„Az olimpiát követően már október elején nyilatkoztam arról a nevelőedzők kapcsán, hogy az olimpiai jutalmakkal kapcsolatos eljárásrenden változtatni kell, hiszen ha egy sportoló egyszer megjelöl valakit nevelőedzőjeként, függetlenül attól, hogy később megjelöli-e, az nyilvánvalóan a nevelőedzője marad. Meg kell vizsgálni ezt az egész jutalmazási rendszert, és itt nemcsak az edzőkről vagy a sportolókról van szó, ebbe bele kell érteni a Világjátékokat is a nem olimpiai sportágak kapcsán, és a legkiemelkedőbb nemzetközi megmérettetésekhez tartozó jutalmaknak a felülvizsgálatát is” – hangsúlyozta Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár február elején a Nemzeti Sportrádióban.
Az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága csütörtöki ülésén a sporttörvény módosítását célzó olyan határozatot fogadott el, amely végleg rendezheti Virth Balázs életjáradékát – számolt be róla a Magyar Nemzet. Milák Kristóf ugyanis nem nyilatkozott arról, hogy ki készítette fel őt az olimpiára, így Virth nem kapott járadékot. Amennyiben az Országgyűlés keddi ülésén elfogadja a törvényjavaslatot, ilyen esetben a honvédelmi miniszter intézkedhet, méghozzá egy évre visszamenőleg is.
Wladár Sándor, a Magyar Úszószövetség elnöke többedmagával, a MÚSZ edzői bizottságával és a szakmai alelnökkel közösen Orbán Viktor miniszterelnöknek írt levelet, amelyben az olimpiai életjáradékra vonatkozó rendelkezés megváltoztatását kérte. A törvény szerint ugyanis jelenleg teljes mértékben a sportoló dönti el, kit jelöl meg nevelő- és felkészítő edzőjeként, s ők csak ebben az esetben kaphatják meg a járadékot. Ha a sportoló senkit sem jelöl meg, a járadékot senkinek sem ítélik oda. A Párizsban olimpiai aranyérmet és ezüstérmet szerző Milák Kristóf nem nevezte meg sem felkészítő, sem nevelőedzőjét.
„Mi nem akarjuk megmondani, mi a helyes, de a helyzeten változtatni kell. Csak az volt a célunk, hogy a méltánytalanság, amely az edzőket érte, ne fordulhasson elő többször” – mondta korábban Wladár az M4 Sportnak.
A sportvezető részletesen leírta, hogy Virth milyen mértékben vett részt Milák felkészítésében, így az edző visszamenőleg is megkaphatja az őt megillető összeget, a visszamenőleges jogalkotás tilalma ugyanis nem vonatkozik arra az esetre, amikor a változás előnyös az érintettnek.
A törvénymódosításról az Országgyűlés keddi ülésén szavaz.
A HVG cikke szerint azt is egyértelművé tették, hogy az edzők a járadékot csak a 45. születésnapjuk után kaphatják meg, mert az indoklás szerint manapság nem ritka, hogy az edző fiatalabb a sportolónál, így nem indokolt 30-as éveiben járó edzők járadékban részesítése, mert ez az edzői munkára irányuló motiváció ellen hathat. Virth Balázsra ez nem vonatkozik, mivel ő már elmúlt 45 éves.