
CSOPORTKÖR, 1. FORDULÓ
A-CSOPORT
3.00: Dél-Afrika–Olaszország 2–21 (0–2, 2–8, 0–7, 0–4)
4.30: Magyarország–Görögország
7.00: Egyesült Államok–Japán
B-CSOPORT
8.30: Ausztrália–Montenegró
11.20: Szerbia–Spanyolország
12.50: Horvátország–Kazahsztán
A MAGYAR VÁLOGATOTT
Kapusok: Nagy Viktor (Szolnoki Dózsa), Vogel Soma (FTC-Telekom)
Mezőnyjátékosok: Angyal Dániel (Szolnok), Erdélyi Balázs, Hárai Balázs, Manhercz Krisztián (mindhárom OSC Újbuda), Hosnyánszky Norbert, (Budapesti Honvéd SE), Jansik Szilárd, Mezei Tamás, Varga Dénes, Vámos Márton, Zalánki Gergő (mind FTC), Pásztor Mátyás (BVSC-Zugló MKB-Euroleasing)
A játékosoknál az előző idénybeli klubjukat tüntettük fel
ELŐZMÉNYEK
„Azért azt látjuk, hogy a világbajnok olasz és az utolsó három nagy tornán egyaránt döntőt játszó spanyol válogatott rendkívül jó, mindkettővel számolni kell. A címvédő szerb csapat is nagyon készül, és potenciális ellenfél lehet, de a horvátok ellen sem indulhat senki biztos győzelmi eséllyel. Ha csak azt nézzük, hogy a világliga debreceni selejtezőtornáján a montenegrói és a görög együttes játszotta a döntőt, maga mögött tartva a többi, nagy esélyesnek mondott válogatottat, akkor ez nem lesz könnyű olimpia, és akkor még a tengerentúli két együttesről, az amerikaiakról és az ausztrálokról nem beszéltünk. Azt gondolom, a japán válogatott hazai pályán esélyes arra, hogy a csoportunkban valakit maga mögé utasítson a dél-afrikaiakon kívül. Nagyon kellemetlen stílusban játszik, legtöbbször az amerikaiakat viccelte meg az elmúlt években, szerintem valamilyen úton-módon nyolc közé is juthat" – mondta a Nemzeti Sportnak még az olimpia előtt Märcz Tamás szövetségi kapitány.