Szekeres István A birkózás nem szerepelt a júliusi győri EYOF programjában, a megyeszékhelyen a sportág azonban kiemelkedő eredmény emlékét idézhette fel: éppen fél évszázada, 1967-ben kötöttfogású világbajnokságot nyert Bukarestben Sillai László, a Győri Dózsa versenyzője (aki éppen tíz éve, 64 évesen hunyt el). Később ő volt – két évtizeden át – a tíz szakosztályt működtető egyesület elnöke, a birkózásban pedig, a szövetség elnökségi tagjaként, nagyszerű, országos utánpótlás-nevelési és tehetséggondozó programot dolgozott ki, amelynek a legfontosabb elemei helyet kaptak a jóval későbbi sportágfejlesztési koncepcióban is.Szekeres István A birkózás nem szerepelt a júliusi győri EYOF programjában, a megyeszékhelyen a sportág azonban kiemelkedő eredmény emlékét idézhette fel: éppen fél évszázada, 1967-ben kötöttfogású világbajnokságot nyert Bukarestben Sillai László, a Győri Dózsa versenyzője (aki éppen tíz éve, 64 évesen hunyt el). Később ő volt – két évtizeden át – a tíz szakosztályt működtető egyesület elnöke, a birkózásban pedig, a szövetség elnökségi tagjaként, nagyszerű, országos utánpótlás-nevelési és tehetséggondozó programot dolgozott ki, amelynek a legfontosabb elemei helyet kaptak a jóval későbbi sportágfejlesztési koncepcióban is.
Sillai mellett fontos megemlékezni a győri nevelésű Klauz Lászlóról, aki mindkét fogásnemben kiváló nehézsúlyúként volt ismert, világbajnoki ezüst- és bronzérmet nyert (2003-ban, 42 évesen hunyt el), valamint Orbán Józsefről, a szabadfogás vb-bronzérmeséről, aki – Klauzhoz hasonlóan – csepeli színekben érte el a legnagyobb sikereit.
Hát, ennyit a birkózás győri gyökereiről…
Ezt a sportágat segítette meg most a győri EYOF-örökség: a júliusi eseményre elkészült létesítményekben önálló edzőtermet kapott.
A minap lezajlott átadási ünnepségen Kozalk Tibor, a Győri Atlétikai Club szakosztályának vezetője elmondta, mekkora örömöt jelent az új létesítményben dolgozni. A megnyitót nyílt edzéssel fűszerezték, amelyen a saját versenyzőkön kívül tatabányai és dorogi versenyzők is szőnyegre léptek, sőt, határon túlról érkezett komárnói és dunaszerdahelyi fiatalok is részt vettek az ünnepi eseményen.
A szakosztályvezető – a szövetség honlapján – kiemelte a klub edzőinek, Csonka Csabának és Gyurasits Csabának a munkáját, akik különös gondot fordítanak a serdülők képzésére, mi több, a korosztályos válogatott szakmai munkájában is részt vesznek. (Gyurasits fia, Máté az idén először megrendezett serdülő Európa-bajnokságra is eljutott).
Hatvan-hetven birkózó edz az újonnan birtokba vett teremben. Nem kis létszám, de igyekeznek növelni – úgy, hogy az iskolákkal még szorosabbra fűzik a kapcsolatukat.
A hajdani Dózsa utódja a Győri Birkózó Klub SE, 2011-ben alakult meg, Rigó Attila vezetésével, majd integrálódott az AC szakosztályai közé. 2016-ban az országos egyesületi pontversenyben – a 120 vetélytárs sorában – a 48. helyet szerezte meg.
Az új, korszerű edzéslehetőséget kiaknázva, a szakemberek megszokottan elhivatott munkája révén nyilván feljebb vezet az út.
Sillai László nyomdokain.
Egyéb korosztályos hírek BIRKÓZÁSBAN a sportági aloldalunkon.