Leiner Soma – utanpotlassport.huFájó, de a magyar klubfutball, különösen a 12 csapatos élvonal nem a fiatal játékosok szerepvállalásától hangos az elmúlt időszakban. A nevelés és az eredményesség összekapcsolása Miskolcon sem megy egyik pillanatról a másikra, ugyanakkor a DVTK vezetése megjelölte a koncepciót, amely szerint a klub mind több saját nevelésű, ifjú játékossal igyekszik felvenni a harcot az NB I-ben. Ennek eredményeképp 31 forduló alatt négy akadémista mutatkozhatott be az élvonalban, összesen pedig 3889 perc szerepel a borsodi klub fiataljainak neve mellett.Leiner Soma – utanpotlassport.huFájó, de a magyar klubfutball, különösen a 12 csapatos élvonal nem a fiatal játékosok szerepvállalásától hangos az elmúlt időszakban. A nevelés és az eredményesség összekapcsolása Miskolcon sem megy egyik pillanatról a másikra, ugyanakkor a DVTK vezetése megjelölte a koncepciót, amely szerint a klub mind több saját nevelésű, ifjú játékossal igyekszik felvenni a harcot az NB I-ben. Ennek eredményeképp 31 forduló alatt négy akadémista mutatkozhatott be az élvonalban, összesen pedig 3889 perc szerepel a borsodi klub fiataljainak neve mellett.
„Két részre bontom ezt a témát, hiszen az U20-as korosztály legidősebb képviselői, Szabó Bence és Tajti Mátyás nem diósgyőri nevelésű játékos, ők egyértelműen a teljesítményükkel harcolták ki a helyüket a csapatban, és alapembernek számítanak– bocsátja előre Tajti József, a DVTK sportigazgatója. – Az akadémiáról érkező fiatalokat fokozatosan szeretnénk beépíteni a csapatba, először megadni nekik a lehetőséget, hogy a felnőttekkel készüljenek, és aki folyamatosan jól teljesít, az megkapja az esélyt. Látni kell azonban, hogy a fiatalok játéka hullámzó, hiába indulnak jól, nehéz 18-19 évesen stabilan magas szinten teljesíteni a felnőttek között.”
Tajti és Szabó mellett az 1998-ban születettek közül Bárdos Bence jutott szóhoz a 2018–2019-es élvonalbeli idényben, míg a fiatalabb generáció képviselői közül Géringer Tamás (19), Korbély Kristóf (18), Orosz Donát (16) és Tóth Borisz (16) debütálhatott. Ebben az évadban az NB I-es csapatok közül csak a Diósgyőr szerepeltetett 17 éven aluli játékost. Ugyan az akadémisták meghatározó szerepet még nem harcoltak ki maguknak a felnőttcsapatban, de a fejlődésük biztató.
„Az év elején hitet tettünk amellett, hogy a legtehetségesebb fiataloknak megadjuk az esélyt akár az NB I-es szereplésre, amellett a második csapatban, az NB III-ban hétről hétre felnőttmezőnyben játszhatnak. Az utánpótlásban is felfelé áramoltatjuk a játékosokat, az U16-os válogatottjaink az U17-ben szerepelnek, és így tovább. Az eredményekkel sokkal kevésbé foglalkozunk, felvállaljuk, hogy kieshetünk így a nyolccsapatos elitbajnokságból, de nem hiszem, hogy a korosztályos bajnoki címek fontosabbak lennének, mint egy-egy játékos fejlődése”– szögezi le Tajti.
A DVTK utánpótlásbázisa mind az infrastrukturális, mind a szakmai tényezőket tekintve ugrásszerűen fejlődött az elmúlt időszakban.
„Jelenleg Nógrád, Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megyét próbáljuk lefedni, de célunk, hogy idővel az ország más tájékáról is minket válasszanak. Úgy hiszem, annál nagyobb motiváció nem kell a fiataloknak, mint hogy a DVTK-ban, ha kiérdemlik, biztosan megkapják az esélyt a felnőttek között is. A korosztályos felkészítésben alacsony létszámokkal dolgozunk, az úgynevezett elitképzést favorizáljuk, a terhelés-regenerálódás-oktatás hármassága a legfontosabb. Nem tökéletes még a rendszer, de alulról építkezünk, és hiszünk abban, hogy jó úton haladunk.”
Ugyan a miskolciak a felnőttek között is a kiesés elkerüléséért harcolnak, Tajti bízik abban, hogy a klub vezetősége kitart a jelenlegi irányvonal mellett.
„Nem szabad letérni az útról az első pofonoktól. Természetes, hogy a szurkolók és a klubvezetés is jobb eredményeket szeretne, mi is ezért dolgozunk. Ugyanakkor a Diósgyőrnek vissza kell jutnia oda, hogy helyi játékosok szerepeljenek a csapatban, olyanok, akik kötődnek a klubhoz. Persze elképzelhető, hogy a népharag elsöpör minket, vagy a vezetők azt mondják, hogy csináljuk inkább másképp, de én ezért jöttem ide, ehhez adtam a nevem. Azért azt fontos látni, hogy a tizenkét csapatos NB I megnehezíti azon klubok helyzetét, akik hozzánk hasonlóan szeretnének fiatalokra építeni, ugyanakkor említhetjük a Debrecen példáját, ahol kitartottak az elképzeléseik mellett a nehezebb időszakokban is. Számítottam rá, hogy lehetnek kudarcok, ugyanakkor vallom, hogy hosszú távon a klub és a magyar futball érdekeit nézve is a legjobb úton járunk.”
Az NB I-es klubok sorrendje az U20-as futballistáknak biztosított játéklehetőség szerint (első 31 forduló)
1. DVTK 3889 perc, 2. Puskás Akadémia 2694, 3. MTK 2425, 4. Mezőkövesd 1932,5. Debrecen 1931, 6. Budapest Honvéd 929, 7. FTC 298, 8. Haladás 107, 9. Újpest 90
A Paks, a Mol Vidi és a Kisvárda nem szerepeltetett U20-as magyar játékost.
További korosztályos híreink LABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon.