Született: 1988. augusztus 22., Budapest Klubja: FTC Edzője: Molnár Ákos Legjobb eredményei: 2x vb-2. (400 m vegyes, 2015, 2017), 3x Európa-bajnok (400 m vegyes, 2014, 2016, 2018), 2x Eb-2. (400 m vegyes, 2010, 2012), 3x rövid pályás vb-3. (400 m vegyes, 2012, 2014, 2016), 3x rövid pályás Európa-bajnok (400 m vegyes, 2010, 2013, 2015), 3x rövid pályás Eb-2. (400 m vegyes, 2009, 2011, 2012) |
Nem számít, hogy hívják, Verrasztó Dávid tudja magáról, nem könnyű eset, de azt is, hogy nála többet nemigen dolgoznak a medencében. A koronavírus-járvány idején sem állt le egy pillanatra sem, s bár a májusi budapesti kontinensviadal hozott némi törést, hiszen ahelyett, hogy sorozatban negyedik alkalommal is Európa legjobbja lett volna 400 vegyesen, a negyedik helyen végzett, a római versenyen úszott 4:09-es ideje mutatja, tényleg dolgozott – végig hatalmas elszántsággal készült Tokióra, pályafutása harmadik olimpiájára. Két, döntő nélküli ötkarikás játékok után talán Tokióban tényleg valóra válik mindaz, amiért már annyi áldozatot hozott. Az az úszó, aki bántott is, és akit bántottak is eleget pályafutása során, s aki, bár tiszteli a szüleit, az úszása során nem azzal foglalkozik, hogy édesapja és édesanyja is ebben a sportágban ért el sikereket, a vízben aztán végképp nem arra gondol, hogy Verrasztónak hívják: „Két kezem van és két lábam, valamelyik rajtkőre fel kell állni, s a végén aztán mondhatják, hogy hogy hívnak, ettől nem érek be hamarabb a célba...” |
Elfogultság nélkül úgy gondolom, hogy Dávid a legtapasztaltabb és a legedzettebb négyszázas vegyesúszó a mezőnyben, aki már mindenen túl van – jón és rosszon egyaránt... Felkészültsége alapján úgy vélem, hogy a legesélyesebbnek is mondhatjuk őt, vagyis odaérhet az aranyra is, ám én inkább azt mondom, nagyon remélem, hogy a harmadik olimpiáján sikerül olyan eredményt elérnie, amely tükrözi a tudását. Három úszó emelkedik ki a mezőnyből, Dávid mellett az amerikai Chase Kalisz és a japán Szeto Daija, mögöttük is vannak kiváló úszók, valamint ott vannak a fiatalok is. Többségük jól ismeri egymást, az a kérdés, ki lesz képes kétszer is jól leúszni a négyszáz vegyest, és hogy a mezőnyben, egymás mellett-mögött-előtt mire lesznek képesek, hogyan reagálnak. Izgalmas kérdés lehet még, és a végén sokat számíthat, hogy mennyire erősen kezdenek a srácok – ha Dávid felveszi a ritmust, és el tud menni velük, akkor... Nos, az jó nekünk. |
De ott, Londonban elkezdődött egy másik történet is, mégpedig Verrasztó Dávid és Molnár Ákos közös története, hiszen ott találták ki, hogy bár 2012-ben még mindketten úszóként indultak az ötkarikás játékokon, változtatnak, Molnár Ákos a partról irányítja Dávid felkészülését:
„Mi mindent együtt kezdtünk. Hevertünk az ágyon a mindkettőnknek rosszul sikerült londoni olimpián a faluban, és már akkor tudtuk, hogy valamin változtatni kell. Volt elképzelésünk, s meg is valósítottuk: valahogy mégiscsak kijött belőlem egy 4:07-es eredmény négyszáz vegyesen...”
Ezt a remek eredményt 2017 júniusában úszta Verrasztó Dávid, aztán egy hónappal később a budapesti vb-n megszerezte második világbajnoki ezüstérmét – ez azután történt, hogy a riói olimpiája megint nem sikerült.
Az öt karika valamiért nincs jó hatással Verrasztó Dávidra, legyen bármilyen jó formában is. Hogy ez változik-e Tokióban, az a jövő zenéje.
Noha a 2019-es kvangdzsui világbajnokságon – két vb-ezüst után – nem jött az újabb érem, mert Dél-Koreában beköszöntött az „olimpiai láz”, Dávidnak még a döntőbe jutás sem sikerült, az előfutamok során csak a 13. helyen végzett 4:16.95-tel. Olyan eredménnyel, amelynél ő akkortájt sokkal jobbat tudott.
Ha pusztán a legutóbbi vb-t nézzük, azt is kérdezhetnénk: vajon Tokióban miért lenne minden más...?
„Dolgoztam, még az is lehet, hogy kicsivel többet is, mint kellett volna. A kvangdzsui világbajnokságot cipelem magamban, azóta szeretném megmutatni, mit tudok. Ott én is hibáztam, valószínűleg elbíztam magam a 4:07-es idő után. Csak éppen nem volt lehetőségem a bizonyításra. Szerintem egyébként ez jött ki Budapesten. Azért benne marad az emberben, amikor egy világversenyen kap egy pofont– nyilatkozta a 33 éves Verrasztó Dávid a budapesti kontinensviadalon májusban, ahol meglepetésre nem ért oda még csak a dobogóra sem négyszáz vegyesen: negyedik lett. – Harminchárom évesen talán bizonyítottam, hogy van még bennem, ugyanakkor az is lehet, hogy itt volt az ideje, hogy kikapjak... De tisztességgel kaptam ki, tényleg nem lehetek csalódott. Jobbnak kell lennem.”
És az is lett – egy hónappal a hazai kontinensviadal után.
A római Hét Domb elnevezésű viadalon 4:09.57-es idővel nyert, s ugyan már önmagában a győzelem is szép, még szebb a rekord, amelyet ezzel a teljesítménnyel Dávid felállított: harminc fölött még soha senki nem tudott 400 vegyesen 4:10-en belül úszni. Ha ehhez hozzátesszük, hogy idén csupán öten voltak képesek 4:09-es időre 400 vegyesen, okkal mondhatjuk, hogy Tokióban tényleg bármi megtörténhet.
Másként: nemcsak a hőn áhított olimpiai döntő jöhet össze, hanem valami sokkal szebb is...
Dávid és a Góliátok: Chase Kalisz és Szeto Daija. Vitathatatlan, hogy az amerikai és a japán klasszis egyaránt esélyes 400 vegyesen az aranyra Tokióban, hiszen mindketten álltak már dobogón világversenyen ezen a távon, mi több, a felső fokán is: Kalisz 2017-ben Budapesten, Szeto pedig két évvel később Kvangdzsuban bizonyult a legjobbnak 400 vegyesen. Sőt, a riói olimpián is ott voltak a szám eredményhirdetésénél, az amerikai nyakába került az ezüst-, a japánéba a bronzérem. Ha mindez nem lenne elegendő, elmondhatjuk a duóról, hogy van egy-egy olyan úszásnem, amelyben mindketten kimagaslók – Kalisz mellen emelkedik ki a vegyesúszó-mezőnyből, Szeto pedig pillangón képes briliáns teljesítményre, 200 pillangón is az esélyesek közé tartozik. Verrasztó Dávid viszont mind a négy úszásnemben képes kiegyensúlyozott teljesítményre, és vegyesen leginkább ez számít. No meg a mentális felkészültség, merthogy ezt a bitang kemény számot kétszer leúszni huszonnégy órán belül nem csak fizikailag igényel csúcsformát. |