Márványkövi Ferenc− utanpotlassport.huA BOM Alapítvány 2011 óta támogat olyan fiatal, tehetséges élsportolókat, akik egyetemi vagy OKJ-s képzésben részesülnek, és tandíjat kell fizetniük. Az alapítvány a tandíj átvállalásával nagy terhet vesz le a családok válláról, ezzel is elősegítve a fiatal sporttehetségek civil életben történő boldogulását. Az idei évben a nyertes pályázóknak megítélt támogatás összege összesen 21,5 millió forint.Márványkövi Ferenc− utanpotlassport.huA BOM Alapítvány 2011 óta támogat olyan fiatal, tehetséges élsportolókat, akik egyetemi vagy OKJ-s képzésben részesülnek, és tandíjat kell fizetniük. Az alapítvány a tandíj átvállalásával nagy terhet vesz le a családok válláról, ezzel is elősegítve a fiatal sporttehetségek civil életben történő boldogulását. Az idei évben a nyertes pályázóknak megítélt támogatás összege összesen 21,5 millió forint.
Váradi-Bóta Kinga korábbi élsportoló, olimpiai ezüstérmes kajakozó évek óta látja el az alapítvány főtitkári teendőit. Elmondása szerint 2011 óta eddig 107 sportoló részesült támogatásban, túlnyomórészt egyéni, és azon belül is a sikersportágakban. Az ösztöndíjra minden évben lehet pályázni: a pályázati folyamat november közepén kezdődik, és január elején zárul. Ösztöndíj támogatásra olyan sportolók pályázhatnak, akik olimpiára, vagy paralimpiára készülnek, válogatott kerettagok, valamint tandíjköteles OKJ-s vagy egyetemi tanulmányokat folyatnak. A beérkezett pályázati anyagok elbírálásakor az egy fontosabb elbírálási szempont a pályázók szociális háttere.
„Az alapítvány olyan fiatal tehetségeket támogat, aki a sport mellett tanulnak is, valamint olyan olimpiai és paralimpiai reménységeket, akiknek esélyük van arra, hogy a soron következő olimpiai vagy paralimpiai játékok résztvevői legyenek.A támogatottak köre túlnyomórészt a húszas évei elején járó, leginkább felsőfokú tanulmányait végző sportolókból áll. Azt tapasztaltuk, hogy a tanulmányaikat folytatni kívánó sportolók életében az érettségi utáni közvetlen időszak az egyik legnehezebb életszakasz: sok család számára a felsőoktatási, vagy az OKJ-s képzés tandíjának a kifizetése megterhelő, és mi ennek átvállalásával próbálunk nekik segíteni, egészen addig, amíg be nem fejezik tanulmányaikat” – magyarázta a korábbi olimpikon.
Az alapítvány szoros együttműködést folytat a sportági szakszövetségekkel: a beérkezett pályázatok sikeres elbírálásához a szövetségek igazolják a sportolók addig elért eredményeit. Mindezen túl multiplikátor szerepet is betöltenek, hiszen a támogatási lehetőséggel kapcsolatos információkat ők küldik tovább az érintett egyesületeknek és edzőknek. A támogatás népszerűsítésében tehát nagy szerep hárul a szövetségekre, de mindamellett, hogy a MOB honlapján is elérhető a pályázati információ. Az utóbbi időben egyre több pályázó értesül egymástól a támogatással kapcsolatban.
Váradi-Bóta Kinga úgy látja, hogy a fiatalabb korú, sportolni és tanulni vágyó gyerekek esetében is szükség lenne támogatásra.
„Az általános iskola vége felé egyre több szülő keres meg minket azzal a kéréssel, hogy segítsük tehetséges sportoló gyermeküket, akik folytatni kívánják tanulmányaikat. Sajnos nem tudjuk őket segíteni, mert alapvetően nem őket támogatjuk. Véleményünk szerint nemebben az időszakban van a legnagyobb anyagi teher egy családon, hanem értettségi után, a felsőfokú tanulmányok megkezdése előtt. Ennek ellenére úgy látjuk,hogy ez egy olyan üres szegmens, amely szintén támogatást igényelne. Ez alól ugyan kivételt jelent a MOL tehetségtámogató programja, de az csak kevesek kiváltsága, miközben az iskolaváltás előtt álló sportoló gyerekek ügye szélesebb tömegeket érint – fejezte be a főtitkár.
A BOM ösztöndíjasok 2019-es listája ITT található.