Gyárfás Tamás, a tisztében nemrég újjáválasztott MÚSZ-elnök hangsúlyozta, hogy 2012 nemcsak Isztambulban hozott nagy eredményeket. Az utánpótlás diadalaival együtt ugyanis összesen 59 magyar érem született a világversenyeken, ami – mint fogalmazott – példa nélküli.
Az elnök felidézte, hogy májusban, Debrecenben kilenc arany, tíz ezüst és hat bronz volt az Európa-bajnoki összmérleg, következett az antwerpeni ifi Eb három arannyal, három ezüsttel és három bronzzal, aztán a londoni olimpia két arannyal és egy bronzzal, majd a novemberi chartres-i rövid pályás kontinensviadal, ahol Hosszúék hat aranyat, négy ezüstöt és két bronzot úsztak össze, zárásképpen pedig megszületett a törökországi 3, 4, 3-as medálkollekció.
Isztambulban minden idők egyik legkimagaslóbb teljesítményét nyújtotta a magyar úszósport: Kiss László szövetségi kapitány csapata tíz érmet szerzett, ebből ötöt – két-két aranyat és ezüstöt, továbbá egy bronzot – az esemény női legjobbjának választott Hosszú Katinka gyűjtött be az esztendő nemzetközi záró viadalán.
A 25 méteres medencében rendezett vb harmadik magyar elsőségét az immár minden lényeges világversenyes aranyérmet birtokló Gyurta Dániel érdemelte ki; nekik kettőjüknek szólt a legnagyobb taps a keddi ünnepi sajtótájékoztatón is, amelyen a sikercsapat tagjai mellett a sportág honi vezérkara is teljes létszámban vett részt. Jelen volt a médiaeseményen Cseh László is, akinek nyernie nem sikerült Isztambulban, viszont két második és egy harmadik helye feltétlenül dicséretes, miként Verrasztó Dávid bronzérme is.
A 2021-es vizes világbajnokság esetleges magyar kandidálással kapcsolatban Gyárfás úgy fogalmazott, kormányzati bejelentés volt, hogy Budapesten uszoda épül, ami nagyon kell. Hozzátette, a sportág megérdemel egy olyan uszodakomplexumot, amely egy vb-re is „igényt tarthat”. Hangsúlyozta, hogy a 2021-es vb rendezésére a jelentkezési határidő lezárult, de a nemzetközi szövetség utólag is elfogadja a magyar „nevezést", csak legyen meg az állami garancia hozzá.
Kiss László, aki Isztambulban ünnepelte 72. születésnapját, könyv főszereplőjévé is előlépett: a médiaösszejövetelen mutatták be Az edzőfejedelem című művet, melyet Csurka Gergely írt az évtizedek óta sikeres, megannyi klasszis között Egerszegi Krisztinát és Kovács Ágnest olimpiai bajnokká, Güttler Károlyt ötkarikás ezüstérmessé nevelő mesterről.
A sajtótájékoztató kiemelt témája volt a jövő év „legsportosabb és legvizesebb eseménye”, azaz a Magyar Úszás Napja is, amely június 22-re esik, és része lesz az egész Európát átfogó kezdeményezésnek, a European Aquatics Daynek. Ezen a napon a kontinentális szövetség (LEN) valamennyi tagországában, vagyis szerte Európában 51 nemzet képviselői sportolnak, mozognak majd, élvezve a vizes műfajok, hivatalos megfogalmazás szerint az úszás, adott esetben műugrás, a szinkronúszás, a nyíltvízi úszás, netán a vízilabdázás minden pillanatát. Lesz azonban komoly verseny is, így mindenekelőtt az első alkalommal kiírt LEN Európa Kupa, jelesül a kontinens legjobb hosszútávúszóinak 10 km-es maratoni viadala London magyar olimpiai bajnokának, Risztov Évának a részvételével.
Lebonyolítanak emellett egy gigantikus tömegsporteseményt is, a szándékok szerint legalább tízezer résztvevővel, s ott lesz a mezőnyben a nyári, barcelonai világbajnokságra készülő úszóválogatott is. A szervezők felkérték 168 magyar város elöljáróit, hogy uszodában, strandon vagy közeli tavon, folyóban megvalósítható rendezvénnyel településeik is csatlakozzanak a Magyar Úszás Napjához.